5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Angličtina a němčina pro předškoláky

Angličtina a němčina pro předškoláky

Datum: 10.3.2010 | Vydání: 3/2010

Malé děti mají rády tradiční svátky, mezi něž patří i Velikonoce, které se ale v anglicky a německy mluvících zemích slaví trochu jinak než u nás. Proto se tentokrát seznámíme nejen s novou slovní zásobou, ale i se zvyky, které se k Velikonocům vážou v Anglii a v Německu.

Angličtina a němčina pro předškoláky

AJ: Easter

Úroveň: začátečníci; organizace: všechny děti začínají ve dřepu; aktivita: hudební (melodie podle známé písničky Ten little Indians); cíl: opakování číslovek.

Písnička

Nine Little Bunnies

One little, two little, three little bunnies,

Four little, five little, six little bunnies,

Seven little, eight little, nine little bunnies,

hopping up and down.

Děti zpívají písničku podle známé melodie Ten little Indians, každé dítě znázorňující zajíčka s oušky postupně vyskočí ze dřepu… Děti s učitelkou si mohou obměňovat písničku podle vlastních nápadů (jumping up and down, standing on one foot...). Podobně obměňovat můžete i jiné známé anglické písničky, například If you’re happy… (Když máš radost…): If you like the Easter Bunny, hop, hop, hop, If you like the Easter Bunny, hop, hop, hop, If you like the Easter Bunny and you think he’s really funny, If you like the Easter Bunny, hop, hop, hop... (Pozor na výslovnost the Easter („dýstr“).

Easter Bunny, where’s your Egg?

Když si děti procvičí číslovky, můžeme si zahrát na velikonočního zajíčka. Ke hře potřebujeme pouze papírové velikonoční vajíčko. Děti sedí v kruhu, jedno z nich má schované papírové vejce pod sebou, aniž o tom zajíček ví. Zajíček se posadí doprostřed a učitelka se ho ptá: Easter Bunny, Easter Bunny, where’s your egg? Somebody stole it from your home?… Guess who!… Easter Bunny, where´s your egg?… Zajíček může třikrát hádat, kdo vajíčko má. Potom se děti vyměňují. Děti se mohou časem naučit říkanku a povídat ji místo učitelky.

Další možností je, že učitelka schová vajíčko někde po třídě, jedno z dětí ho hledá. Děti napovídají: …water, water, hot, hot, fire!… (Samá voda, přihořívá, hoří!)

NJ: Ostern

Úroveň: začátečníci, pokročilí; organizace: všichni, skupinová práce, individuální práce; aktivita: seznamovací, procvičovací; cíl: seznámení s německými velikonočními zvyky a s barvami, seznámení se slovní zásobou, její procvičování a zautomatizování, důraz na dobrou výslovnost.

Pomůcky: obrázky s velikonočními symboly a činnostmi (děti malují velikonoční vajíčka, velikonoční zajíček přináší vajíčka, děti hledají vajíčka na zahradě v trávě, maminka peče beránka, na stole hoří velikonoční svíčka), kartičky s barvami, barevné papíry, nůžky, černobílý obrázek s velikonočními vajíčky, pastelky

Slovní zásoba

Am Ostermontag, s Osterei (-er), r Osterhase, s Osterlamm, e Osterkerze. Barvy: schwarz, grau, braun, weiß, blau, grün, rot, gelb. Gib mir ein rotes, blaues, … Osterei. Bitte. – Danke.

Was machst du am Ostermontag? – Ich bemale die Ostereier. Ich suche die Ostereier im Garten. Ich möchte ein rotes, … Osterei.

Učitel se ptá: Was machst du am Ostermontag?, odpovídá a ukazuje na obrázky: Ich bemale die Ostereier. Ich suche die Ostereier. Učitel se ptá: Was machst du am Ostermontag?, ukazuje na činnosti a děti společně odpovídají: Ich bemale die Ostereier.

Každé dítě si vystříhá z barevných papírů vajíčka (od každé barvy jedno vajíčko) a rozloží je po třídě. Učitel pak žádá děti: Gib mir ein rotes, braunes, …Osterei. Děti hledají a nosí je učiteli (bitte – danke). Učitel rozloží vystříhaná vajíčka, vždy všechna jedné barvy na jedno místo. Potom určí barvu: Ein rotes Osterei, a děti běží k vajíčkům dané barvy.

Děti dostanou obrázek s vajíčky a vymalovávají je podle pokynů učitele, vždy jedno vajíčko jednou barvou: Ich möchte ein rotes Osterei.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666