5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Šílení rodiče, šťastné děti?

Šílení rodiče, šťastné děti?

Autor: Jiří Závozda | Datum: 21.11.2007 | Vydání: 6/2007

Možná si přejete, aby se z vašeho syna nebo dcery stala sportovní hvězda. Ale chce to také vaše dítě?

Osmiletá čínská dívenka Čang se rozhodla oslavit blížící se olympiádu v Pekingu a uběhnout za 55 dní 3560 kilometrů. Ne, ještě jednou. Otec osmileté čínské dívenky Čang se rozhodl, že jeho dcera oslaví blížící se olympiádu v Pekingu během dlouhým 3560 kilometrů. Každé ráno v půl třetí Čang probudil, dopřál jí rozcvičku, snídani a pak už začala odkrajovat z 65 denních kilometrů. Otec si vysloužil kritiku čínských lékařů, žena se s ním rozvedla, ale nic ho nezastavilo. „Běhá ráda,“ tvrdí stále dokola. Český dětský lékař Milan Kudyn k tomu říká: „Je to obrovská zátěž pro dosud ne plně rozvinutý kostní aparát, klouby, kolena. Může to vést v budoucnosti k vážným problémům, dokonce až k zastavení růstu.“

Příběh Čang je extrémní, lékaři otce odsuzují, rodiče si nejspíše pomyslí něco o šílenci. Ale co ty tisíce, statisíce, miliony kluků a holek na celém světě, kteří sportují od nejútlejšího věku? Přináší jim sport více radosti, či rizik? Co ještě může trenér nebo rodič na dítě naložit, aby neohrozil jeho zdraví? Kde jsou hranice? Vžyť v určitém věku se dítě zdá být neunavitelné. Několik hodin s ním lyžujete, a zatímco vy pak ležíte s hořícími koleny v posteli, potomek si jde zahrát stolní tenis…

Světu vládne tvrdost

Vladimír Růžička, bývalý hokejový reprezentant, otec a trenér v jedné osobě, nedávno v jednom rozhovoru přiznal, že syna, dnes šestnáctiletého extraligového útočníka, dříve kvůli špatným výkonům fyzicky trestal: „Párkrát jsem ho čapnul za ty dráty na helmě, po střídačce lítal jak hadr na holi. Určitě jsem mu nic neprominul,“ prohlásil doslova. Je to také extrémní, nepřijatelné? Vladimír Růžička je přece uznávaný trenér, zlatý hokejista z bájného Nagana.

Mnoho otců, a možná i matek takové metody schvaluje, pokud nepřekročí určitou hranici. Anebo pokud vedou k úspěchu. Navíc něco jiného je trénovat vlastní děti, něco jiného svěřené.

Vítězit za každou cenu?

„Někteří trenéři mládeže mají neúměrné požadavky. Chtějí vítězit příliš brzo a příliš často. Pokud trenér ordinuje třeba osmiletým klukům velkou fyzickou zátěž, mohou pak své vrstevníky porážet. Jenže efekt je krátkodobý. Děti se brzy opotřebují, zanedbává se rozvoj šikovnosti, techniky, množí se zranění, a nakonec se vytratí i radost ze hry,“ tvrdí Lubor Blažek, asistent trenéra národního týmu basketbalistek, jehož syn hrál závodně fotbal a teď přesedlal na basketbal. „Problém je v tom, že na trenéry a výsledky často tlačí nejen kluby, ale i rodiče. Chtějí vidět svoje děti vítězit, někteří i na úkor jejich zdraví,“ dodává dlouholetý zkušený trenér mladých fotbalistů Roman Plura.

Odborně se tomu také někdy říká vyhoření. Mladý sportovec prostě vše prožije příliš brzo, není na to připraven a pak ho sport jednoduše přestane bavit. Zjistí, že na světě jsou zajímavější věci, které ho doposud míjely. A že jsou bez dřiny.

Bolesti malých sportovců

Nadměrná fyzická zátěž klade nepřiměřené nároky na klouby, šlachy, vazy a svaly malých sportovců a v některých případech může způsobit až potíže růstu. Průvodními jevy jsou bolesti končetin právě v kloubech, kostech a vazech. Přetížené děti mohou také trpět poruchami spánku. Jak se lze vyhnout podobným excesům? Snažte se pro svého syna či dceru najít kvalifikovaného trenéra se zkušenostmi a potřebným vzděláním, který ví, jak děti postupně zatěžovat, kdy mohou začít posilovat a podobně. I malí sportovci musí dbát na správné rozcvičení před tréninkem a zápasem, a po nich na uvolnění a rehabilitaci. Jednostrannému zatížení organismu lze předejít doplňkovými sporty. Lékaři doporučují zejména plavání. Pro dítě, které intenzivně sportuje (fotbalisté například trénují od osmi let i třikrát týdně a o víkendech hrají zápasy), je důležitý dostatek odpočinku a spánku, ale také vyvážená strava.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola