5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Od mámy je nejlepší

Od mámy je nejlepší

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 26.3.2008 | Vydání: 2/2008

Mateřské mléko je pro děti ideální výživa. Obsahuje vše, co vaše děťátko potřebuje, navíc v ideálním poměru. Jeho složení se s postupem času mění, takže vždy odpovídá věku dítěte a zajišťuje jeho zdravý růst a vývoj.

 Zatím se nikomu nepodařilo vynalézt náhražku, která by se vyrovnala mateř-skému mléku. Světová zdravotnická orga-nizace doporučuje výlučně kojit po dobu šes-ti měsíců a poté s příkrmem do dvou let věku dítěte. Některé maminky ale kojí mnohem déle. Například v Norsku je běžné kojit i několik let, říká MUDr. Anna Mydlilová z Laktační ligy při Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze-Krči. V Česku při propuštění z porodnice kojí přes 90 procent novopečených maminek, ale po šesti měsících už jen třetina. Dost často proto, že pokud mají s kojením nějaký problém, dostanou od lékaře doporučení přejít na umělou výživu. Přitom mateřské mléko je pro miminko ideální, přirozené a ničím nenahraditelné.

Chrání před infekcí

Mateřské mléko obsahuje protibakteriální a protizánětlivé látky, které dítě chrání před infekcí trávicího a dýchacího ústrojí. Protilátky ochraňují trávicí trakt a střeva před osídlením patogeny. V mateřském mléce jsou obsaženy i živé buňky, které jsou schopné ničit bakterie a viry. V období, kdy se přechází z plného kojení na kojení s příkrmem a hrozí větší riziko vniknutí infekce do trávicího traktu, se množství obranných látek v mateřském mléce zvyšuje.

Další plusy

Dítě, které je výlučně kojeno, je chráněno nejen před infekcí, ale i před alergeny z potravin. Kojení tak hraje důležitou roli v prevenci potravinových alergií. Kojené dítě si samo řídí přísun potravy, a tak je u něj vyloučena možnost přejídání, a tedy i obezity, čímž se snižuje i riziko cukrovky. Železo obsažené v mateřském mléce dokáže dětské tělíčko podstatně lépe využívat, proto jsou děti, které jsou v prvním půlroce života výlučně kojené, chráněny před anémií. U kojených dětí je také větší pravděpodobnost, že budou mít v dospělosti silnější kosti. Poslední výzkumy ukazují, že děti kojené delší dobu jsou inteligentnější než děti nekojené. Kromě toho, tělesným kontaktem se mezi matkou a dítětem vytváří pevné citové pouto, což je důležité pro další psychický a sociální vývoj dítěte.

Nejzdravější koktejl

Mateřské mléko obsahuje vše, co vaše děťátko potřebuje, navíc v ideálním poměru. Jeho složení se s postupem času mění, takže vždy odpovídá věku dítěte a zajišťuje jeho zdravý růst a vývoj. Co a kolik toho obsahuje

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola