5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Veselá máma je nejlepší - Spisovatelka Táňa Nálepková

Veselá máma je nejlepší - Spisovatelka Táňa Nálepková

Autor: Michaela Čapková | Datum: 21.1.2009 | Vydání: 2/2009

České spisovatelce Táně Nálepkové (54) právě vychází román Ráj na dosah. Pokud máte rádi svižně a obratně psanou literaturu, můžete sáhnout i po některém z předchozích šesti románů. Autorka žije sama a má dnes už velké děti. „Nejdřív jsem měla budovatelskou snahu děti vychovávat, abych z nich dostala vzorové občany. Pak jsem ale zjistila, že to nemá cenu,“ říká.

Váš tatínek je slovenské národnosti a maminka rusky vychovaná Češka. Jak vás rodiče vychovávali?

Tyhle východní proudy se u nás odrazily jen v kuchyni. Vařilo se tam skoro jen rusky a slovensky. Halušky, zelňačka, grule s kvašným mlékem, pelmeně, pirožky, bliny, pascha. Chtěla bych ale zdůraznit, že jsem dlouho chodila s Jugoslávcem, takže mám kuchyni šmrncnutou i Balkánem. Táta z nás chtěl mít Slovenky, ale to se mu trochu vymklo z ruky. Nejvíc mě asi naštval, když mi koupil velmi zajímavou knihu Ako Jožko Plietko poplietol si všetko a nutil mě z ní před návštěvami slovensky předčítat. Ruská babka byla úspěšnější. Koupila mi asi ve čtyřech letech ruský slabikář bukvar a já když šla do školy, uměla jsem místo latinky azbuku. Ale z prázdnin na Slovensku žiji dodnes.

Máte dnes už velké děti, jak jste je vychovávala?

Nejdřív jsem měla takovou budovatelskou snahu děti „vychovávat“, abych z nich dostala vzorové občany, pak jsem zjistila, že to nemá příliš cenu, že dělám většinou jen dusno, a nechala jsem to přirozenému vývoji. S tím biologickým základem se stejně moc nenadělá. Ani vzorem jsem jim nebyla bůhvíjakým. Stále uplahočená bojovnice za kus žvance, deprimovaná samotou, která víc brečela, než se smála. Kdyby si kluk vštípil takovýhle model baby, před ženskými by bral nohy na ramena. Dcera se toho ale chytila a teď dělá najednou dvě vysoké školy a chodí do čtyř zaměstnání. Teď už jsou naštěstí dospělí, tak ať jsou takoví a žijí si tak, jak se jim zlíbí.

Ptala jste se někdy sama sebe, jestli jste dobrá máma?

Dělala jsem vždycky, co bylo v mých silách, víc jsem dělat nemohla, tak jsem si ty chyby, které jsem napáchala, odpustila. Dnes vím, že nejlepší máma je ta, která je veselá a optimistická. Ta dá dětem do života pravý poklad. Můj synek mě v jednom testu u psychologa nakreslil jako sumce na dně rybníka. Tak je vám jasné, jaká matka jsem byla. Dnes nemám žádný problém s tím, že mi odešly, netrpím syndromem prázdného hnízda. Docela ráda jsem se jich zbavila. Ta zodpovědnost za další krky byla vyčerpávající.

Žijete sama. Vyhovuje vám to tak?

Není to žádný můj ujetý program, být sama. Prostě jsem sama jako tisíce jiných žen a jako ony toužím po lásce a partnerství. Moje manželství je už pro mě pravěk. Občas vykopu nějakou fotku a ptám se, co je to za kromaňonce. Mám-li mluvit obecně, nevím, o čem manželství mi jen hrozné asociace. je, vybavují se

Ve školství pracuji z nouze

Vyzkoušela jste si řadu povolání, které z nich vás nejvíce naplňovalo? A je takové, ke kterému byste se raději nikdy vracet nechtěla?

Být galeristkou nebylo špatné, jenže jsem zjistila, že jsem velmi špatný obchodník. Být muzejníkem je někdy totéž, co být skladníkem. Nejvíc se mi zamlouvalo spisovatelství. Je to ale děsná bída a děti mi často vyčítaly, že si sedím u počítače a ony potřebují to a ono, na což samozřejmě nezbývaly peníze. Být učitelem je tvrdá dřina, chodím ze školy úplně vyčerpaná, ne z toho, že musím učit, ale že musím dnes a denně překonávat odpor ke vzdělání, nevůli k tvořivosti a k tomu snášet neurvalé chování. Pro mě by teď byla nejlepším zaměstnáním švýcarská penze.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola