5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > V péči o novorozence jsme světová špička

V péči o novorozence jsme světová špička

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 20.2.2009 | Vydání: 3/2009

Neonatolog Zbyněk Straňák z podolské porodnice v Praze. Proti některým nemocem není nutné očkovat miminka krátce po porodu, jak se to ale běžně dělá. A matky by měly o této možnosti vědět. Říká to doc. MUDr. Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení pražského Ústavu pro péči o matku a dítě. Nemá nic proti domácím porodům, musí být však zajištěna adekvátní péče.

Na jaké úrovni je česká neonatologie ve srovnání se světovou?

V posledních deseti letech na velmi vysoké. V Evropě patříme mezi špičku a možná i ve světě. Z hlediska mortality (úmrtnosti) jsme mezi deseti nejlepšími zeměmi. Nezajímá nás pochopitelně jen míra dětské úmrtnosti, ale i to, jak si novorozené děti dlouhodobě vedou ze zdravotního hlediska. V nemocnosti dětí se držíme spíše v průměru. Prioritou do budoucnosti je právě další zlepšování zdravotního stavu dětské populace.

Je nízká dětská úmrtnost důsledkem dobrého technického vybavení českých porodnic?

Technické zázemí je srovnatelné s ostatními vyspělými zeměmi. Česko je ale jedinečné v tom, že u nás existují vysoko specializovaná pracoviště. Máme třístupňový, jasně daný systém péče o novorozence.

Proč jsme z hlediska dětské chorobnosti spíše v průměru?

Pokud máme velmi nízkou mortalitu, lze očekávat, že děti, které navzdory zdravotním komplikacím přežijí, mají v dalším životě nejrůznější problémy. Například neuropsychické potíže nebo problémy s vývojem smyslových orgánů.

V čem je česká neonatologie spíše slabší?

Česká neonatologická společnost pracuje na zlepšení takzvaného primárního zajištění novorozenců. Tedy zkvalitnění péče v menších zdravotnických zařízeních. To jsou takové, kde třeba lékař ani nechodí ke každému porodu, není tam stoprocentní erudice, například když dojde k nutnosti novorozence resuscitovat. Tyto vážné stavy je nutné rozpoznat a zajistit přesun na specializované pracoviště. V této oblasti vidím určitý potenciál pro zlepšení. Je ale naprosto pochopitelné, že menší nemocnice nikdy nemohou mít také profesionální a technické zázemí jako velká zdravotnická zařízení. Když musí lékař malé nemocnice resuscitovat dítě jednou za rok, je ve zcela jiné situaci než ten, který to dělá jednou za týden.

Děti zachraňujeme od 24. týdně

Jaké jsou nejčastější příčiny těchto vážných stavů?

Může jít o akutní porodní komplikace, jako jsou výhřez pupečníku nebo odlučování placenty. Těmto stavům sice nezabráníte, ale musíte být na ně připraveni. Pak se resuscitace zahajuje u novorozenců s těžkými vrozenými, například srdečními vadami. U nedonošených dětí je samotný fakt, že se narodily předčasně, často příčinou, že začínáme s resuscitací.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola