5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Pojď si hrát!

Pojď si hrát!

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 26.3.2008 | Vydání: 2/2008

Stolní hry slaví návrat a mohou nahradit počítačové. Ve stínu počítačových her začínají opět nacházet své místo na slunci i hry stolní. Nejen děti, ale i dospělí se nechávají strhnout poutavým příběhem a rozvíjejí své myšlení, tvořivost, odhad či paměť ve snaze pokořit soupeře. Máte-li pocit, že vaše děti tráví příliš času s počítačem, zkuste mu nabídnout stejně zajímavou stolní hru a svou společnost.

Oheň v krbu pomalu dohasíná, plameny svíček skomírají, stíny se prodlužují. To je ta pravá atmosféra pro ctižádostivého šlechtice a jeho úvahy. Úvahy nad světem úkladů a intrik královského dvora...

Dalo by se říci, že stolní hry prožívají svoji renesanci. Staré známé šachy, dámu nebo karty byste ale dnes na prvních příčkách žebříčku hledali marně. Dnešní mládež, ale i dospělí jsou totiž nároční. Co dnes „letí“ a bez čeho se žádná pořádná hra neobejde, je příběh. Ať se jedná o hru karetní nebo deskovou, strategickou nebo typu pexeso, vždy musí být hráč naladěn poutavým příběhem, který jej odnese na exotická místa nebo do dávné historie. Výše uvedeným příběhem vás osloví strategická karetní hra Královské rošády. Moderní hry nejsou příliš založeny na náhodě a většinou se při nich ani nepoužívá kostka. Více tedy záleží na strategických schopnostech hráčů.

Je mnoho důvodů, proč se vybavit pro uplakané jarní víkendy sbírkou společenských her, i když se, popravdě řečeno, nejedná o nejlevnější záležitost. Hra v sobě ale má kouzlo, jaké asi nemá žádná jiná aktivita. Sblíží nás jak s našimi nejbližšími, tak i s náhodnou návštěvou, se kterou si nemáme co říci. Ponořímeli se do příběhu a uvažujeme nad strategií, zmizí časové hranice a najednou se svým školákem jednáme jako se sobě rovným. I pubertální spory nebo manželské rozepře jsou v zápalu hry zapomenuty.

Umíte myslet tvořivě?

Kromě společně příjemně stráveného času si také můžeme být jisti, že při strategických hrách se rozvíjí myšlení nejen našich dětí. Strategické hry nutí hráče velmi pečlivě přemýšlet nad každým krokem, uvědomovat si důsledky svého jednání a odhadovat reakci druhých. Většina školních úkolů i hlavolamů rozvíjí tzv. konvergentní (sbíhavé) myšlení. Jedná se o hledání jedné správné odpovědi, jednoho řešení. V praktickém životě a v zaměstnání se ale člověk zpravidla dostává do situace, kdy neexistuje pouze jedno správné řešení a naopak je zapotřebí najít co nejvíce možností a navrhnout více variant řešení problému. Tento typ myšlení se nazývá myšlení divergentní, rozbíhavé nebo také tvořivé. Jedinec, který dokáže tímto způsobem uvažovat, bývá vysoce ceněn za svou originalitu a spousta dobrých nápadů. Právě tento typ myšlení je rozvíjen při strategických hrách. Neexistuje pouze jedna cesta k cíli, kterým je vítězství, způsobů je mnoho a každou vteřinu se pozice hráče mění, což jej nutí flexibilně reagovat.

Umění hrát fér

Rozvoj myšlení, ale také schopnost soustředění a paměť není to jediné, co společné hraní našemu dítěti může dát. Možná ještě důležitější, i když dnes méně doceněné jsou osobnostní vlastnosti, které bychom mohli shrnout jako umění „hrát fér“, a to nejen ve hře, ale i v životě. Bojovat, snažit se zvítězit, ale vždy poctivě a podle pravidel, nikdy nepodvádět. Pravda, některé z her jsou založené i na blufování a klamání soupeře, ale vždy jen v mezích pravidel. Osobně bych doporučila pro děti vybírat raději hry, kde se klade důraz spíše na kooperaci než na soutěživost a rivalitu. Současně by se mělo dítě naučit i krásnému umění prohrávat. Naučí-li se vyrovnávat se s prohrou ve hře, aniž zanevře na svého protivníka nebo lítostivě vykřikuje, že „je úplně neschopné“, má velmi dobrý základ naučit se snášet i prohry v životě bez hořkosti a sebelítosti.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola