5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Vánoční svátky u nás doma

Vánoční svátky u nás doma

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 19.11.2009 | Vydání: 12/2009

Přečtěte si vyprávění tří žen o tom, jak tráví vánoční svátky. Jedna je věřící maminkou čtyř dětí. Druhá zavedla ve své rodině originální vánoční zvyky. No a třetí se rozhodla slavit Vánoce 24. ledna.

Zvyky se rozrůstají spolu s dětmi

Kamila Krejčová, Kosmonosy:

Naše vánoční zvyky se neustále vyvíjejí, upravují a doplňují. Jsou takové, které zůstávají beze změny od našich prvních Vánoc, kdy jsme byli pouze dvoučlenná rodina, a některé dočasně upravujeme s ohledem na děti. On by asi půlroční kojenec neocenil půst a chlebová polévka by ho taky nenadchla.

Pečeme spolu, ujídá každý sám

Před Vánoci pečeme linecké cukroví podle receptu mé babičky a slepujeme ho domácí rybízovou marmeládou. Do pečení se děti rády zapojují, většinou vyzbrojeny dětskými válečky, zástěrkami a vykrajovátky. Sady fádních srdíček, koleček a hvězdiček obohacují o roztodivné tvary z těsta. Společně je pak mažeme, slepujeme a ukládáme do krabice. Ujídat už pak děti chodí zcela samostatně. Pečeme i perníčky, které ozdobíme červenou stužkou a rozdělujeme do dvou krabic. V jedné jsou perníčky na jídlo (které Štědrého dne dožívají málokdy) a do druhé dáváme pro Ježíška. Tato krabice pak putuje za okno, aby ji Ježíšek mohl dát na stromeček.

Vánočka v noci pečená

S dětmi pečeme také vánočku. Stane se, že s první várkou krmíme ptáčky, protože vánočce se úplně nelíbil dětský zásah do výrobního postupu. A na mně je pak v noci upéct novou. Přirozeně tak, aby to děti neviděly. Když nám zbyde nějaký čas, zdobíme dům. Pokud výzdobu nestíháme, alespoň na začátku adventu nazdobíme a ověsíme stromeček, který máme před domem, světýlky a připravíme adventní věnec.

V předvánočním čase si neodpustíme návštěvu nedalekého zámku v Mnichově Hradišti, kde se každoročně koná vánoční jarmark.

A co jíme na Vánoce? Na Štědrý den dodržujeme půst, pouze k obědu míváme chlebovou polévku. Štědrovečerní tabule se nese v tradičním duchu: kapr, klobásy a salát. U večeře dodržujeme pravidlo, že nikdo nevstává od stolu. Když dojíme, rozřízneme jablíčko a pak následuje náš velmi oblíbený a dlouhotrvající zvyk. Všichni ochutnají ze všeho, co je na stole: ovoce, vánočku, cukroví, oříšky, sušené ovoce.

Další naše voňavá tradice je vaření vánočního punče. Jednou jsem punč uvařila víceméně ze zvědavosti a teď už si bez něj Vánoce ani nedovedeme představit.

Vánoce v zahradě

Obě děti ještě věří na Ježíška. Píšeme mu, tedy spíš malujeme. Madlenka se loni s velkou vervou vrhla do kreslení a pokreslila velký papír obrázky. Ukázalo se, že velkou část obrázků nakreslila za malého brášku. Potěšilo nás, že na něj myslí, když on ještě kreslit neumí. Dopis pak samozřejmě putuje za okno.

Na Štědrý večer děti vyhlížejí Ježíška od chvíle, kdy se na nebi objeví první hvězda, neboť jak každý ví, Ježíšek dříve nelétá. Když se dostatečně zešeří, s dětmi připravíme koš, do kterého naskládáme oříškové lodičky, svíčky a prskavky. Babička s dědou jdou s dětmi do zahrady, kde rozsvítí svíčky, aby k nám Ježíšek trefil. Zapálí prskavky, které roznosí po zahradě a nakonec na zahradním jezírku všichni pouštějí lodičky z ořechů. Ne snad proto, aby se dozvěděli, kdo odpluje z domova, ale proto, abychom stihli donést stromeček a nanosit dárečky.

A kromě vánočních zvyků máme i jeden vánoční zákaz. Do našeho domu nesmí nic, co připomíná bělovousého obtloustlého staříka v červeném obleku s bílou kožešinou. U nás přece nosí dárky Ježíšek.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 12/2009
.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola