5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Věřme ženskému tělu - Je k rození dětí dobře uzpůsobené

Věřme ženskému tělu - Je k rození dětí dobře uzpůsobené

Autor: Vlasta Jirásková | Datum: 20.4.2011 | Vydání: 5/2011

Rozhovor s legendární porodní asistentkou Inou May Gaskin. Na konci 60. let Ina May a její manžel Stephen založili s podobně smýšlejícími na území amerického státu Tennessee komunitu, kterou nazvali „Farma“. Podobných pokusů se v USA ve věku hippies uskutečnilo více. „Farma“ ale zřejmě jako jediná funguje dodnes. Ukazuje, jak může vypadat nenásilné, a přitom pevné a k přírodě šetrné, soužití lidí, kteří jsou jeden druhému rodinou, církví i ekonomickým zázemím. Proč se právě tady ženám daří tak dobře rodit děti?

Věřme ženskému tělu - Je k rození dětí dobře uzpůsobené

V roce 2006 jste poprvé zavítala do ČR. V rámci tehdejšího Světového týdne respektu k porodu jste přednášela veřejnosti, porodním asistentkám a dulám, navštívila jste dvě porodnice. Utkvělo vám v paměti něco výrazného, co jste se o oblasti porodnictví a mateřství v ČR dozvěděla?

Hodně na mě zapůsobila tehdy zorganizovaná výstava obrázků dětí na téma porodu. Ukazovala jednak problémy spojené s osaměním a citovou okoralostí lékařsky vedeného porodu – to když obrázky často zdůrazňovaly oddělení matky a dítěte, a jednak příslib porodu v atmosféře, která uznává citové a tělesné potřeby matek a dětí – myslím obrázky, na nichž byly matky a miminka spolu.

Máte V USA také něco jako STRP? Téma letošního ročníku doslova zní Rodit jak chci, s kým chci a kde chci.

Je toto aktuální i v USA?

Přála bych si, abychom ve Spojených státech takový osvětový týden měli! Bohužel tomu tak není. Takže vám v České republice gratuluji! Rozhodně se domnívám, že jde o aktuální téma. V USA se naneštěstí už přes sto let veřejnosti vymývá mozek tvrzením, že se člověk porodu musí bát. Tento problém navíc za poslední generace zesílil – podíl císařských řezů vzrostl z 5% v roce 1970 na 33% v roce 2007. V USA máme ten problém, že lékaři a nemocnice vydělají víc peněz, když provedou více císařských řezů.

Co by rodiče měli před porodem vědět? Jak se na porod mají připravit?

Myslím, že v současné technologizované době je velice důležité vědět, že ženské tělo je k rození dobře uzpůsobené. Nezáleží na tom, jakého je vzrůstu žena nebo jak vysoký je její manžel. Porod zvládne téměř každá zdravá žena, pokud netrpí velkým kulturně podmíněným strachem z rození. Jenže porod je dnes představován jako neuvěřitelně bolestivý a ve většině západních zemí se lidé už běžně s reálným porodem nesetkávají, jako tomu bývalo dřív, když se víc dětí rodilo doma. Kvůli tomu ve většině společností o porodech vznikly obrovské pověry; jako třeba ta, že porod nemůže proběhnout bezpečně bez rutinního použití technologie. Proto ráda zdůrazňuji, že je zcela nepravděpodobné, že by příroda člověka jako jediného tvora pro porod dostatečně nevybavila. Kdyby se i s ostatními zhruba 5 tisíci druhy savců zacházelo tak, jako se často rutinně zachází v porodnicích s člověkem, také by rodily obtížně.

Čeho je tedy pro lidský porod zapotřebí?

Rodičky musejí být především chráněny před jakoukoliv nevhodnou stimulací – např. prudkým světlem, hlasitým hovorem, drsným přístupem. Jinak se porod může úplně zastavit. Všem nastávajícím rodičům doporučuji, aby se seznámili s Mezinárodní iniciativou za porodní služby pro matku a dítě (IMBCI – www.imbci.org), která sestává z 10 kroků k optimální porodní péči. Ty vycházejí z výsledků kvalitních vědeckých studií ohledně bezpečnosti a efektivity testů, použití léků a dalších zásahů, které se provádějí u matky a dítěte. Např. v kroku 5 se mj. uvádí, že je třeba umožnit, aby porod postupoval vlastním tempem, že během porodu mají mít rodičky možnost jíst a pít podle svých potřeb, že mají mít možnost volného pohybu. Takové věci by měly být naprostou samozřejmostí.

Líbí se mi, jak v knize „Zázrak porodu“ píšete o energii, která proudí mezi všemi lidmi, kteří se porodu účastní. Čím by se měli vyznačovat ti, kdo ženě při porodu pomáhají?

Když jsme k druhému člověku pozorní – jsme na něj upřímně a zcela soustředění – předáváme mu energii. Všichni známe, jak je nepříjemné, když se nám někdo věnuje jen částečně. To nám naopak určitým způsobem trochu energie odebírá. Lidé, kteří ženě při porodu asistují, mají být klidní, milí, soucitní. Musejí chápat, že rodičky s miminky jsou nesmírně citlivé, a podle toho se chovat. Musejí umět utišit ženin strach a musejí vědět, že porod je fyziologický proces, který, dopřejeme-li mu vhodné podmínky, obvykle dobře probíhá bez lékařských zásahů. Také musejí umět rozpoznat, pokud nastane problém, a adekvátně zasáhnout.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 5/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola