5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Neodhánějte děti od pečení cukroví

Neodhánějte děti od pečení cukroví

Autor: Lenka Světová | Datum: 4.12.2006 | Vydání: 5/2006

V některých rodinách maminky či babičky pečou kvanta vánočního cukroví „po nocích“, aby na piplavou práci měly „klid“. Ale věřte, že to jde i jinak…

Vždy jednu sobotu před Vánocemi věnujeme, já a moji kluci, pečení vánočního cukroví. Tradičně ještě přibíráme do party Aničku, dceru mojí dobré kamarádky, protože Aniččina maminka cukroví nepeče. Během jednoho dne zvládneme upéci a nazdobit kompletně veškeré pečené cukroví, které na Vánoce připravujeme. Pár dní před Vánocemi ještě připravujeme nepečené dobroty.

Přípravy na velké pečení

V týdnu před „pečicí sobotou“ si připravím nákupní seznam a zajedu nakoupit potřebné čerstvé suroviny. Zejména dávám pozor na výběr osvědčené mouky. V pátek odpoledne si připravím všechny druhy těst, většinou dělám ještě několik balíčků navíc pro kamarádku, která sice peče, ale těsta nerada připravuje. Nechám těsta odpočinout přes noc v chladničce a v sobotu brzy dopoledne zahajujeme velké pečení. Organizaci celého dne absolutně podřizuji tomu, aby se celý den líbil dětem, aby si také pohrály a od pečení si odpočinuly. Protože mám horkovzdušnou elektrickou troubu, ve které mohu péci cukroví na dvou plechách současně, nastříhám alespoň osm pečicích papírů velikosti plechů, aby měly děti stále připravené prázdné papíry, na které mohou klást připravené cukroví. Uvolním ještě velký stůl, na který položím podnosy a velké mísy, určené na horké cukroví. Tři vály, hladká mouka, formičky, vykrajovátka, váleček, kulaté nože na přenášení cukroví, dřevěná špachtlička na horké cukroví, chňapky - všechno musí být připravené předem, abych děti během práce nezdržovala. Vždy každému na jeho vále rozválím těsto, děti vykrajují, plní formičky nebo tvarují rohlíčky a připravené cukroví dávají na pečicí papíry. Plné papíry přesouvám na plechy a dávám péci do trouby. Když se cukroví peče, vyvalují další těsto. Děti již samy zastanou všechny činnosti, já vlastně jenom vyvaluji těsta a obsluhuji troubu. Včas si dáme pauzu na oběd a po obědě si jdou děti na chvíli hrát. Pak pokračujeme dopečením cukroví a odpoledne mažeme marmeládou, nádivkami, zdobíme čokoládovou polevou a sekanými vlašskými ořechy nebo lískovými oříšky, půlkami mandlí nebo mandlemi mletými, sekanými pistáciemi (nesolenými), kokosem a také pestrým cukrovým zdobením (tzv. cukrovou rýží), které se dětem líbí. Večer naskládáme cukroví podle druhů do krabic vyložených pečicím papírem a ty potom uložím do spíže. Samozřejmě, že nejlepší je cukroví v období před Štědrým dnem, kdy chodíme do spíže „loupit“ a ochutnávat, zda se nám vše opravdu dokonale povedlo.

Přeji vám, našim čtenářkám a čtenářům, abyste si pečení vánočního cukroví společně s dětmi krásně užili, aby si vaše děti Vánoce spojily s domácí pohodou, dobrou náladou a vánočními vůněmi celého domova. A můžete společně upéci i něco trošku „netradičního“, např.

Mrkvánky

300 g hladké mouky
150 g jemně nastrouhané syrové mrkve
 250 g ztuženého tuku (Omega, Lukana, apod.)
1/2 prášku do pečiva
Hladkou mouku prosejeme do mísy, přidáme prášek do pečiva, nastrouhanou mrkev a nastrouhaný ztužený tuk. Těsto důkladně propracujeme, zabalíme do potravinářské fólie a necháme v chladničce minimálně 2 hodiny odpočinout. Pak těsto necháme trochu ohřát při pokojové teplotě, na lehce pomoučeném válu rozválíme a vykrajovátky vykrajujeme oblíbené tvary. Upečeme přibližně při 160 °C, necháme vychladnout a slepujeme lineckou marmeládou. Slepené cukroví můžeme zdobit „cikcak“ barevnou polevou, nebo můžeme cukroví celé polít polevou a posypat například kokosem apod.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola