5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > S miminkem na cestách

S miminkem na cestách

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 22.4.2009 | Vydání: 5/2009

Právě se vám narodilo miminko, a přesto nechcete sebe ani ostatní členy rodiny ochudit o koupání v moři nebo horskou turistiku? Uvažujete, jaká dovolená pro vás bude letos nejvhodnější? Zde je pár rad, které vám možná pomohou při rozhodování. A nejen pokud máte miminko.

Nejmenší děti jsou velmi zranitelné. Jejich organismus se špatně vyrovnává se změnami včetně změn tlaku a teploty. Cestovat by proto měly jen v nejnutnějším případě. Delší cesty se doporučují až po třetím měsíci věku stejně jako létání. Čas ale ubíhá rychle, a tak brzy máte na vybranou.

U moře

Pokud se chystáte s miminkem k moři, vybírejte termín mimo hlavní sezonu, nejlépe před začátkem léta nebo na podzim. Vyhnete se tak vysokým teplotám a příliš intenzivnímu slunečnímu záření. Dejte přednost oblasti, kde je podobné klima jako u nás. Vybírejte jen z kvalitních hotelů, nejlépe čtyřhvězdičkových, které skýtají záruku čistoty a jsou připravené na dětskou klientelu. V některých bývá dokonce k dispozici lékař. Většina hotelů nabízí službu hlídání dětí, dětský klub či večerní animační programy pro nejmenší. Pokud je to jen trochu možné, volte variantu all inclusive, ve které je zahrnut i oběd, odpolední zákusek a nápoje. Odpadnou vám starosti s nakupováním a každodenní dohadování, kam se v poledním žáru s malým dítětem povlečete na oběd.

Mořská voda miminkům nevadí, ale je dobré pohlídat, aby se jim nedostala do očí nebo se jí nenapila. Jinak se může stát, že je příště do moře nedostanete. Po koupání je třeba kůži opláchnout sladkou vodou, osušit a natřít vhodným opalovacím krémem. Dítě musí mít neustále chráněnou hlavu a pravidelně pít. Mějte je neustále pod dohledem, snadno spadne do bazénu nebo je porazí vlna. Plážový stan sice chrání před větrem a pískem, ale dítěti v něm hrozí přehřátí stejně jako v kočárku.

Na slunci

Spálená kůže, úpal nebo úžeh a dehydratace, to jsou nejčastější potíže vyvolané nepřiměřeným pobytem na slunci. Chraňte děti před slunečním zářením, ať už jste u moře, na horách nebo v kempu u rybníka. Kojence nevystavujte slunečním paprskům vůbec. Děti starší jednoho roku by měly mít vhodný oděv, čepici nebo klobouček, větší děti i sluneční brýle. V době od 11 do 16 hodin s dětmi na slunci nepobývejte. Dětskou pokožku chraňte před spálením kvalitním opalovacím krémem nebo mlékem, nejlépe voděodolným. U moře je ze začátku nejvhodnější ochranný faktor 50, ke konci dovolené, kdy si pokožka už zvykla, stačí třicítka. Krém nanášejte na kůži 15 až 20 minut před pobytem na slunci. Každé dvě hodiny znovu nakrémujte. Pobyt na sluníčku prodlužujte pozvolna, zpočátku stačí několik minut.

Na horách

S miminkem na hory? Proč ne. Horské túry lze absolvovat s malým dítětem v klokance nebo krosně, baby vaku, šátku nebo jiném nosítku. Můžete je naložit do speciálního krytého přívěsu za kolo a vyrazit s ním na cyklistický výlet. V sousedním Rakousku vás usadí do kabinové lanovky i s kočárkem a za chvíli se už kocháte pohledy do údolí z třítisícové výšky. Na horách je spousta možností sportovního vyžití, nejsou tam zástupy lidí ani klíšťata, vzduch je čistý a nesužuje vás extrémní vedro. Slunce ale může být na horách stejně nebezpečné jako u moře. Chraňte proto sebe i děti opalovacím krémem s vysokým faktorem, nejlépe voděodolným, který nesmyje pot. Nezapomeňte na choulostivé partie – uši, krk, ramena, místa pod koleny a nad ponožkami. Pokrývka hlavy je samozřejmostí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola