5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Prožijte léto ve zdraví

Prožijte léto ve zdraví

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 24.6.2009 | Vydání: 7/2009

Jaké nástrahy mohou nás nebo naše děti potkat v letních dnech a jak jim čelit. Ne každý se na léto těší. Někomu vadí úmorné vedro, jiný špatně snáší slunce, všichni svorně proklínáme komáry a vosy. A ušetřeni nejsou ani ti, kdo nevytáhnou paty z kanceláře. Přinejmenším jim hrozí nachlazení z klimatizace. Zde je pár rad, jak se s léčkami léta vypořádat.

Spálení sluncem

Každé poškození kůže UV zářením v dětství zvyšuje riziko rakoviny v pozdějším věku, zní jasné varování lékařů. I když bronzová pokožka vypadá na první pohled hezčí a zdravější, nejlepší, co pro ni můžete udělat, je vyhýbat se pobytu na přímém letním slunci. Zejména u moře a v době mezi 11. a 16. hodinou. Dodržujte i další zásady bezpečného slunění.

Co dělat: Děti do jednoho roku nevystavujte slunci vůbec, jejich organismus ještě nemá přirozenou ochranu proti UV záření. U starších dětí dohlédněte, aby měly vždy pokrývku hlavy. Chraňte zejména citlivé partie – ramena, záda, nárty, nos, uši a zátylek. Při pobytu na slunci vždy používejte ochranný krém odpovídající vašemu fototypu, ze začátku s vysokým faktorem, nejlépe 50. Teprve až si kůže zvykne, přejděte na nižší.

Krém nanášejte půl hodiny před pobytem na slunci a po dvou hodinách se vždy znovu namažte. Přestože většina krémů je voděodolná, smývá se při plavání, pocení i otírání ručníkem. Pamatujte, že mokrá pokožka se spálí snadněji. Chystáte-li se k moři, alespoň tři týdny před odjezdem zvyšte přísun betakarotenu. Pomáhá chránit kůži před UV zářením, a navíc jí dodá hezký bronzový nádech. Když už se spálíte, přesuňte se do stínu, chlaďte kůži vodou nebo jemnou sprchou, případně nanášejte gel nebo pěnu s panthenolem. V případě nevolnosti či bolestí hlavy vyhledejte lékaře.

Úžeh

Strávili jste několik hodin na slunci a teď vás bolí hlava, cítíte se slabí, nebo dokonce máte horečku? Zřejmě jde o úžeh. Většinou je důsledkem dlouhodobého pobytu na slunci. Sluneční záření dopadá přímo na hlavu, mozek se přehřeje, mozkové pleny překrví. Někdy, při postižení velké části kůže, se objeví puchýřky, stoupne teplota, kterou provází zimnice. Úžeh většinou není nebezpečný, ale zvlášť těžká forma může způsobit otok mozku a následnou smrt.

Co dělat: Postiženou osobu uložte na stinném a klidném místě, uvolněte jí oděv, podložte hlavu a podávejte tekutiny. Vhodné jsou studené obklady a vlažná sprcha či koupel. V následujících třech dnech by rozhodně neměla chodit na slunce.

Úpal

Je nebezpečnější než úžeh. Lze si jej přivodit nejen v létě a na slunci, ale kdekoli, kde je teplo, vlhko a nedostatek čerstvého vzduchu. Jde vlastně o tepelné přehřátí organismu. Člověk se zvýšeně potí, což sníží obsah vody a soli v těle, teplota stoupne až na 40 stupňů, dostaví se zimnice, závrať, zrychlený dech. Dehydratace může vést až ke kolapsu.

Co dělat: Nejlepší je hned zavolat odbornou pomoc. Postiženého mezitím uložte na stinné a klidné místo, nejlépe do polohy v polosedě, uvolněte mu šaty a po troškách podávejte chladnou vodu nebo minerálku. Pomáhají i studené zábaly.

Sluneční alergie

Projevuje se drobnými červenými pupínky, které svědí. Bývá důsledkem přehnaného slunění, často v kombinaci s mořskou vodou. Alergickou reakci mohou při pobytu na slunci vyvolat také některé léky, například antibiotika, antikoncepce nebo léčebné gely a masti jako kloubní preparáty, ale také kosmetické přípravky, například parfémy, deodoranty, kolínské a vody po holení. Důsledkem bývají trvalé změny na kůži v podobě pigmentových skvrn.

Co dělat: Nejlépe alergické reakci předejedete, když se na dovolenou u moře připravíte: alespoň trochu se opálíte a několik týdnů před odjezdem zvýšíte přísun betakarotenu. Dodržujte zásady bezpečného slunění. Po každém koupání v moři se osprchujte sladkou vodou. Pokud se u vás objevila alergická reakce, vyhýbejte se slunci, dokud příznaky nezmizí. Zabírají také antihistaminika, například Zyrtec, Claritine či Fenistil. Svědění zmírňuje tekutý pudr nebo masti s obsahem antihistaminik (Fenistil gel).

 

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola