5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Zdolejte pylovou alergii

Zdolejte pylovou alergii

Autor: Vít Petrů | Datum: 28.3.2007 | Vydání: 2/2007

Na pylovou alergii u dítěte myslete i v případě, že se neprojevuje typickými příznaky v podobě kýchání či svědění nosu. Na nemoc poukazují i katary horních nebo dolních dýchacích cest či záněty průdušek, které se opakují po několik jarních období. Alergii lze dnes velmi úspěšně léčit, nejen tlumit její vnější příznaky. K úplnému vyléčení pomáhají speciální vakcíny. Dítě je ale musí užívat i několik let.

Alergická onemocnění postihují v současnosti v České republice asi jednu čtvrtinu populace a jejich výskyt neustále stoupá. Tento nárůst je způsoben mnoha vlivy. Významnou roli hraje především dědičnost a nezdravý životní styl, jako je kuřáctví, znečištěné ovzduší, nedostatek pohybu a pobytu na zdravém vzduchu, sedavý způsob trávení volného času, psychické stresy, nadbytečné užívání léků a podobně. Typickými projevy alergie jsou alergická rýma, průduškové astma, atopický ekzém, kopřivka, šoková reakce na potraviny, léky nebo na hmyz.

Děti jsou nejohroženější

Pylová alergie se může vyskytovat u lidí všech věkových kategorií. S jejími prvními příznaky se ale nejčastěji setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Typický je sezonní výskyt potíží. V našem zeměpisném pásmu se setkáváme s jejími projevy od února do listopadu, s maximem výskytu koncem jara a začátkem léta.

Dříve byl pro toto onemocnění užíván název senná rýma, dnes je nahrazen odborným názvem polinóza. Je to proto, že příčinou potíží není seno, jak by se z názvu dalo odvozovat, ale pyly takzvaných větrosnubných rostlin, trav a obilnin. Větrosnubné rostliny jsou ty, které opylovává vítr. Alergii mohou dále způsobovat pyly jarních dřevin (bříza, habr, olše, líska) a dalších keřů, stromů či plevelů (například ambrózie či pelyněk).

Sucho a větrno

Největší koncentrace pylů v ovzduší je při suchém a větrném počasí. Klesá naopak při dešti a ve vlhku. Pyly se přenášejí především prouděním vzduchu, takže mohou dolétnout i do vzdálenosti mnoha stovek metrů od původního zdroje. Daleko méně je přenášejí hmyz a další živočichové, včetně člověka, který může pyly nosit na oblečení či ve vlasech.

Jednotlivá pylová zrna pak ve velkém množství pronikají na sliznice nosu, do očních spojivek, dítě je vdechuje do průdušek a plic, mohou i dráždit kůži. Po kontaktu s tělesnými povrchy se rozpadají, uvolňují vlastní alergizující složky a působí alergické potíže.

Projevy pylové alergie

Pylová alergická rýma se projevuje kýcháním, svěděním nosu, poruchou čichu, vodovým výtokem a někdy i nosní neprůchodností. Sliznice nosu jsou překrvené, zduřelé, snadno krvácejí. Stejně jsou postiženy i čelistní dutiny a Eustachova trubice, tedy spojení mezi dutinou nosní a středouším. Rýma bývá velmi často spojena se zánětem spojivek, který se projevuje pálením a slzením očí, zarudnutím, otoky sliznice očí a víček.

Někdy se objeví i sezonní astmatické projevy, jako je dusivý kašel, sípavý dech nebo záchvaty dušení. Někteří pyloví alergici mohou mít kožní příznaky v podobě ekzému či kopřivky. Téměř všichni trpí únavou a nesoustředěností, bolestmi hlavy, někdy noční nespavostí a denní ospalostí, případně i zvýšenou teplotou.

Ne vždy jsou projevy pylové alergie tak typické. V předškolním a školním věku bychom na ni měli myslet i tehdy, pokud se u dítěte několik jarních období po sobě opakují katary horních nebo dolních dýchacích cest či záněty průdušek.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola