5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > V přírodě bezpečně

V přírodě bezpečně

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 28.5.2008 | Vydání: 3/2008

Letní rána a podvečery přímo vybízejí k procházkám v chladném stínu lesa nebo proběhnutí po rozkvetlých loukách. Naši rodiče a prarodiče vyrůstali na vesnicích a volný pohyb venku byl samozřejmostí. Generace dnešních dětí i jejich rodičů je ale doma spíše ve městech nebo na udržovaných trávnících oplocených zahrad. Mnoho lidí se v lese cítí stísněně a má k přírodě nedůvěru. Je oprávněná?

Pohádky a bajky se hemží vlky a liškami, kteří ohrožovali Karkulky a Budulínky. Díkybohu se v našich lesích s podobnými tvory nesetkáte. Z větších šelem u nás nepotkáte prakticky žádnou, i když do Karpat se údajně občas zatoulá medvěd a v šumavském pohraničí byli vysazeni rysi. Tato zvířata se ale drží pouze na nejnedostupnějších místech, kam se určitě nedostanete.

Jedinou běžnou šelmou, která obývá naše lesy, je liška. Vyskytuje se ale jen v malém počtu a je to stvoření nesmírně plaché a ve dne spící. Zdravou lišku proto v lese nepotkáte. Kdybyste náhodou lišku v lese zahlédli, uhněte jí z cesty a nahlaste to místní veterinární správě, protože by mohlo existovat podezření na vzteklinu. Riziko je ale spíše teoretické, protože poslední výskyt vztekliny byl na našem území zaznamenán v roce 2002.

Ani jiná zvířata, vyskytující se v našich lesích, nejsou lidem nebezpečná. Divoké prase sice vypadá hrozivě, ale není-li zraněné, neútočí. Má-li možnost, raději uteče. Jedinou výjimkou, na kterou je potřeba dávat opravdu pozor, je bachyně s malými selátky. I ta raději vyhledává klidná místa a lidem se vyhne, ale pokud byste na stádečko náhodou narazili, vězte, že jako správná máma nebude váhat zaútočit a svá mláďata chránit. Selátka se rodí pouze na jaře.

Zrádní hadi?

V našich lesích jich naštěstí mnoho nežije. Z těch nebezpečných je to pouze zmije obecná. Naštěstí její kousnutí pro drtivou většinu populace není život ohrožující, ale je potřeba postiženého co nejrychleji dopravit do nemocnice. Zmije zásadně neútočí na velká zvířata a ani na člověka. Její potravou jsou především myši a drobní hlodavci. Kousne vás pouze v případě, kdy se cítí bezprostředně ohrožena, tedy zejména, šlápnete-li na ni. To se vám může podařit nejspíše na slunných místech, kde se ráda vyhřívá.

Možná si pamatujete z přírodovědných učebnic, že zmiji poznáte podle klikaté čáry na zádech. Bohužel to není vždy pravidlem, některé druhy ji postrádají. Prozradí ji štěrbinovitá zornička, ale nedoporučuji to zkoumat. Raději se držte zásady, že na hady v přírodě se nesahá a veďte k ní i děti.

V případě, že by k uštknutí skutečně došlo, nepanikařte. Snažte se postiženého zklidnit. Měl by se vyvarovat prudkých pohybů a běhu. Čím rychleji krev proudí, tím lépe se totiž jed distribuuje do celého těla. Není nutno ránu zaškrcovat, vysávat ani rozřezávat, pouze se snažte postiženého co nejrychleji dopravit k lékaři.

Co to tady lítá

Svými žihadly nás ohrožují zejména vosy, včely a sršni. Zatímco kousnutí ováda nebo komára pouze svědí, píchnutí žihadla je nepříjemnější, protože v žihadle je obsažen jed. Bodnutí je nebezpečné, pouze pokud je člověk alergický nebo byl zasažen do úst či krku. Otok, vyvolaný bodnutím, totiž sníží průchodnost dýchacích cest. V tom případě raději vyhledejte lékaře. Jinak stačí postižené místo chladit. Při kousnutí komárem nebo ovádem u dětí snižte svědivost použitím Fenistil gelu, zabráníte tak rozškrabání ranky.

Není bez zajímavosti, že nejtoxičtější jed mají včely, nikoli sršni, jak by se dalo podle velikosti předpokládat. Ani včely ani sršni nejsou agresivní a lidi nevyhledávají, což se ale nedá říci o vosách. Jedna z nejnepříjemnějších věcí, jaká se vám může stát, je setkání se s vosím (případně včelím) rojem. Jediné doporučení v tu chvíli je nedráždit je prudkými pohyby, krýt si ústa a krk a rychle pryč.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola