5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Slunce budiž pochváleno

Slunce budiž pochváleno

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 24.6.2009 | Vydání: 7/2009

O tom, že slunce může být nebezpečné, se toho napíše a namluví mnoho. Ale obešli bychom se bez něj těžko.

Tak dlouho jste se těšili, a už je to tu. Den je delší, večery teplejší. Kabáty a tlusté bundy jsou zazimované, místo nich stačí navléknout tričko a šortky. Klouby jako zázrakem přestávají bolet, kašel a rýma jsou tytam. Každý se najednou lépe cítí, všechno je veselejší a optimističtější. Prostě nadešel čas slunečných letních dní. Vděčíme jim za mnohé.

Jsme veselejší

Zná to každý: jakmile vysvitne sluníčko, hned se nám zlepší nálada. Slunce totiž podporuje tvorbu serotoninu, hormonu, který v našem mozku vyvolává pocit štěstí a pohody. A protože v létě jsou dny dlouhé, jsme slunečnímu světlu vystaveni mnohem déle než v zimě a také hladina serotoninu je vyšší než v chladnějším období roku. Vědci také zjistili, že v létě máme mnohem méně melatoninu. Tento hormon se v lidském těle tvoří výhradně ve tmě a má na člověka uspávací vliv.

Ale za naši pohodu nemohou jen hormony. Je snad někdo, komu není příjemné, že může ráno vyrazit jen nalehko? Kdo by nebyl spokojený, že může trávit mnohem více času venku a v přírodě, věnovat se svým oblíbeným činnostem na zahradě nebo sportovat? Kdo by nebyl rád, že má prázdniny a že je tu konečně dovolená? Komu by se nelíbilo, když je všechno kolem zelené a rozkvetlé?

Jsme méně nemocní

Bylo prokázáno, že v letních měsících je naše imunita vyšší a snižuje se výskyt některých onemocnění, například zánětů průdušek, nachlazení a chřipky, které nás trápí v sychravých a zimních dnech. Lékaři také zjistili, že v mírných krajích je v létě méně srdečních potíží včetně infarktů (v horkých krajích je jich v létě naopak nejvíc). Přispívá k tomu mimo jiné i to, že v létě má většina z nás více pohybu, který příznivě působí na krevní oběh a srdce, a také větší přísun vitaminů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Sluneční paprsky a plavání v mořské vodě prospívá revmatikům. Mořský aerosol blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhá lidem trpícím záněty průdušek, alergií a astmatem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola