5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Svět objevuji ze šátku

Svět objevuji ze šátku

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 21.5.2009 | Vydání: 6/2009

Nošení dítěte v šátku má v Česku stále více příznivců. Zvažujete tuto možnost? Pak si přečtěte, co vám šátkování nabízí a čeho se vyvarovat.

Nošení dítěte v šátku je na první pohled hotová věda a leckoho může odradit. Je proto nutné trpělivě si nastudovat návod na použití a naučit se, jak šátek vázat. Co by vás mohlo v souvislosti s touto metodou nošení především zajímat? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Je těžké šátky vázat?

Pro začátečníka určitě. Mnoho mateřských center a dalších organizací ale nabízí kurzy vázání šátku, a tak nemusíte tápat. Podrobné postupy i s fotografiemi najdete i na internetu. Není nutné naučit se rovnou deset různých úvazů. Většina rodičů má jeden nebo dva oblíbené, které úplně postačí. Mnoho dětí při vázání pláče, a tak snadno získáte pocit, že se mu v šátku nelíbí. Jenže pak se při chůzi většinou uklidní a tento způsob transportu si oblíbí. Pokud miminko v šátku pláče, nemusí jít o důkaz, že se cítí nepohodlně. Pláč může signalizovat hlad, potřebu spánku nebo komunikace. Velké procento maminek však potvrzuje, že jejich děti v šátku pláčou jen minimálně.

Může mít nošení v šátku i nevýhody? Co záda miminka?

Je to poměrně častá výtka proti nošení v šátku. Dítěti prý hrozí poškození a nesprávný vývoj páteře. Miminko je ale v šátku v anatomicky přirozené poloze. Navíc šátek jeho zádíčka pevně podepírá, a tak nehrozí vznik deformace páteře. Zastánci šátkování mají po ruce jeden silný argument. Lidé, kteří dnes trpí bolestmi zad, leželi jako miminka většinou v „předpisové“ poloze na rovných zádech. Pokud je dítě naprosto zdravé a technika nošení je správná, dítěti v šátku nehrozí žádné poškození.

A co moje záda?

Pokud máte ochabnuté zádové svaly, je možné, že vám nošení dítěte bude dělat problémy. Afričtí domorodci sice běžně přenášejí i čtyřleté děti, ale na obrázky z afrického buše se nemůžete spolehnout, domorodci jsou tam přirozeně fyzicky zdatní. Dobrou zprávou však je, že jak dítě roste, i vy si postupně přirozeně zvykáte na zvyšující se zátěž. Nošení je méně namáhavé, pokud máte dítě v šátku těsně na vašem těle, těžiště se pak vychýlí méně a nošení v šátku bude menší zátěží.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola