5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > První chvíle po porodu

První chvíle po porodu

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 26.3.2008 | Vydání: 2/2008

Děťátko je na světě. Co se bude bezprostředně poté s vámi a s ním dít?

Po narození dítěte nastává třetí doba porodní, během které maminka porodí placentu a plodové blány. Může to trvat i jednu hodinu, ale obvykle je to mnohem méně, jen několik minut. Lékaři totiž standardně ženám podávají do loketní žíly injekci s látkou, která způsobuje stažení dělohy. Nejčastěji jde o oxytocin. Smyslem je urychlit vypuzení placenty a také zabránit větším ztrátám krve.

Během porodu placenty žena cítí jen slabší kontrakce a na závěr musí trochu zatlačit. V této fázi už necítí žádnou větší bolest. Posléze musí lékař pomocí gynekologických zrcátek zkontrolovat, zda došlo k nějakému porodnímu poranění. Mohou totiž vzniknou trhliny děložního hrdla, pochvy nebo stydkých pysků. Pokud jde jen o malé poranění, lékař je ošetří v místním znecitlivění. U těch větších se provádí celková anastézie. Tato kontrola je velmi důležitá, zabrání se větším krevním ztrátám a také se omezí riziko vzniku nejrůznějších komplikací.

První doteky a kojení

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že dítě by si maminka měla hned po porodu položit na bříško - i když jen na několik sekund. To velmi pomáhá vytvoření pouta mezi jí a miminkem. Maminka také po přiložení malého tělíčka lépe zapomene na předchozí bolest. Dítě zase slyší důvěrně známý tlukot matčina srdce a její tělo je pro něj zdrojem příjemného tepla. Má-li dítě hlavičku v blízkosti vašich prsou, snáz zachytí vaši vůni a u některých miminek můžete hned pozorovat, že se k nim snaží dostat co nejblíže. Zároveň se dítě u maminky může uklidnit po porodu, který byl i pro něj velmi náročný. Je dobré mluvit na dítě a oslovovat ho jménem. Znovu se tak setká s vašimi hlasy, jejichž vibrace vnímalo už v bříšku. Pozná je, protože rozezná jejich intenzitu a přízvuk.

Bezprostředně po narození je také dobré přiložit dítě poprvé k prsu, to se ale u nás obvykle neděje. Nicméně platí, že první kojení by se mělo provést do půl hodiny od porodu, nejpozději do dvou hodin. Časné první přiložení je důležité pro tvorbu mléka a bezproblémové kojení. Navíc, dítě na kojení čeká, a pokud se mu mléčka nedostává, stresuje ho to. S prvním kojením by měla matce pomoci zkušená zdravotní sestra.

Že není krásné? Bude

Většina maminek je sice po porodu šťastná, ale přece jen zažívá jisté zklamání z toho, jak její dítě vypadá. Čekala krásného tvorečka, kterému se ale její dítě vůbec nepodobá. Rodiče často šokuje, jakou má dítě velikou hlavu. Ta představuje až čtvrtinu jeho celkové délky, zatímco u dospělých je to jen jedna sedmina. V důsledku porodu může být navíc hlavička trochu promáčknutá. Nos dítěte je zploštěn, oči a ústa jsou příliš velké. Tělíčko dítěte je pokryto mazlavou hmotou, které se říká mázek. Kůže se navíc může loupat nebo jsou na ní různé vyrážky. Oční víčka jsou často napuchlá. Může se objevit chmýří na ramenech, zádech, uších a čele. To vše se ale brzo srovná. Některé děti trpí kojeneckou žloutenkou, kdy se kůže druhý nebo třetí den po narození dítěte zbarví do oranžova. Trpí jí až osmdesát procent novorozenců, ale nejedná se o nic vážného. Jen u malého procenta dětí si vyžaduje léčbu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola