5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Naše tipy na neobvyklé“ vánoční dárky

Naše tipy na neobvyklé“ vánoční dárky

Autor: Helena Chvátalová | Datum: 27.11.2006 | Vydání: 5/2006

Už vás nebaví nadělovat každý rok svým blízkým pantofle, pyžamo, oblíbený parfém? Nechcete koupit dcerce další panenku a oblečení si vaši „puberťáci“ stejně raději vybírají sami? A zavrhli jste samozřejmě i možnost pod stromeček položit obálky s penězi? Pak přemýšlejte s námi!

Pokud máme malé děti, bez hraček se Štědrý večer určitě neobejde. Jejich nabídka je v našich obchodech nepřeberná. Samozřejmě při vybírání myslíme na věk i zájmy svého potomka, vybíráme hračky vkusné, takové, o jakých předpokládáme (a doufáme), že si je dítě oblíbí.

Víly, skřítkové a jiné „elementární bytosti“

Mě v poslední době okouzlily doma vyráběné waldorfské hračky, které jsem viděla koncem září na srazu mateřských center Liberecka (viz str. 53). Maminka čtyř dětí PaedDr. Lenka Hříbková z Centra pro rodinu M. E. D. Semily tam nabízela tak půvabné jednoduchoučké víly, skřítky a anděly z ovčí vlny, že jsem neodolala, a nakoupila jsem od ní vánoční dárky pro všechna mrňata v naší rozvětvené širší rodině. Waldorfské hračky jsou velmi jednoduché, z přírodních materiálů a se zelenou vílou Lesněnkou si u nás určitě bude s fantazií hrát čtyřletá Klárka, zatímco modrá víla Pomněnka bude viset nad postýlkou jejího novorozeného brášky Vojtíška.

Na tomtéž srazu mateřských center v Turnově zase další maminka předváděla své doma šité panenky (a skřítky), které opravdu „neměly chybu“. Nabízíme vám tento nápad jako inspiraci pro vaše šikovné ruce, ale pokud se vám do šití nechce, jistě nebude ani problém se s dotyčnými maminkami spojit (medsemily@volny. cz.; naruc.turnov@seznam.cz).

Korále pro dceru, originální taška pro maminku

Náhodně (v čekárně u zubaře) jsem se seznámila s paní Marcelou Stieglerovou (606 421 820), jejímž největším koníčkem je vyrábění a různé výtvarné činnosti. Vyrobit drobnost pro radost, originální šperk, oděvní doplněk, šikovnou tašku, adventní věnec, ozdoby na stromeček, dokáže tato nenápadná žena (vychovatelka ve školní družině, kde svoji dovednost bohatě využívá) doslova z čehokoli, co je přírodní, přirozené a příjemné. Určitě k ní půjdu před letošními Vánoci nakupovat. Dcerám vyberu nejspíš půvabné korále a náramky zavěšené na batikovaném hedvábí, babičkám krásné plátěné či drhané tašky, dědovi ručně pletené ponožky s nevídanými vzory a mrňouskům v naší širší rodině krásné mikulášské punčochy zdobené ubrouskovou technikou.

S jejími taškami se můžete setkat také v obchůdku se zdravou výživou na Vinohradské třídě (Biomarket Vítek). A pokud se rozhodnete vybrat tam mamince nebo babičce tašku z její bohaté nabídky, nebude od věci naplnit ji právě výrobky zdravé výživy a bioprodukty (proč by v dárkových balíčcích, taškách či koších měly vždy vévodit jen láhve s alkoholem, luxusní čokolády, bonboniéry, trvanlivé uzeniny apod. - vždyť ničím z toho zdraví svých blízkých moc neprospějeme…).

Mýdla jako v cukrárně

Objevili jsme také voňavý obchod, kde si připadáte jako v cukrárně (alespoň já jsem měla chuť se do nabízených výrobků přímo zakousnout). Jde o anglickou čerstvou a ručně vyráběnou kosmetiku LUSH. V těchto výrobcích se vyskytuje minimum konzervantů (nebo dokonce žádné - např. u výrobků v tuhé formě). Zjistili jsme, že výrobky neleží nikde ve velkoskladech, ale vyrábějí se na zakázku podle objednávek a rozvážejí se rovnou do obchodů. Vedle doporučené spotřeby jsou označeny i jasným datem výroby (ne jen kódovanou šarží).

Svým blízkým můžete koupit úžasná ručně vyráběná mýdla (mě se asi nejvíce líbilo medové, pak s vůní kiwi a citronu a „fialky jako živé“), která se prodávají na váhu. Zaujaly mě také tuhé šampony nebo gelová mýdla pro děti, se kterými si mohou ve vaně užít spoustu legrace (a když při mokrém dovádění něco ulpí na kachlíčkách, nevadí, zase to „způsobně“ steče).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola