5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Pro dětskou pokožku jen to nejlepší

Pro dětskou pokožku jen to nejlepší

Autor: Miriam Kubíčková | Datum: 30.7.2008 | Vydání: 4/2008

Jak vybírat kosmetiku pro nejmenší děti? Pomůžeme vám zorientovat se při jejím nákupu.

Nejdřív pár zásadních faktů o dětské pokožce. Dětská pokožka je velmi jemná: v porovnání s pokožkou dospělého člověka je přibližně až pětkrát tenčí. Pokožka kojence i o něco staršího dítěte přípravky na ní nanesené téměř beze zbytku vstřebá a předá až do krevního oběhu. Pro dítě se jeho pokožka v prvních měsících života stává hranicí mezi ním a vnějším, jeho novým životním prostředím (už ho nechrání organizmus matky) a nástrojem jeho poznávání. Dětská pokožka vnímá doteky a každý hmatatelný kontakt s věcmi v okolí velice intenzivně.

Dětská pokožka má také zásadní význam pro regulaci tělesné teploty: dítě ztrácí pokožkou teplo mnohem rychleji než dospělý člověk. Dětská kosmetika by proto měla umět dětskou pokožku chránit, podporovat její zdravý vývoj, neomezovat její vnímavost a nezatěžovat ji.

Příroda versus chemie

První a přitom zásadní zastávkou při volbě (nejenom) dětského kosmetického přípravku je rozhodnout se, jestli produkt přírodní, nebo produkt tenzidové chemie. Žádná značka se nebude na obale velkými písmeny chlubit, že obsahuje látky umělé, které již tolika miminkům jejich jemnou pokožku podráždily a zanechaly na ní stopy v podobě ekzémů a alergií. Proto se musíme zadívat na ty nejmenší písmena, které obvykle připadnou informacím o složení.

Tady je nutné zdůraznit, že je dobré pořádně prostudovat složení i u produktů označených přírodní kosmetika. Nejedna „přírodní“ kosmetika skrývá pod svým obalem z osmdesáti procent vodu, ke které je přidán minerální olej, tenzidy, barvící látka, syntetický parfém a konzervant. Voda se tak stala vlastně jedinou složkou s přírodním původem. Spolehlivým vodítkem a jedinou jistotou, jak poznat skutečně kvalitní přírodní produkt, je certifi -kace nezávislými úřady.

Více než slovní hračky s výrazem přírodní kosmetika znamenají označení BDIH - Kontrolovaná přírodní kosmetika a ECOCERT, dvě renomované mezinárodní certifi kace. Najdete je na čistých přírodních produktech vyrobených v Německu nebo ve Francii. I v České republice již existuje chráněná certifi kační značka, a to značka CPK - certifi kovaná přírodní kosmetika. Tato značka jasně defi nuje, které suroviny přírodní kosmetika smí či nesmí obsahovat, a omezuje je na pouze přírodní a z přírody pocházející. Její nadstavbou je značka CPK bio pro výrobky, které obsahují i biosuroviny. Tyto značky, kterými se Česká republika zařazuje mezi vyspělé evropské země, jež si standardy přírodní kosmetiky pečlivě hlídají, zavedla česká kontrolní obecně prospěšná společnost KEZ - Kontrola ekologického zemědělství. Tato organizace se již léta zabývá certifi kací ekologických zemědělských surovin a stojí za známou „zebrou“ na biopotravinách.

Rozdíl je veliký

Tradiční kosmetické prostředky jsou z velké části tvořeny vodou a přídavnými látkami, které jim dodají snadnou roztíratelnost, příjemnou vůni a dlouhou trvanlivost, ale pro pokožku jsou jinak neúčinné, anebo ji dokonce i zbytečně zatěžují. Ingredience přírodní kosmetiky pocházejí opravdu z přírody, a to buď z ekologického zemědělství, nebo z kontrolovaného sběru ve volné přírodě. Sběr surovin i samotný proces výroby této kosmetiky probíhá pro přírodu a životní prostředí šetrným způsobem. To se týká i použitých obalů: přírodní produkty se balí buď do tmavého skla, nebo do bezpečného bílého plastu vhodného na recyklaci. Kontrolovaná přírodní kosmetika neobsahuje žádné syntetické konzervační látky, žádná syntetická barviva ani syntetickou parfemaci. Konzervační látky v produktech běžné kosmetiky se skrývají nejčastěji pod názvem paraben (methyl-, ethyl-, propyl-, buthylparaben) nebo dalším hojně používaným konzervantem je Sodium Benzoate.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola