5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Staronový hit: hra v kuličky

Staronový hit: hra v kuličky

Autor: Irena Pekovova | Datum: 26.3.2008 | Vydání: 2/2008

Napadlo vás někdy, jak staré jsou dětské hry? Oblíbenost takové honěné, skákání panáka nebo slepé báby se dá spolehlivě doložit až do dob starověké antiky a je až s podivem, že se za tu dobu téměř vůbec nezměnily. Pořádně hluboké kořeny má i staronový hit, hra v kuličky.

Když se okolo roku 1560 rozhodl slavný vlámský malíř Pieter Brueghel starší namalovat obraz, na kterém by pro příští generace zaznamenal tehdejší oblíbené dětské hry a radovánky, netušil, jakou službu nám tím prokázal. Leckterý dnešní rodič se totiž často pozastaví nad rošťáctvím a vynalézavostí svého potomka, ale díky zmíněnému obrazu je jasné, že rozhodně nejde o nic nového pod sluncem. Už v 16. století se děti rvaly, krkolomně lezly po zábradlí i na stromy, chodily na nebezpečně vysokých chůdách… no a proč to nezmínit - se zaujetím se šťouraly klacíkem v hromádce kobylince!

Na 200 malých postaviček se na Brueghelově obrazu baví až 80 rozličnými hrami, z nichž naprostou většinu spolehlivě znají i současné generace. Nechybí roztočená káča, přetahovaná, slepá bába, kostky ani kuličky. A právě posledně jmenovaná hra stojí za větší prozkoumání. Jde totiž s největší pravděpodobností o jednu z nejstarších doložených dětských her na světě.

Staronový hit

Vlahý jarní vzduch, rozpačitě vykukující zelená tráva a důlek vykroužený patou v měkké půdě. To je vzpomínka nejednoho dospěláka na atmosféru kuličkových přeborů v parku za školou. Pokud i vás fenomén skleněnek, duhovek, hliněnek nebo cíněnek v dětství pohltil, nebojte si ty časy opět připomenout. Vyzvěte své děti na turnaj o čokoládu, a pokud náhodou nevyhrajete, pomůžeme vám alespoň zabodovat ve vědomostech o tomto nenáročném sportu.

Možná vás překvapí, že se kuličky opět vrací do módy a znovu jim propadají jak školáci, tak stále starší a starší generace. Důkazem je nová vlna popularity tohoto sportu, která zaplavuje nejen Českou republiku, ale vede až k regulérnímu mistrovství světa. A není se co divit - vždyť pro profesionální vybavení nemusíte nijak zvlášť šetřit, ideální hrací plochu naleznete takřka kdekoli a o vítězi navíc nerozhoduje ani věková ani váhová kategorie.

Cvrnkali i Římané

Oblíbenost takto nenáročného sportu už v době před několika tisíci lety dokládají archeologické nálezy. Vůbec nejstarší kulička na světě - z doby asi 3000 let před naším letopočtem - byla objevena v Egyptě. Kuličky z oblázků se ale našly i v aztéckých pyramidách nebo v pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, a známé jsou i ze starověké Kréty či antického Říma. Ostatně kuličky cvrnkali i Romulus Augustus a Caesar. Kolem roku 1500 kuličky doslova ovládly Německé země, a dokonce v Norimberku došla herní vášeň místních obyvatel tak daleko, že je roku 1503 musel místní koncil vykázat z ulic města, kde překáželi provozu, až za hradby.

To v Anglii prožívaly kuličky vrchol své oblíbenosti v době vlády Alžběty I. na konci 16. století. Prý tehdy dokonce dva muži bojovali o přízeň jedné ženy a rozhodnutí padlo právě až po vyhrané partii kuliček.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola