5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Už je zase nemocné

Už je zase nemocné

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 21.11.2007 | Vydání: 6/2007

I obyčejná rýma a kašel dokážou pěkně potrápit. Navíc mohou provázet vážnější onemocnění nebo přerůst v nepříjemné komplikace.

Podzimní a zimní měsíce jsou strašákem maminek. Stačí pár týdnů ve školce či škole a to dítě už jde zase z nemoci do nemoci! Nejčastěji je to „jen“ rýma nebo kašel. Ale i rýma se může vyvinout v komplikace, jako je zánět středního ucha či zánět dutin. A kašel může signalizovat zánět průdušek, zápal plic nebo chřipku. Starostlivý rodič se tak ocitá před dilematem: Mám ho poslat do školy, nebo ho radši nechat doma? Neměli bychom jít k lékaři? Nepotřebuje antibiotika?

„Obyčejná“ rýma

Zatímco dospělý prodělá rýmu jednou až dvakrát za rok, děti postihuje až osmkrát ročně. Rýmu vyvolává virová infekce. Viry se šíří kapénkami, zejména při kýchání nebo dotykem. Těch, které způsobují rýmu, je kolem dvou stovek. Kromě běžné akutní infekční rýmy, která většinou za pár dní odezní, existují rýmy chronické. Většinou jde o rýmy alergického původu, které postiženého sužují několik měsíců v roce, ale někdy i po celý rok.

Jak se projevuje

Běžná rýma z nachlazení mívá dvě podoby. První se projevuje smrkáním nebo kýcháním, svěděním nosu a vodnatým výtokem. Tyto potíže jsou výraznější ve dne, v noci dítě většinou klidně spí. Pro druhou je typický ucpaný až neprůchodný nos, což zhoršuje dýchání. Tvoří se při ní hustý hlen, který zatéká do nosohltanu a někdy i hltanu a žaludku, takže způsobuje až nevolnost. Potíže jsou horší v noci. K tomu všemu se často připojuje bolest hlavy či pálení očí.

Co pomáhá

Ne nadarmo se říká, že rýma trvá s lékařem týden a bez něj sedm dní. Pokud dítě jen smrká nebo kašle, může do kolektivu, ale hrozí, že nakazí ostatní děti. Nejlepší, co můžete udělat, je nechat je doma v klidu a teple a mírnit příznaky onemocnění. Zvyšte přísun vitaminů. Dítě by mělo dostatečně spát a odpočívat. Úlevu přináší horká koupel. Při ní se teplem roztahují cévy na končetinách a tím se odkrví nosní sliznice a zmírní pocit ucpaného nosu. Sliznici udělá dobře, když ji budete zvlhčovat sprejem s minerálkou, například vincentkou, nebo mořskou vodou a používat doma zvlhčovače vzduchu. Také eukalyptová silice ozdravuje vzduch - ničí mikroby a snižuje riziko přenosu infekce. Pomáhají i bylinkové čaje, zejména lipový květ, černý bez a máta. Dítě by mělo používat papírové kapesníky, jsou hygieničtější. Pokud rýma za týden neodezní, nezlepšuje se nebo se k ní přidají komplikace, případně pokud teplota vystoupí nad 38 stupňů, vyhledejte lékaře. A ještě něco: imunita získaná proděláním infekční rýmy má relativně krátké trvání, takže onemocnět lze znovu už za pár dnů!

Nosní kapky

Volně prodejné nosní kapky nebo spreje pro děti pomáhají snížit otok nosní sliznice způsobený překrvením cévek, kterými je protkána. Sliznice „splaskne“ a dítěti se uleví. Tento efekt je ale výrazný pouze v prvních dnech užívání, pak se snižuje, což většinu lidí nutí dávkování zvyšovat. Jenže dlouhodobé a nadměrné užívání kapek sliznici poškozuje a může způsobit dlouhodobou neprůchodnost nosu, která se musí řešit operativně. Většina nosních kapek a sprejů určených k léčbě rýmy se proto smí užívat nanejvýš týden. Pokud dítě trpí bolestí hlavy nebo má zvýšenou teplotu, je možné podat mu některý z volně prodejných léků k tišení bolesti či horečky, určených pro děti.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola