5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Vyberte si ideální antikoncepci

Vyberte si ideální antikoncepci

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 18.12.2009 | Vydání: 1/2010

Přemýšlíte o tom, která metoda antikoncepce je pro vás nejvhodnější – například proto, abyste po jejím vysazení mohla otěhotnět. Připravili jsme pro vás přehled dostupných antikoncepčních prostředků.

Existuje mnoho různých druhů antikoncepce, takže by pro vás neměl být problém si vybrat. Možná ale budete muset vyzkoušet několik tipů, než se rozhodnete, který vám bude nejlépe vyhovovat. Gynekolog a porodník MUDr. Miroslav Verner radí: „Při výběru antikoncepce je nejdůležitějším kritériem individuální snášenlivost. Dále je nutné zhodnotit celkový zdravotní stav ženy a přítomnost rizikových faktorů pro jednotlivé typy antikoncepce (například kouření, prodělaná žilní trombóza, onemocnění jater, nadváha, věk aj.). V současnosti hraje nemalou roli i finanční nákladnost použité metody.“ O výběru vhodného typu antikoncepce se proto určitě poraďte se svým gynekologem.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti)

Používá ji více než 100 miliónů žen na celém světě. Přestože je nejoblíbenější metodou, je zároveň i nejdiskutovanější v souvislosti s případnou škodlivostí ženskému organismu. Obsahuje hormony estrogen a progestin. Pilulky se užívají obvykle v 28denních cyklech, přičemž většina preparátů je 21denních se 7 dny pauzy.

Tato antikoncepce není vhodná pro kojící ženy, protože její užívání může ovlivnit tvorbu mléka a vlastní kojení. Užívat ji po porodu mohou ženy, které se rozhodnou nekojit.

Výhody: Je vysoce spolehlivá, je udáván nízký výskyt nežádoucích účinků. Na trhu je velký výběr různých preparátů, má pozitivní vliv na pravidelný menstruační cyklus, v důsledku jejího podávání obvykle dochází k vymizení bolestivé menstruace. Některé typy této antikoncepce pomáhají ke zlepšení kvality pleti. Lékaři zjistili, že pravidelné užívání kombinované hormonální antikoncepce vede ke snížení rizika výskytu rakoviny děložního těla, vaječníku, tlustého střeva i konečníku, pokles rizika zánětů dělohy, vejcovodů a pobřišnice, a další.

Nevýhody: Mezi ně patří mírně zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Příležitostně se objeví nevolnost, napětí prsů, hnědý výtok mimo menstruaci. Některé ženy si stěžují na bolesti hlavy. Tento druh antikoncepce nesmí používat ženy s hlubokou žilní trombózou, jaterním onemocněním, komplikovaným diabetem, srdečními vadami a silné kuřačky. U každé pacientky se riziko zvažuje přísně individuálně. Může se také objevit vzestup váhy, či pokles libida, ale také změny nálady, pocit suchosti pochvy či všeobecně změna sekrece. Po dobu užívání je také u ženy zvýšené riziko pro vznik zhoubného nádoru prsu.

Gestagenní hormonální antikoncepce (minipilulky, injekce, podkožní implantáty)

Tato metoda využívá nepřetržitého užívání progestinů, syntetických hormonů s účinkem hormonu žlutého tělíska. Je dostupná ve formě tablet (tzv. minipilulek), injekcí nebo podkožních tělísek (implantátů). Tabletky se užívají denně, injekce se podává jednou za 3 měsíce, podkožní tělíska je nutné vyměnit nejpozději za 3 roky. Tato antikoncepce je při kojení vhodná, a lze ji tedy bez obav předepsat všem ženám po porodu (jak kojícím, tak nekojícím).

Výhody: Gestagenní antikoncepce neobsahuje ženské pohlavní hormony (estrogeny), a je proto vhodná pro ženy, kterým se užívání těchto látek nedoporučuje. Chrání před záněty dělohy a vejcovodů, před rakovinou děložního těla a patrně i vaječníků. Injekční a implantátová antikoncepce je navíc vysoce spolehlivá.

Nevýhody: Poruchy menstruačního cyklu, nepravidelné krvácení, hnědý výtok mimo menstruaci, úplné vymizení menstruace. U malého procenta žen se může objevit zvýšená chuť k jídlu, a tím pádem i vzestup tělesné hmotnosti, pokles libida nebo zhoršení akné.

Nitroděložní antikoncepce (tělíska)

Při této metodě se využívá tělísek z plastických hmot. Ta jsou buď doplněna měděným, stříbrným či se zlatem kombinovaným drátkem, nebo obsahují levongestrel, syntetický hormon s účinkem hormonu žlutého tělíska. Oba doplňky snižují výskyt nepříznivých průvodních účinků a zvyšují spolehlivost metody. Tělíska se do dělohy zaváděxistuje jí ambulantně, a to na nejvýše 5 let, pak se doporučuje jejich výměna. Patří také mezi antikoncepční metody vhodné při kojení. Vzhledem k délce použití (5 let) by se pro ni měly rozhodnout především ženy, které už další děti neplánují nebo až v delším časovém horizontu.

Výhody: Jednoduché užívání a také cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod. Jsou velmi spolehlivá. Některá z nich snižují intenzitu menstruačního krvácení, mají ochranný vliv na děložní sliznici a do jisté míry chrání před záněty dělohy, vejcovodů a vaječníků.

Nevýhody: Hormonálně aktivní tělíska způsobují po svém zavedení slabé krvácení, které trvá průměrně asi 3 měsíce. Hlavní nevýhodou hormonálně neaktivních tělísek je, že postrádají některé výhody hormonálních metod. Nechrání před nádory a cystami vaječníku, ani před záněty vnitřních rodidel. Mohou být příčinou silnějšího menstruačního krvácení. Může dojít k poranění dělohy při jejich zavádění nebo odstraňování a dokonce mohou z dělohy vypadnout, aniž by si toho žena všimla.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 1/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola