5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > PŘIŠEL ČAS odložit plenky?

PŘIŠEL ČAS odložit plenky?

Datum: 20.3.2009 | Vydání: 4/2009

Nastala ta správná chvíle, aby dítě odložilo plenky a začalo chodit na nočník? Na tuto otázku musíte najít odpověď sami.

Správná chvíle nastává tehdy, když dítě dosáhne určité neurosvalové, intelektové a citové zralosti. Nabízíme vám několik vodítek, která vám pomohou zjistit, zda se to už týká i vašeho dítěte.

* Uvědomuje-li si, co se odehrává v jeho těle, a to nejen zpětně, ale také právě ve chvíli, kdy k takové situaci dojde.
* Dává-li najevo své přání odložit plenky a začít chodit na nočník (nebo na WC).
* Dokáže-li už bez problémů běhat, umí lézt po stupních a vzpřímeně chodit po schodech.
* Jestliže si často hraje tak, že něco napodobuje, a dělá rádo všechno „jako dospělí“.
* Chápe-li, co po něm vyžadujeme, a je schopno takové požadavky plnit spíše z vlastní vůle (má za sebou období vzdoru).
* Jestliže pochopilo pojmy pořádek a nepořádek, působí mu radost dávat malé dárky a jeho citové prožívání je vyrovnané.
* Blíží se už k věku dvou let.
* Zná některá specifi cká slova (čurat, nočník) a ví, k čemu nočník slouží. Dítě jsme na tuto situaci připravili už dříve tím, že jsme si s ním o těchto věcech povídali a vysvětlovali jsme mu, co od něj očekáváme.

Tyto ukazatele slouží jako pouhé náznaky, které umožní předpovědět, že dítě rychle a snadno zvládne patřičné hygienické návyky.

Ještě příhodnější chvíle

* Správná chvíle také přichází tehdy, když se dítě novou věc naučí v co nejkratším čase. Dítě se v těchto měsících musí naučit velmi mnoho nových věcí, které jsou stejně důležité, nebo dokonce důležitější než hygiena, problém „čurat– kakat“ by proto neměl dítě příliš zaměstnávat ani mu ubírat příliš z jeho času. Taková „nočníková seance“ by nikdy neměla trvat déle než pět minut a dítě by mělo mít vždycky možnost se zvednout ve chvíli, kdy mu to přijde vhodné. Pamatujte, že jen dítě je pánem svého těla a svých potřeb.

* Takové období nadejde, když dítě může snadno vyhovět očekáváním dospělého. Pokud se mu dlouho nedaří nebo celá věc trvá příliš dlouho, zažívá dítě neúspěch. Opakovaný neúspěch a neschopnost vyhovět požadavkům rodičů přinášejí dítěti pocit zoufalství a mají neblahý vliv na jeho psychiku. Obecně můžeme po dítěti žádat jen to, co je schopno splnit, abychom mu umožnili zažívat úspěch a budovali jeho sebedůvěru. Proto pokud jste dítě zkusili naučit hygienické návyky a nějak se mu to „nedaří“, měli byste se vrátit k plenkám, nedělat z komára velblouda a pokusit se o totéž za dva nebo za tři měsíce.

Učíme dítě hygieně

Jak na to? Už jste dítě na celou věc připravili, dítě umí potřebná slova, vnímá své tělesné pochody, seznámilo se s nočníkem, ví, k čemu slouží, a všímalo si toho, jak to dělají dospělí, když nenosí plenky. Podle různých náznaků jste už poznali, že je vaše dítě připraveno. Zbytek je pak už snadný.

Měli byste dítěti klidně vysvětlit, že teď je už dost velké na to, aby začalo chodit na nočník a přestalo nosit plenky. Vysvětlete mu, že to pro vás bude mnohem praktičtější a že na něj budete velmi hrdí. Jakmile se to dítěti podaří, nešetřete chválou. Nevšímejte si neúspěšných pokusů. Dítě se snadněji naučí kontrolovat svou stolici. Je to jednoduchý mechanismus, protože tato potřeba je spojena s tlakem v tlustém střevě. Dítě se naučí tuto potřebu rychle rozpoznat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola