5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > VÁLKA O DUDLÍK

VÁLKA O DUDLÍK

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 22.4.2009 | Vydání: 5/2009

Dudlík dítěti neuškodí, pokud při jeho používání dodržíte několik zásad. Podle nejnovějších poznatků může dokonce zabránit obávanému náhlému úmrtí dítěte ve spánku. Nezatracujte ho, umí být i užitečný

Není tomu tak dlouho, co byl dudlík nezbytnou součástí výbavičky každého miminka. Dnešní maminky po něm sahají mnohem méně. Stále více si jich totiž uvědomuje význam kojení. Dítě, které je kojené, zpravidla dudlík nepotřebuje. Ale někdy maminčin prs k uklidnění nestačí.

Když kojení nestačí

Některá miminka mají zvýšenou potřebu sání, i když nemají hlad. Odborníci se shodují, že v takových případech může být užitečným pomocníkem právě dudlík. Nejenže poslouží jako doplněk kojení, ale může přispět k tomu, aby maminka kojila déle. Nemusí totiž děťátko přikládat k prsu pokaždé, když chce sát. Dudlík dítě uklidní a zároveň se šetří matčina prsa. Je prokázáno, že kojenci dovedou mezi prsem a dudlíkem velice dobře rozlišovat a přijímat obojí. S dudlíkem je ale třeba počkat alespoň měsíc po porodu, než se kojení rozběhne, jinak se může snížit motivace miminka sát z prsu. V žádném případě by dudlík neměl být používán k prodlužování intervalu kojení.

Jako se šafránem

Většina lékařů je zajedno. Dudlík dítěti neuškodí, pokud při jeho používání dodržíte určité zásady:

 • Než jej své ratolesti vložíte do pusy, uvědomte si, že si na něj pravděpodobně zvykne a že odvykání bývá těžké.
 • Nedávejte dítěti dudlík pokaždé, když zafňuká. Vždy se snažte nejprve zjistit, proč je nespokojené. Nemá hlad nebo žízeň, není mu zima, horko, nepotřebuje přebalit? Možná postačí je chvíli pochovat nebo se s ním pomazlit.
 • Zkraťte na minimum dobu dudlání. Používejte dudlík jen k uklidnění, například při nemoci nebo když dítě nemůže usnout. Jakmile usne, vyndejte mu jej z úst (80 procent dětí jej během první hodiny spánku vyplivne samo). V žádném případě mu nenechávejte dudlík celý den nebo noc.
 • Po šestém měsíci věku dudlání omezujte. Po dosažení jednoho roku by dítě nemělo dudlík používat vůbec.
 • Nikdy dudlík dítěti nevnucujte. U větších dětí dohlédněte, aby se nepovaloval v jejich dosahu.

  Dobře vybírejte

  Výběr dudlíků je přebohatý, ať jde o tvar, materiál, barvu či cenu. Raději příliš nešetřete a vsaďte na známé výrobce, jejichž výrobky splňují přísné normy. K dostání jsou silikonové dudlíky, které jsou čiré a tvrdší, dobře se udržují, nepoškozuje je opakované vyvařování a dlouho drží tvar, nebo kaučukové, které mají žlutohnědou barvu a jsou měkčí. Pozor, dudlíky z přírodního latexu mohou u citlivějších dětí vyvolat alergickou reakci. Hlavním kritériem při výběru je věk miminka. Novorozenci potřebují menší a měkčí savičku a odpovídajícím způsobem tvarovaný klobouček. S postupným prořezáváním zubů se požadavky mění. Sací díl se zvětšuje, tvar se přizpůsobuje většímu prostoru v dutině ústní a rostoucím zubům.

  Jak vypadá kvalitní dudlík?

 • Je z netoxického materiálu a jeho tvar respektuje změny ústní dutiny v závislosti na věku, růstu zubů a tvarování patra.
 • Má symetrickou, měkkou, ohebnou savičku, která se individuálně přizpůsobí dásni a stáhne se při sání jemně směrem dovnitř, což pomáhá předejít deformacím patra a vadnému postavení zubů.
 • V kloboučku jsou dostatečně velké ventilační otvory, případně je na vnitřní straně vroubkovaný, aby se nelepil. Zabrání se tak podráždění kůže kolem úst, vzduch může lépe cirkulovat a sliny mohou odtékat.
 • Klobouček je anatomicky tvarovaný, aby vyhovoval tvaru obličeje.
 • Dudlík má knofl ík na uchopení.

  Čistota je samozřejmostí

  Dudlík snadno zapadne do kočárku nebo postýlky, spadne na podlahu nebo na chodník. Raději si proto pořiďte rovnou dva nebo tři a rezervní vždy mějte po ruce. K jeho přechovávání používejte plastovou krabičku. Pokud spadne na zem, nikdy jej neolizujte. Znečištěný dudlík důkladně umyjte pod tekoucí horkou vodou a nechejte volně oschnout. Do šesti měsíců věku dítěte jej denně vyvařte nebo sterilizujte a vždy nechejte oschnout na tácku, u starších dětí stačí pravidelně opláchnout horkou vodou. Nepoužívejte dudlík, jehož povrch už je narušen, daří se v něm bakteriím.

 • Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2009
  nebo v On-line archivu.


  Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.  Sdílet na signálech

  Komentáře čtenářů

  Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

  6666
  Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola