5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Slovní hry: zabaví a poučí

Slovní hry: zabaví a poučí

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 26.11.2008 | Vydání: 6/2008

Předškolní děti jsou hravé a neposedné. Potřebujeme-li je udržet v klidu a nemáme k dispozici hračky nebo pastelky, musíme je zaměstnat jinak. Co třeba slovní hrou?

Naše téměř pětiletá slečna je hezké a milé dítě. Ovšem jen do okamžiku, než jsme nuceni s ní strávit delší dobu v autě nebo třeba v čekárně u lékaře. Bohužel jsem ještě nenašla, kde má tlačítko na vypínání zvuku, a ucpávky do uší nejsou příliš elegantní řešení. Napadlo mě tedy zaměstnat jí hlavičku slovní hrou. První pokus vzbudil nadšení a přiměl mě k zamyšlení a vymýšlení dalších slovních aktivit a her. Kromě obecně známých her jsem se inspirovala i knížkami pro předškoláky a psychologickými publikacemi. Možná se vám podle popisu nebude zdát, že se jedná o opravdové hry, ale pokud je jako hry pojmete, bude je tak vnímat i potomek. Vedlejším, ale nikoli nepodstatným efektem těchto aktivit je, že dítko zaměstná mozek, trénuje vyjadřování, rozšiřuje si slovní zásobu a rozvíjí tvořivost.

Cesta ke slovnímu fotbalu

Asi nejznámější slovní hrou je slovní fotbal. Aby jej však dítě bylo schopné hrát, musí dokázat rozpoznat hlásky (písmena), kterými jednotlivá slova začínají a končí. To se naučí nejlépe hrou: „Od kterého písmenka začíná slovo?“ Zpočátku je potřeba první písmenko zdůraznit, zopakovat a někdy pomůže zopakovat celou první slabiku. Když dítě pochopí a spolehlivě rozlišuje, můžeme hru pozměnit na „Vymysli slovo od písmenka.“. Mou dcerku velmi bavilo prohazování úloh, kdy ona zadávala mně, co mám vymyslet.

Když dítě dokáže rozlišovat, čím které slovo začíná, můžeme si zahrát hru „Já se tady rozhlížím a vidím něco, co začíná písmenkem...“ Dotazovaný se musí rozhlédnout a najít předmět, který má tazatel na mysli. Je-li úspěšný, úlohy si vymění. Pokud i tuto hru dítě zvládá, je připraveno utkat se s vámi i ve slovním fotbale. Možná mu jen zpočátku budete muset pomoci rozpoznat, kterými písmeny slova končí.

Voda, země, vzduch

Tato hra je ztíženou variantou vymýšlení slova od určitého písmenka. Jsou k ní zapotřebí alespoň dva hráči (děti) a vyvolávač (rodič). Vyvolávač vyvolá písmenko a k němu dodá slova voda, země nebo vzduch. Hráči musejí co nejrychleji jmenovat zvíře, jehož jméno začíná daným písmenem a žije buďto ve vodě, ve vzduchu (tedy létá) nebo na zemi. Písmenka, která určují náročnost hry, volíme podle věku dětí. Všechny hry, kde je potřeba rozpoznat první písmenko, jsou již poměrně náročné a hodí se proto spíše pro starší předškoláky.

Kdo jsem?

Při této oblíbené hře se jeden účastník na chvíli stane někým jiným, svou identitu ale neprozradí. Druhý hráč ji musí uhádnout na základě dobře volených dotazů. Pro svou předškolačku se vtěluji do pohádkových bytostí nebo zvířátek, které dobře zná a snadno se jí hádají. U starších dětí je identifi kace postavy ztížená tím, že dotyčná odpovídá pouze ano/ne, ale u menších dětí zpočátku je možné zodpovídat i zjišťovací otázky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola