5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Užiteční pomocníci při kojení

Užiteční pomocníci při kojení

Autor: Jiřina Mrázková | Datum: 23.9.2009 | Vydání: 10/2009

Kojení je přirozený proces a v ideálním případě probíhá bez jakýchkoliv umělých zásahů. Matka a dítě si vystačí sami. Přesto ale existuje řada pomůcek, které mohou být při kojení velmi užitečné.

Už během těhotenství můžete používat speciální tvarovače prsních bradavek, které se nosí od ukončeného šestého měsíce gravidity v případě vpáčených nebo výrazně plochých bradavek. Jejich nošením dochází k postupnému vytahování bradavky před dvorec, a tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného kojení. Jinak by bylo jen velmi obtížné. Existují dva druhy tvarovačů bradavek. Takzvané formovače ve tvaru mušlí a Niplette systém, který podtlakem vytahuje bradavku do malého kloboučku. Pro ženy, které mají běžný tvar bradavek (tedy vystupují nad dvorec a dítě je může uchopit), není nutná žádná příprava na kojení v průběhu těhotenství.

Odsávačky mateřského mléka

Elektrické nemocniční odsávačky

Jde o velké odsávačky, které se používají především v nemocnicích na odděleních nedonošených dětí, kdy matky potřebují intenzivně stimulovat laktaci. Tyto odsávačky jsou velmi účinné, je možné je půjčit i k domácímu použití.

Elektrické odsávačky pro domácí použití

Jsou výbornou volbou v případě, kdy je nutné pravidelné odsávání mateřského mléka nebo intenzivní zvyšování nebo udržování laktace. Nejlepší stimulací jsou odsávačky, které odsávají obě prsa najednou. Pro zaměstnané matky nebo ženy, které často cestují, existují dokonce odsávačky v cestovní verzi s veškerým příslušenstvím v praktické tašce. Samozřejmou součástí všech kvalitních elektrických odsávaček by měla být regulace síly a rychlosti odsávání.

Manuální odsávačky

Existují v nejjednodušších typech balónkových nebo pístových, které jsou určené opravdu k jen příležitostnému použití (nejsou příliš šetrné k prsům) až po kvalitnější pákové nebo dokonce dvoufázové, které simulují co nejvěrněji rozličné fáze sání dítěte. Manuální odsávačky nejsou určeny pro časté a pravidelné odsávaní, protože hrozí namožení šlach na rukou. Pro odstříkávání rukou bez odsávačky je možné zakoupit speciální nádobku, která je přímo určená k zachycení odstříkávaného mléka.

Pomůcky při problémovém kojení

Kojicí kloboučky

Někdy také nazývané medúzky. Jejich využití by mělo být jen v případě plochých nebo vpáčených bradavek, protože jde v podstatě o protézu bradavky. Neměly by se používat, když jsou na bradavkách prasklinky, protože to nevyřeší příčinu (kterou je nejčastěji nesprávná technika kojení) a také pod kloboučky vzniká ideální prostředí pro vznik kvasinkové infekce, která je velmi nepříjemná a bolestivá. Kojicí kloboučky jsou k dostání ve 3 velikostech (S, M, L) a je potřeba vždy vybrat tu správnou, jinak může dojít k poranění bradavky.

Chrániče bradavek

Mají tvar mušle s velkým otvorem pro bradavku s dvorcem a z vnější vypouklé strany se nachází větrací otvory. Chrániče jsou výborné v případě hojení poraněných bradavek, kdy je pro ženu bolestivý i dotek oblečení na prsou. Chrániče izolují před těmito dotyky (vkládají se do podprsenky) a přitom zabezpečují stálou cirkulaci vzduchu, která je pro hojení nezbytná.

Sběrače mateřského mléka

Najdou využití u maminek, které trpívají samovolnými odtoky mateřského mléka v průběhu dne nebo silným spouštěcím reflexem během kojení. Přebytečné mléko odkapává do těchto mušlí a při dodržování hygienických opatření je pak možné mléko skladovat a později využít.

Hydrogelové polštářky (vložky)

Využívají metodu tzv. mokrého hojení, která se úspěšně využívá například při léčbě proleženin. Jsou výborné při léčbě ragád - prasklin na prsou, a to v počátečních i pokročilých fázích. Jeden polštářek se vždy nosí 24 hodin na prsu, sundává se jen na kojení. K výraznému zlepšení dochází již po dvou až třech dnech.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola