5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Nevidím dvojmo. Mám dvojčata

Nevidím dvojmo. Mám dvojčata

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 28.3.2007 | Vydání: 2/2007

Mít dvojčata dnes není žádná exotika. Na sto běžných porodů připadá jeden „dvojčecí“. Přispívá k tomu rozmach umělého oplodnění i hormonální antikoncepce. Přivézt si domů dva uzlíčky je jistě radost, na rodiče ale čeká spousta překážek. Co je čeká v období těhotenství a v prvních měsících po narození dítěte?

Monika a Lucka se narodily minulý rok v srpnu. Jejich maminka, 28letá Iva Vosáhlová z Milovic, si zpočátku myslela, že do rodiny přibude jen jeden nový člen. ,,Do dvanáctého týdne jsme čekali jedno miminko, pak se najednou rozmnožila a byla tam dvě. Takový pěkný svatební dáreček. Zjistili jsme to totiž dva dny po svatbě. A to si naše rodiny na svatbě notovaly, že už snad žádná překvapující zpráva nepřijde,“ vypráví mladá žena. Něco tušila, ještě než se dvě malá tělíčka ukázala na ultrazvuku. ,,Pak jsem se musela smát. Taťka byl překvapený, ale připadalo mi, že to zvládá v pohodě. Že to tak zcela nebylo, se ukázalo na nejbližší křižovatce. Sice jsme nenabourali, ale měli jsme zelenou a on jen stál a rozhlížel se. Až jsem mu musela připomenout, že může jet.“ Během těhotenství žádné komplikace nebyly, i když žena dostala těhotenskou cukrovku. Dvojčata byla pod lékařským dohledem, neustále se sledovalo, jestli jedna holčička nevyužívá druhou. ,,Celkově jsem si ale připadala jak v lázních. Dopoledne pravidelné procedury a odpoledne volno.“

Rizikové těhotenství

Ne vždy ale těhotenství s dvojčaty proběhne tak hladce. „Taková gravidita se považuje za rizikovou a častěji ji provázejí komplikace,“ říká Dagmar Suchá, prezidentka Unie porodních asistentek. Je to proto, že ženin organismus je zatížen dvojnásobně, hlavně děloha, ale i srdce, ledviny či játra. Ve třetím trimestru hrozí například pozdní gestóza, což jsou změny v oblasti cév a ledvin. Projevují se otoky, bílkovinou v moči, vyšším krevním tlakem a dále pak nevolnostmi, zvracením či bolestmi v nadbřišku. U žen s tímto zdravotním problémem se častěji vyskytují poruchy krevní srážlivosti nebo se u nich objeví předčasné odloučení lůžka. Na dítěti se vše může odrazit nižší hmotností, čímž se zvyšuje riziko novorozeneckého úmrtí i různých poškození.

Transfuzní syndrom

U jednovaječných dvojčat, která se vyvíjejí v jednom společném plodovém obalu, se může během těhotenství vyskytnout transfuzní syndrom. To znamená, že jedno z dvojčat si bere živiny od druhého. ,,V takovém případě se narodí sice jednovaječná, ale zcela rozdílná dvojčata. Jedno je malé a bledé, druhé je velké, červené, s různými otoky a někdy má i zvětšené vnitřní orgány,“ píše Klára Rulíková. Při pozdním odhalení transfuzního syndromu hrozí až úmrtí ,,okrádaného“ dítěte. Je proto nutné chodit na vyšetření, která mohou postižení včas prokázat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola