5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Už víte, kam půjdete rodit?

Už víte, kam půjdete rodit?

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 21.5.2009 | Vydání: 6/2009

Jedna z nejčastějších otázek druhé poloviny těhotenství. Doba, kdy jsme byly odkázané na porodnici, kam „spadáme“, je dávno pryč. Můžeme si vybrat nejen podle lokality, ale i podle našich požadavků a třeba i sympatií.

Při prvním těhotenství jsem se porodu bála a raději na něj moc nemyslela, takže volbu porodnice jsem neřešila. Podruhé už jsem byla poučenější (a také jsem zjistila, že není čeho se bát), výběru porodnice jsem se proto věnovala mnohem pečlivěji. Zjistila jsem, že je docela důležité, kde a jak miminko přijde na svět i co dokáže přístup personálu k novopečené rozjitřené mamince.

Porodní plán není zbytečnost

Čím začít? Sestavte si porodní plán. Možná všechno dopadne jinak, ale sepište si, jak byste si porod představovala, jaké zásahy akceptujete a čemu byste se raději vyhnula. Uveďte, co považujete za nejdůležitější a na čem vám nejvíce záleží. Přítomnost partnera u porodu je dnes již samozřejmostí, ostatní požadavky ale být nemusí. Je proto dobré specifikovat svůj postoj třeba k možnosti volného pohybu během porodu, sprchování nebo koupeli v první době porodní a použití dalších přirozených prostředků tlumení bolestí (například gymnastické míče, ribstoly, aromaterapie nebo relaxační hudba).

Promyslete si také, jak velkou míru soukromí při porodu byste ráda měla, zda vám stačí částečně oddělený box, nebo je pro vás důležitý samostatný pokoj, třeba i s příslušenstvím po celou dobu porodu. Máte-li námitky proti holení, klystýru nebo nástřihu hráze, nezapomeňte na to. V některých zařízeních je možné rodit i v jiné poloze než klasicky vleže, na porodní stoličce nebo do vody. Tato zařízení jsou ale v menšině, takže možná budete muset slevit jinde.

Je ale i mnoho maminek, pro které výše uvedené věci nejsou důležité, ale spíše je zajímá, zda je v porodnici JIP pro novorozence a další vybavení pro případ nouze. Jinou zase uklidní známé jméno v lékařském týmu nebo anesteziolog při ruce. Stojíte-li o epidurální analgezii, zjistěte si, zda to není problém a jaké jsou podmínky. Ne všude je možná vždy a bez předchozího oznámení.

Nemocnice nakloněná dětem

Důležitý není jen porod, ale i poporodní období. Ne všude je možné ihned po porodu dát miminko mamince na břicho, o dotepání pupeční šňůry nemluvě. Podpora kojení také stále není samozřejmostí. Jste-li prvorodička, počítejte s tím, že v tomto směru budete asi potřebovat více pomoci. Máte-li ráda soukromí, zjistěte si, jak to vypadá s nadstandardními pokoji. V některých porodnicích je možný i pobyt tatínka na oddělení šestinedělí, což může být také kritérium výběru.

Není u nás zatím mnoho porodnic, které se mohou honosit titulem „baby-friendly hospital“, tedy nemocnice přátelsky nakloněná dětem. Co si pod tímto pojmem představit? Tyto porodnice musí splnit náročné podmínky, stanovené Světovou zdravotnickou organizací, týkající se podpory kojení. Podmínky jsou známé pod názvem Deset kroků k úspěšnému kojení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola