5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Nejste na to sami

Nejste na to sami

Autor: Barbora Matyášová | Datum: 28.3.2007 | Vydání: 2/2007

Máte doma postižené dítě a nevíte, jak mu ulehčit život, které cviky s ním cvičit, jaké hračky mu pořídit nebo do jaké školky ho zapsat? Poradit často nedovedou ani lékaři, úřady také nejsou dvakrát vstřícné. Řešením je obrátit se s prosbou o bezplatnou pomoc na některé ze středisek rané péče, které pomáhá rodičům a dětem do šesti sedmi let.

Raná péče ale nepomáhá jen těm, kteří už nějaký zdravotní problém mají, ale i těm, kterým reálně hrozí. Například v důsledku komplikovaného těhotenství nebo porodu. To se týká například dětí z vícečetných těhotenství, narozených předčasně či s velmi nízkou porodní hmotností. Kromě toho mohou být do systému rané péče zahrnuty děti s vývojovým opožděním, případně děti ohrožené vlivem sociálního prostředí.

Brali nám naději

Když se rodičům narodí děťátko s postižením, jde o velkou zátěž pro celou rodinu. Rodiče jsou postaveni před situaci, s níž většinou nepočítali a s níž si nevědí rady. „Johanka se mi narodila v šestém měsíci těhotenství. Bylo to vytoužené dítě, mně bylo třicet šest let, manželovi čtyřicet, takže na miminko byl nejvyšší čas. Nejdřív jí doktoři nedávali velké šance na přežití, pak zase říkali, že bude celý život jen ležet, nebude mluvit a nikdy se na nás neusměje. Radili, abychom ji dali do ústavu, o naději na zlepšení nepadlo jediné slovo. Často jsem se úzkostí nemohla ani nadechnout, pak mě zase popadala beznaděj a bylo mi už všechno jedno,“ vypráví maminka dnes už pětileté Johanky.

Už zvládne i básničku

S pomocí rodině si mnohdy nevědí rady ani lékaři, kteří řeší převážně tělesné symptomy. Rodičům nedokáží dodat psychickou podporu, ani jim neporadí, jak postiženému dítěti poskytnout co nejlepší péči a podmínky pro duševní a tělesný rozvoj. Právě v takovém případě je vhodné obrátit se na některé ze středisek rané péče. Starost a smutek pak může vystřídat radost z vývoje a pokroků dítěte. ,,Když jsme poprvé přišli do střediska rané péče, zažili jsme obrovskou úlevu. Najednou se všechny hovory točily kolem možností rozvoje našeho dítěte, poprvé nám někdo řekl, že je naše holčička krásná a šikovná. Navzdory původním prognózám lékařů začala malá dělat velké pokroky. Když se na mě poprvé usmála, rozplakala jsem se radostí. Dnes už zvládne i krátkou básničku. Málokdo si umí představit, jak velkým přínosem může pro své rodiče postižené dítě být a kolik radosti mohou jeho pokroky přinášet. Jméno Johanka znamená v hebrejštině dar boží. Jsem ráda, že jsem pro své dítě právě tohle jméno vybrala. Johanka je tím největším a nejkrásnějším darem našeho života,“ říká nyní už šťastná maminka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola