5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Všimněte si, jak vaše dítě slyší!

Všimněte si, jak vaše dítě slyší!

Autor: Anna Červenáková | Datum: 1.10.2006 | Vydání: 4/2006

Když potkáme sluchově postiženého, nepoznáme to (pokud si ovšem s někým nepovídá znakovou řečí). Je to postižení neviditelné, ale velmi závažné. Říká se, že zrakové postižení odděluje lidi od věcí, sluchové od lidí... Sluchové postižení dítěte odhalí nejčastěji rodiče kolem desátého měsíce věku.

"Maminko, všimněte si, jak vaše dítě slyší!"oslovuje maminky čtyřstránkový letáček, který jsem napsala již před deseti lety. Praktické informace a konkrétní rady, například jak poznáte, že vaše dítě nemá v pořádku sluch, co bude nutné podniknout v případě podezření na sluchovou vadu a co bude dál, když se dozvíte, že je dítě sluchově postižené, pomohly od svého prvního černobílého vydání již mnoha rodičům.

Jak poznáte, že dítě nemá v pořádku sluch? Položte je na postýlku (nemělo by být právě najedené ani hladové), postavte se asi 2 až 3 m od něho, v úhlu asi 45 až 60 stupňů (tj. nestojíte za jeho hlavičkou, ale ani tak, aby vás vidělo). Jako zdroj zvuku použijte různé hračky (chrastítka, foukačky, bubínek, volejte na dítě jménem). Pokud dítě opakovaně nereaguje (cuknutím, pláčem, otočením hlavičky), je podezření na sluchovou vadu oprávněné.

Cesty existují

Výchova dětí se sluchovým postižením je běh na dlouhou trať. Je u nich velmi důležitá tzv. raná péče (pracovníci rané péče pracují s nejmladšími dětmi v jejich přirozeném prostředí, tedy v rodinách - pozn. redakce). Rodiče sluchově postižených dětí touží často mít pro ně"digitální sluchadla", protože se domnívají, že jejich vysoká cena zaručí dětem"zázračné"slyšení. Ty však nejsou pro dítě vždy nejvhodnější a"jediné". Je nutné vědět, že pomůcky pro sluchově postižené se neustále zdokonalují a umožňují rozvíjet sluchové vnímání i u velkých ztrát sluchu.

Také kochleární implantáty pomohly už mnoha dětem. Operace se provádějí nejčastěji okolo dvou let dítěte. Ne pro každé dítě je však kochleární implantát vhodný a potom je nutná velmi pečlivá a náročná následná logopedická péče jak odborníků, tak rodičů (viz Děti a my č. 3/1999 - pozn. redakce). Mnozí rodiče jsou dokonce záměrně Neslyšícími (někteří Neslyšící se píšou s velkým N, protože chtějí být považování za jazykovou menšinu, nikoli za skupinu zdravotně postižených) od kochleárních implantátů odrazováni - vždy je třeba si sehnat ty nejkvalitnější informace předních odborníků!

Co nevíte o sluchově postižených

Trvalou poruchou sluchu je postiženo nejméně jedno dítě z tisíce narozených. Nejefektivnější zjištění poruchy sluchu je v porodnicích, ale screening novorozenců (plošné vyšetření všech) se v České republice nedělá. Vyšetření pomocí otoakustických emisí (OAE) je u nás prováděno pouze u rizikových novorozenců (v jejichž rodině se vyskytují sluchové vady, nedonošené děti s extrémně nízkou porodní váhou apod.).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola