5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Těhotenství není důvodem aby se rodina zbavovala koček

Těhotenství není důvodem aby se rodina zbavovala koček

Autor: Helena Chvátalová | Datum: 20.11.2006 | Vydání: 5/2006

O nebezpečí zvířat v domácnosti pro těhotnou maminku jsme hovořili s MVDr. Berenikou Urbanovou z veterinární kliniky Well-vet v Praze 4.

Máme doma tři nádherná koťátka, pro která sháníme nové domovy. Jedna zájemkyně o kotě velmi stojí, ale vzhledem k tomu, že její dcera, která ji chodí občas navštěvovat, je těhotná, bojí se toxoplasmózy.

Toxoplasmóza je skutečně prakticky jediná choroba přenosná z kočky na člověka, která je v těhotenství nebezpečná, ale pokud žena dodržuje základní hygienická pravidla, není se v podstatě čeho bát. Toxoplasmy jsou jednobuněční paraziti a kočky je vylučují stolicí. Přenos se tedy děje tzv. orofekální cestou. Mohla by se tedy nakazit maminka, která sní např. neopranou zeleninu nebo jahody ze záhonu, na který kálela kočka, která právě vylučuje vajíčka toxoplasmy. Pokud dcera té paní u ní dokonce nebydlí, nečistí kočičí výkaly apod., nemusí se ničeho bát.

Takže když bude kočku chovat nebo hladit, nakazit se nemůže?

K přenosu skutečně dochází jen požitím kontaminované potravy, na které se zachytily spory toxoplasmy. Aby se člověk nakazil, musejí však tyto potraviny (ovoce, zelenina) poskytovat toxoplasmám příhodné prostředí k přežití - k tomu potřebují vlhko a teplo. Dále jich musí být dostatečné množství a člověk musí mít nějak oslabený imunitní systém. Teprve když se dají dohromady všechny tři tyto podmínky, může k nákaze dojít.

Pokud se maminka přesto této choroby bojí a přitom má doma kočku, co má udělat?

Toxoplasmóza je nebezpečná především v prvních třech měsících těhotenství - pokud v té době žena touto chorobou onemocní, téměř vždy těhotenství skončí spontánním potratem a kdyby plod přežil, narodilo by se dítě s postižením mozku a oka. Nakazit se toxoplasmózou sice skutečně naštěstí není jednoduché, ale žena, která je těhotná nebo těhotenství plánuje a má doma kočku, by o tom měla povědět svému gynekologovi. Ten vyšetří její krev a pokud se ukáže, že má proti toxoplasmóze v krvi protilátky (což má většina lidí, kteří mají delší dobu doma kočky), nemusí se ani v prvním trimestru těhotenství ničeho bát. Pokud by se v její krvi protilátky nenašly, pak bych doporučila zpřísnit hygienická opatření - aby nastávající maminka ovoce a zeleninu omývala co nejdůkladněji, aby v žádném případě nečistila kočičí záchod, na zahradě pracovala v rukavicích apod., aby nekrmila kočku syrovým masem nebo - pokud kočka odmítá konzervovanou či vařenou stravu - maso před podáním na tři dny zmrazila alespoň na -18oC. Je také možné, pokud se maminka hodně bojí, což nepřispívá k její psychické pohodě, na první trimestr těhotenství kočku přestěhovat k příbuzným či přátelům. Rozhodně však není třeba se kočky zbavovat, když žena otěhotní! A přesto se s tím neustále setkáváme - že těhotné maminky, často celé nešťastné, nosí své kočičí přátele do útulku, protože jim někdo řekl, že jsou kočky pro ně nebezpečné. To opravdu není ani dobré, ani nutné řešení.

Přenáší tuto nákazu velké procento koček?

Vzhledem k vývojovému cyklu parazita jsou nejčastějšími roznašeči nákazy mladé kočky ve věku 2 - 6 měsíců, které pozřely cysty toxoplasmy z mezihostitele, což jsou hlodavci, ptáci, králíci, a v podstatě všichni teplokrevní živočichové (mezihostitelem je i člověk). Mezihostitelé nešíří nákazu, jen se v jejich tkáních vytvářejí cysty s nepohlavními stadii toxoplasmy. Poté, co kočka spolkne takové cysty, pohlavní vývoj parazita v její střevní stěně trvá 3 - 24 dnů, teprve pak začne trusem vylučovat vajíčka toxoplasmy, která v prostředí za příhodných podmínek zrají 2 - 5 dnů, než jsou schopna vyvolat po pozření savcem infekci. Doba vylučování oocyst kočkou, tedy vajíček Toxoplasmy gondii, je většinou 1 - 3 týdny, dokud si imunokompetentní jedinci nevytvoří protilátky, čímž se vylučování oocyst přeruší. Taková kočka je pro své okolí bezpečná. Vzácně, při oslabení, může dojít k opakovanému vylučování oocyst, což je ale maximálně v 10 - 12 % případů. Celkem však vylučuje oocysty jen asi 1 % koček, nejčastěji do věku 2 let.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola