5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Propagátorka biostylu Hana Zemanová: V mateřství jdu přirozenou cestou

Propagátorka biostylu Hana Zemanová: V mateřství jdu přirozenou cestou

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 28.5.2008 | Vydání: 3/2008

Hana Zemanová je nejznámější propagátorkou biopotravin v Česku. Přesto říká: „Zdravé jídlo se ale nesmí stát jediným smyslem života, jinak jste jeho otrokem.“ Před osmi měsíci se stala maminkou dcery Natálky. V Oříkově vlastní biopekárnu.

Proč jste se odstěhovali z Prahy?

Vyčerpávala nás. Navíc jsme sedm dnů v týdnu od rána do večera podnikali. Praha nám nedovolovala přestat, vypnout. Klid venkova mě naučil odpočinout si a žít v přirozeném rytmu.

Jak se to projevuje?

Člověk je více spjatý s jednotlivými ročními obdobími. Vidí, jak se v přírodě střídá odpočinek s bujarým životem. Pro mě je největší luxus, že mohu nechat na dvorku kočár s Natálkou, věšet prádlo na čerstvém vzduchu, nebo si utrhnout na zahradě zeleninu.

Jak dlouho už žijete v Oříkově?

V červnu to budou dva roky. Pořád jsme uvažovali, kam se odstěhovat, aby to bylo blízko do Prahy, ale ne satelit a aby v místě byl vlak i škola. Také jsme chtěli najít místo, kde bychom mohli mít malou biopekárnu. Až nám táta řekl, ať to zkusíme v naší chalupě, kde sám vyrůstal. V dohledu je jídelna bývalého JZD, kde jsme si zařídili biopekárnu. Mezitím se nám podařilo koupit parcelu deset kilometrů odtud. Doufáme, že v červnu bychom se mohli stěhovat. Je to dřevostavba, nízkoenergetický dům.

V čem vás změnilo narození dcery?

Nedá se říct, že by mi mateřství změnilo život, ale mé duševní rozpoložení je jiné. Najednou mám v sobě velký obdiv k ženám, které dokázaly porodit dítě a starat se o něj. Změnil se ale také můj vztah k manželovi a k jiným lidem. Jsem více plná lásky, mám větší pochopení, větší soucit a méně soutěživosti. A přijde mi, že je tady Natálka s námi odjakživa. Nemůžu ale říct, že bych byla hned plná mateřské lásky. To přišlo až po určité době - vlastně den ode dne se ta láska zvětšuje.

Vztah je důležitější než byznys

Kdy přišel ten okamžik pro to mít dítě? Říkala jste si, že dítě k ženě patří, a proto je dobré ho mít?

Nebylo to tak, že bych na dítě čekala jako na jediný smysl mého života. Ale začala jsem cítit, že mi tikají hodiny. A najednou všechny kolem rodily a já jsem si říkala, dokdy to ještě můžu oddalovat? Svou roli sehrálo také to, že jsme se s manželem ocitli na křižovatce. Podnikání nás vyčerpalo a hrozilo, že by nás mohlo rozdělit. Náš vztah byl vždycky velmi tvůrčí, obohacující, dovedli jsme se pochopit a vzájemně se podpořit. Když je ale člověk vyčerpaný, najednou více bojuje o přežití svého vlastního ega. A je zlý i na toho nejbližšího. Nakonec jsme si řekli, že nám to za to nestojí a náš vztah má větší hodnotu než byznys. A že z toho velkého podnikání zkusíme odejít. Odstěhovali jsme se z Prahy a za pár měsíců čekali miminko.

Co si myslíte o ženách, které děti nechtějí?

Myslím, že ne každá žena je předurčená mít dítě. Zvlášť si to uvědomuji teď, když vidím, jak velký zásah do života to je. Shodou okolností mám dvě známé kolem osmatřiceti let, které se nechaly společností dohnat k mateřství. A teď mají pocit, že to nezvládají. Jsou to ženy ve vysokých manažerských pozicích, které se po narození dítěte chtěly brzy vrátit do práce. Proto ani nechtěly kojit - měly strach, že by se od dítěte nemohly hnout. Jedna předala dítě do péče tatínka a druhá ho přes týden nechává u babičky. Proč musí mít taková žena děti? Každý má nějaké poslání a nemusí to být právě dítě. Na druhou stranu mít děťátko je nádherná zkušenost a život získává obrovský rozměr smysluplnosti. Ale když se nějaká žena rozhodne děti nemít, příroda to zařídila tak úžasně, že nikdy nepozná, o co přichází.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola