5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > PROČ VADÍ praktiky porodníků?

PROČ VADÍ praktiky porodníků?

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Přirozeným porodům zatím v Česku brání zažité stereotypy porodníků. V porodnicích se stále provádějí zákroky, které mnoho maminek považuje za zbytečné, ponižující nebo dokonce nebezpečné. Holení, klystýr či podávání nejrůznějších léků. Proč se to děje? A proč by se nemělo?

Prostor jsme chtěli dát oběma názorovým skupinám. Zastáncům přirozených porodů i samotným porodníkům, kteří se jednou zavedených metod jen neradi vzdávají. Získat informace a argumenty kritiků českého porodnictví nedalo žádnou námahu. Zato lékaři mluvit nechtěli. V lepším případě odkazovali na nemocniční porodní asistentky. Jakoby o použitých postupech rozhodovali právě ony. Nebo prosbu o vyjádření odmítli s tím, proč raději nepíšeme o jiných tématech. Lékařům se nechce příliš vysvětlovat, proč dělají některé zákroky. I to může svědčit o tom, že možná nejsou tak nezbytné.

Proč se vlastně ženy v porodnici holí, nebo se jim doporučuje, aby si to udělaly samy v předstihu doma? Oficiální důvody jsou: ulehčuje to šití natržené hráze a snižuje výskyt infekcí.

Holení intimních míst považují budoucí maminky často za velmi ponižující. Podle Ivany Königsmarkové, soukromé porodní asistentky a známé propagátorky přirozených porodů, nejde jen o důstojnost, ale také o zdraví ženy. „V nemocnicích většinou používají nejlevnější holítka, kterými lze sedřít svrchní vrstvu pokožky. To pak může vyvolat nepříjemné pocity při eventuálním použití dezinfekce. Ale hlavně je to velká vstupní brána pro možnou infekci. A to i takovou, jakou je sérová žloutenka nebo AIDS. Po porodu je velmi nepříjemnou kombinace: vložka, hojící se poranění a dorůstající ochlupení,“ přizvukuje odbornice. Kromě toho je třeba říci, že v místě, kde vzniká porodní poranění, ženy žádné velké ochlupení nemají.

Klystýr dráždí hemoroidy

Podání klystýru se většinou vysvětluje tím, že by se mohlo dítě narodit do stolice, a tak dostat nějakou infekci. A to přece žádná maminka nechce. Taková slova lékařů dovedou znejistit i ženu, která je odhodlaná porodit bez jakýchkoli vnějších zásahů. Podle Königsmarkové ale k lékaři avizované nepříjemnosti klystýr někdy paradoxně spíše přispěje. „Může se stát, že žena se nestačí před narozením dítěte dostatečně vyprázdnit. Pak je stolice díky klystýru tekutá a při tlačení může dojít k tomu, že odchází současně s rodícím se dítětem. Mimo to se nezřídka stává, že těhotné ženy trpí na hemoroidy. Při podání klystýru může dojít k jejich podráždění nebo i poranění,“ popisuje. Pokud porodnice na klystýru trvá, zkuste se domluvit, že si ho provedete v domácím prostředí. V těhotenské poradně vám mohou předepsat přípravek, který si podáte samy. Můžete si ho případně vzít i do nemocnice. Je šetrnější ke střevům než běžně používaný klystýr.

Nástřih hráze

Nástřih hráze – episiotomie se u nás začala dělat asi v polovině minulého století. Říkalo se, že je to dobrá prevence pozdějších poruch udržení moči. S tímto problémem se potýká řada žen, které právě porodily. V současné době se ale ukazuje, že právě nástřih k potížím s udržením moči výrazně přispívá.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola