5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Olympijská vítězka Kateřina Neumannová: Lucka je aktivní dítě

Olympijská vítězka Kateřina Neumannová: Lucka je aktivní dítě

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 30.7.2008 | Vydání: 4/2008

Pětileté dceři Lucii chce pořídit sourozence. Nejlépe kluka. Líbí se jí, když se muž chová jako autorita. Po svatbě ale netouží. Olympijská vítězka v běhu na lyžích a prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování, které se bude příští rok konat v Liberci. Kateřina Neumannová.

Kde budete trávit letošní dovolenou?

Mám pocit a obavy, že mě čeká pracovní léto. Volno si budu brát po pár dnech. Naplánovala jsem si návštěvu filmového festivalu v Karlových Varech. Doufám, že více než týden dovolené se mi povede v září, možná to bude cesta do zahraničí. Chtěla bych se podívat na Madeiru.

Proč právě tam?

Je to hezký zelený ostrov. Nemám ráda vyprahlé ostrovy, kde se můžete jen koupat, ale jinak tam není nic k vidění. Mě láká spíše příroda, ke koupání mi stačí hotelový bazén. Nejsem velký plavec v moři.

Máte nějaký nesplněný cestovatelský sen?

Myslím, že dnes se dají splnit všechny cestovatelské sny. Byla jsem už na Mauriciu a chtěla bych se tam vrátit. Je tam krásně. A pak mě láká vidět Francouzskou Polynésii.

Co Česko, kde se vám líbí nejvíce?

Jsem z jižních Čech a když se chci pohybovat v přírodě, vyberu si Šumavu. Hezkých míst je ale u nás dost. Líbí se mi třeba oblast od Brna směrem na jih. Mám ráda víno a tato vinařská oblast je velmi pěkná. Pak hory, Krkonoše nebo Jizerské hory. Nejlépe se ale cítím doma na Šumavě.

Většinu roku trávíte v Praze. Máte tady nějaká oblíbená místa?

Bydlím na Praze 6 poblíž Divoké Šárky, kde se mi to moc líbí. I v Praze se dají objevit krásná zákoutí. Hlavní město pro mě ale představuje hlavně pracovní a společenské povinnosti. A také nemám ráda pražské zácpy. Na druhou stranu miluji zajít si na večeři na Malou Stranu, když je teplý letní večer a mohu posedět venku třeba s přáteli.

Sportovci si často stěžují, že na závodech vidí jen sportoviště, a proto jim nikdo nemusí závidět cestování po světe. Je to skutečně tak?

Není pravda, že by nebyl vůbec žádný čas na poznávání místa. Jiné je to ale na začátku sezony, kde se plně soustředíte na sportovní výkony a také musíte být velmi opatrná na své zdraví. Když je vrchol sezony za vámi, nějaký čas si už udělat můžete. Já jsem si ke konci kariéry pečlivě vybírala místa dlouhodobých tréninkových soustředění v létě a na podzim. Tam jsem se snažila poznávat i něco jiného než jen tréninkové okruhy.

Navštívila jste v rámci kariéry i místa, odkud jste raději prchala?

Určitě. Například místa ve Švédsku nebo ve Finsku za polárním kruhem, kde je sice velmi zajímavá příroda, ale když tam svítí slunce jen pět nebo šest hodin denně, člověk odtud rád odjede. Pak dále místa v Rusku, kde sice byla výborná atmosféra na závodech, ale také jsem se tam netoužila rychle vrátit.

Lucka skáče přes švihadlo

Jak v létě sportujete?

Tak, jak mi to umožní moje pracovní vytížení. Tudíž málo. Snažím se ale využít každou chvíli. Jdu si zaběhat a doufám, že se více dostanu na horské kolo, které mám moc ráda. V Praze to nejde, ale vynahradím si to na Šumavě.

Sportujete i s dcerou Luckou?

Je jí pět a začala chodit na tenis. Zkoušíme také kolo a kolečkové brusle. Od čtyř let plave. Sport je pro ní součást života. Momentálně má hit. Skákání přes švihadlo. Je jí jedno, jaké je venku počasí, zda je horko nebo zima. Blbne neustále. Je to aktivní dítě.

Také si myslíte, že dnešní děti sportují mnohem méně než děti třeba před dvaceti lety?

Něco pravdy na tom je. Kdysi byly větší možnosti dát dítě někam do oddílu, kde se o něj trenéři postarali. Dnes je to více otázka rodičů a ne každý má čas a možnosti trávit hodiny vozením dítěte na tréninky. Také si myslím, že děti méně sportují přirozeným, neorganizovaným způsobem. To by se mělo dít ve školkách a ve školách.

Časopisy jsou plné článků o tom, jak rodiče nutí děti vstávat v pět hodin a pak je vozí na druhý konec města na tvrdé tréninky, aby z nich vychovali sportovní hvězdy. Jenže pokud chce dítě ve sportu něco opravdu dokázat, není tvrdší režim vlastně nevyhnutelný?

Samozřejmě, někdy to jinak nejde a k některým sportům dril a pravidelný trénink patří. Rodiče by ale měli reálně zhodnotit možnosti dítěte. Ne z každého může být nový Jaromír Jágr nebo světová jednička v tenisu. Dítě také musí sport bavit. Pokud ho nebaví, může k němu získat odpor a ten se pak bude velmi těžce odstraňovat. Nelíbí se mi také, že spousta rodičů si přes děti realizuje svoje nesplněné ambice.

V minulosti děti běhaly volně po ulicích měst, po sídlištích. To dnes prakticky nevidíme. Nechala byste svou dceru pohybovat se bez dozoru po Praze?

Nebezpečí dnes číhají na každém kroku a hlavně ta novodobá, která dříve nebyla. Čím větší město, tím je to samozřejmě horší. Určitě bych Lucku nenechala volně pobíhat a sportovat po Praze. Bydlíme sice v části města, kdy obavy nejsou tolik na místě, ale stejně. Ještě horší je to pak na sídlištích, kde se pohybují různé pochybné existence. Hýbat se je hezká věc, ale starost o dítě je na prvním místě. Z některých věcí, které se teď dějí, mi běhá mráz po zádech a maximální obezřetnost je na místě.

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2008
nebo v On-line archivu.

 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola