5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Odborník na ultrazvukovou diagnostiku Pavel Calda: Děti dovedeme operovat už v bříšku

Odborník na ultrazvukovou diagnostiku Pavel Calda: Děti dovedeme operovat už v bříšku

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 22.4.2009 | Vydání: 5/2009

Minimálně tři ultrazvuková vyšetření by měla během gravidity absolvovat každá žena. „Hlavním cílem ultrazvukové diagnostiky je sledovat průběh těhotenství a umožnit porod zdravého dítěte,“ říká doc. MUDr. Pavel Calda, CSc., vedoucí lékař špičkového zdravotnického zařízení Centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky porodnické kliniky U Apolináře v Praze. Ultrazvuk dnes také asistuje u některých operací dítěte už v bříšku matky.

Jaká je úroveň ultrazvukové diagnostiky u těhotných žen v Česku?

   Poměrně vysoká. Ultrazvuk se u nás používá už třicet let a stal se běžnou součástí gynekologických ordinací. Každý lékař, který získá atestaci, by měl být schopný provádět základní ultrazvukovou diagnostiku. Součástí atestace je totiž i školení v této oblasti.

Žena se tedy může spolehnout, že se dostane do rukou odborníka?

   Vše samozřejmě závisí od kvality lékaře i přístroje, který používá. Důležitým ukazatelem kvality je například doba, kterou lékař vyšetření věnuje. Mělo by to být patnáct až třicet minut. Na našem pracovišti to určitě dodržujeme. 
   Někdy se ale nepodaří diagnostikovat vrozené morfologické vady, protože tomu brání „akustické podmínky“. Ultrazvuk pracuje tak, že do organismu posílá zvuky a přijímá odražené echo. Velkým problémem je například obezita, protože přes ni zvuk neprojde a kvalita výsledního zobrazení je tak podstatně nižší. Výsledek vyšetření závisí také na tom, jaké je uložení plodu a placenty.

Znakem odbornosti je certifi kát britské Nadace fetální medicíny. Oč jde?

   Naše pracoviště se zaměřuje především na vyšetření ultrazvukem už v prvním trimestru. Většinu vrozených vad jsme schopni diagnostikovat na konci jedenáctého týdne těhotenství. Současně s anatomickým vyšetřením plodu stanovujeme i riziko Downova syndromu.
   K tomu, abychom mohli provádět vyšetření už na konci prvního trimestru, se doporučuje mít speciální vyškolení a pravidelnou kontrolu toho, co děláme. Jedině tak je možno zaručit skutečnou kvalitu. Česko je malá země, těžko by tu vzniklo kontrolní středisko, a tak jsme napojeni na evropské centrum, které dělá zdarma audit lékařům z celé Evropy a zároveň je vzdělává. Akreditaci může získat každý lékař, nejen v České republice. Nároky na její získání a udržení jsou opravdu vysoké, ale je to velká výhoda pro těhotné ženy, protože vědí, že jejich lékař se problematice opravdu věnuje.

Jak zjistit Downův syndrom

Downův syndrom je obávaná nemoc. V Česku se její pravděpodobnost zjišťuje z krve matky až v druhém trimestru. Na vašem pracovišti se riziko stanovuje už v prvním trimestru ultrazvukem. Proč?

   Když jsme v osmdesátých letech zaváděli biochemický screening (vyšetření z krve), byla to velká novinka a velký krok dopředu. Dnes je už tato doba překonaná, biochemické  vyšetření se ale stále těhotným ženám doporučuje. Nemůžeme ho odsuzovat, ale má svoje nevýhody. Záchyt Downova syndromu je jen v šesti případech z deseti. Kombinací ultrazvuku a biochemického vyšetření v prvním trimestru se přitom zachytí až devět případů z deseti. Jen na upřesnění: ultrazvukem se nedá stanovit samotná diagnóza, ta je možná jen na základě biopsie choriových klků (odběru vzorku placenty) nebo amniocentézy (odběru vzorku plodové vody). Kombinovaný test (ultrazvuk, biochemie a věk ženy) ale umožní odhadnout míru rizika.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola