5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Spokojené šestinedělí

Spokojené šestinedělí

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 23.9.2009 | Vydání: 10/2009

Prvních šest týdnů po porodu je bezpochyby náročným obdobím. Co všechno se děje v organismu ženy a jak tyto změny co nejlépe překonat?

Ženy se dovedou navzájem pěkně vyděsit. Stačí se zeptat kamarádek, jak šestinedělí prožívaly a dostanete dlouhý seznam těžkostí. „Po prvním porodu jsem nečekala tu bolest při nalívání prsou, odstříkávání, kojení. Žila jsem v přesvědčení, jak je kojení úžasné, místo toho jsem zažívala hrůzu. Bolestivý nástřih, popraskané stehy, denní docházka i s miminem k doktorce na ošetření, což trvalo skoro měsíc,“ svěřila se v diskusi našeho časopisu na www.rodina.cz čtenářka Julie.

Tak špatné to ale být rozhodně nemusí. Dokazuje to i případ další maminky Marty: „Po příchodu z porodnice jsem byla vždy šťastná, že jsem doma, mám zdravé miminko a za sebou pobyt v porodnici, který byl obzvlášť po druhém porodu pro mě nepříjemný. Mám konečně klid, svého manžela stále u sebe, svoji postel, sprchu a záchod a můžu se věnovat jen a jen sobě a miminku. I když byly nějaké potíže (zánět prsu, zánět očiček u miminka), tak jsme vše v domácím prostředí v klidu zvládli. Euforie samozřejŽmě po pár dnech opadla a obě šestinedělí byla ve znamení permanentního pláče miminka, spánkového deficitu rodičů a z mého pohledu pomalého hojení bolístek a chvilkových depresí z mého vzhledu. Ale díky vydatné pomoci a povzbuzování manžela jsme to už dvakrát úspěšně přežili,“ napsala povzbudivě.

Mateřské zhloupnutí?

„Ženu v šestinedělí čeká zejména bouřlivá hormonální změna. Působení hormonů a dalších látek se odráží na úrovni tkání i v mentální a psychické rovině. Tělo se vyrovnává s ukončením těhotenství. Dochází k zavinování dělohy, očistkům, redukci tělesných tekutin. Spouští se laktace a s ní i mateřské instinkty, jako je sluchová senzitivita na pláč a čichová afinita (přizpůsobování se) na vůni dítěte. Mění se architektura spánku a vnímání času. Rozum překryje působení hormonů. To znamená, že vnímání reality se mění ve prospěch potřeb dítěte. Lidově se tomu říká mateřské zhloupnutí,“ shrnuje v kostce s trochou nadsázky gynekoložka MUDr. Helena Máslová.

Pojďme se na jednotlivé změny a možné problémy podívat podrobněji.

Zavinování dělohy

Už v porodnici začíná zavinování dělohy, která se tak vrací do svého původního stavu. Navenek to maminka vnímá jako krvácení, takzvané očistky. Jde vlastně o odlučování sliznice dělohy. Na začátku je krvácení poměrně silné, ale už po několika dnech se podstatně zmírní. Do tří týdnů u většiny žen ustane, ale není to pravidlem. Může se stát, že je budete mít ještě v pátém nebo šestém, dokonce osmém týdnu po porodu.

Bezprostředně po porodu z těla odchází jasná krev, postupně je to spíše krvavý nebo nahnědlý či nažluklý výtok. Pokud dítě plně živíte mateřským mlékem, očistky trvají kratší dobu. Pomáhají tomu hormony působící při kojení. Někdy se krvácení objeví, i když už předtím zmizelo, zejména po fyzické námaze. Nemusíte se hned lekat, je to přechodné.

Některé maminky si stěžují na křeče nebo tlaky v břiše. I za to „mohou“ očistky. Velmi často se problémy objevují při kojení, kdy se zvyšuje hladina hormonu oxytocinu. Děloha na tento hormon velmi citlivě reaguje, stahuje se a žena to vnímá jako bolest. Pokud problémy neustupují, můžete požádat o léky proti bolesti.

Co pomáhá: Při zavinování dělohy pomůže od bolestí leh na břiše. Očistky by měla provázet zvýšená hygiena, protože krev odcházející z těla se může stát živnou půdou pro bakteriální nákazu. Po každém močení a stolici provádějte pečlivou hygienu. Místo opláchněte vlažnou vodou, můžete použít mýdlo na intimní hygienu, a pečlivě osušte. Ideální jsou jednorázové papírové ubrousky nebo trhací ubrousky v roli známé jako kuchyňské utěrky.

Porodní poranění

Natržení nebo nástřih hráze potřebují jistý čas, aby se mohla zhojit. „Dobrou zprávou ale je, že porodní poranění se obecně hojí dobře. Plastičtí chirurgové závidí gynekologům - tam dole se zahojí s nepatrným zjizvením prakticky jakákoliv rána,“ uvádí doktorka. Někdy už po týdnu, ale může to samozřejmě trvat i déle.

Co pomáhá: „Obecně platí zásada často sprchovat rodidla vodou a větrat, aby nedošlo k zapaření a mokvání,“ radí gynekoložka. Je dobré se vyhýbat dlouhému sezení nebo stání. Pokud ležíte, často střídejte polohy - na boku, na břiše, na zádech. Při bolestivém sezení si můžete pomoct nafukovacím kruhem nebo stočeným ručníkem, který si podložíte pod zadeček. K lepšímu zahojení také pomohou ledové obklady. Led zabalte do plenky a přikládejte na citlivé místo. „Výborně působí sedací koupel z odvaru dubové kůry, která má astringentní (stahující a vysoušející) účinky,“ doporučuje MUDr. Máslová. Dubovou kůru běžně koupíte v lékárně.

Samozřejmostí je používat zvláštní ručník na osušení postižených partií.

Bolestivá prsa

Mnoho maminek překvapí, jak je během prvních dnů a někdy i týdnů po porodu bolí prsa. Kromě toho možná budou extrémně citlivá a horká. Souvisí to s nástupem laktace. Poté, co se naučíte kojit správnou technikou, by problémy měly ustoupit.

Co pomáhá: Vzniku bolestivé infekce můžete předejít, pokud si budete často měnit prsní vložky v kojící podprsence. Smysl má také pravidelné větrání. „Důležité je stimulovat sací reflex dítěte a laktační reflex matky včasným přiložením k prsu - nejlépe bezprostředně po porodu. Záněty a praskliny bradavek patří do rukou gynekologa,“ radí lékařka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola