5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

5/2013

Mateřská škola komunikuje s rodiči

Jana Pokorná, 10.5.2013

Nová publikace, kterou napsala známá poradenská psycholožka, ve mně v první chvíli vyvolala spoustu otazníků. Učím ve školce a ti, s kým si nejvíc povídám, jsou děti v mé třídě.

Celý článek

Mateřská škola komunikuje s rodiči

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

MŠMT ČR, 10.5.2013

Rozvržení úvazků v MŠ

Celý článek

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

Pedagogická šikana aneb „Zločin a trest“ v mateřské škole

Mgr. Marie Těthalová, 10.5.2013

Když se řekne šikana, většině z nás se vybaví případy ze základních a středních škol. O tom, že se tento smutný fenomén může vyskytnout i v mateřské škole, se moc nemluví. A ještě méně se mluví o tom, že tím, kdo šikanuje, může být dokonce i pedagog.

Celý článek

Pedagogická šikana aneb „Zločin a trest“ v mateřské škole

Informatorium 3-8 č.5/2013

Marie Těthalová, 10.5.2013

Květnové Informatorium 3-8 začíná rozhovorem na téma nadaných předškoláků. Jitka Fořtíková z pražského Centra nadání v něm vysvětluje, jak pracovat s dětmi, které jsou chytřejší než jejich vrstevníci a leckdy i než jejich učitelé. Pozveme vás také do pražské školky Rybička, kde se děti hravou formou seznamují s přírodovědnými poznatky. v časopise také najdete příspěvek o pedagogické šikaně. Nemáme na mysli případy, kdy žáci šikanují učitele, ale ojedinělé incidenty, kdy naopak učitel nějakým způsobem tyranizuje své žáky. Nezapomněli jsme samozřejmě na právní poradnu ani na knižní tipy. Přejeme pěkné čtení!

Celý článek

Informatorium 3-8 č.5/2013

Vztah k přírodě rozvíjíme u dětí už odmala

Mgr. Marie Těthalová, 10.5.2013

Řady českých univerzitních školek rozšířila letos Přírodovědná školka Rybička, kterou zřídila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Chodí do ní děti biologů, chemiků, geologů a dalších přírodovědců, zaměstnanců 1. LF a MFF a najdeme ji na pražském Albertově v těsném sousedství Botanické zahrady Na Slupi.

Celý článek

Vztah k přírodě rozvíjíme u dětí už odmala

Nadané děti bývají velmi citlivé

Mgr. Marie Těthalová, 10.5.2013

Tvrdí to Jitka Fořtíková, předsedkyně pražského Centra nadání. Děti, které mají nadprůměrnou inteligenci, si podle jejího názoru zaslouží zvýšenou pozornost pedagogů.

Celý článek

Nadané děti bývají velmi citlivé

Pedagogická šikana aneb „Zločin a trest“ v mateřské škole

Mgr. Marie Těthalová, 10.5.2013

Když se řekne šikana, většině z nás se vybaví případy ze základních a středních škol. O tom, že se tento smutný fenomén může vyskytnout i v mateřské škole, se moc nemluví. A ještě méně se mluví o tom, že tím, kdo šikanuje, může být dokonce i pedagog.

Celý článek

Motiv planých růží na našem stole

Alena Isabella Grimmichová, 10.5.2013

Květinové motivy mají stále své obdivovatele. Máme je s oblibou ve svém okolí, ať již se jedná o živé květy, nebo dekorace s motivy rozkvetlých a stále zářivých pestrobarevných květů. Jedním z krásných a často používaných motivů je planá růže. Jednoduchou, ale velmi dekorativní technikou zdobení je decoupage. Její pomocí si dnes vytvoříme spoustu drobností, které potěší maminky na svátek matek, a použijeme právě motiv šípkových růží. Použijeme ubrousek, na kterém růže vykvetly v růžovém a vínovém odstínu. Pokud máte raději třeba tulipány nebo jiřiny, vyberte si ubrousek podle svého vkusu a nálady. Co budeme potřebovat? Ubrousky s květinovým vzorem, lepidlo na decoupage nebo disperzní lepidlo, plochý štětec, nůžky a předměty které chceme ozdobit, v našem případě notýsky, obálky a dopisní papír z ručního papíru, papírové krabičky, kameny. Z ubrousku vystřihneme květiny. Notýsek si můžete koupit hotový, nebo lépe jej sami vytvořit z přírodních papírů a papírového provázku. V takovém případě je velmi efektní střídat různé barvy a typy papíru a střídavě dávat za sebou třeba po pěti listech. Na obálku notesu zvolte tmavší odstín, než na listy. Na obálku poté nalepte obdélník z bílého ručního papíru, který dodá ve výsledku na zajímavosti a plasticitě. Bílá také prozáří barvy květu. Z vystřiženého květinového vzoru odstraníme spodní dvě vrstvy papíru. Květinu přilepíme pomocí štětce na notýsek. Místo jsme předem natřeli lepidlem a tím natřeme i povrch květu, jakmile zaschne. Pokud nám vznikly nějaké varhánky v průběhu lepení, ihned je mokrým štětcem vyrovnáme. Stejným způsobem ozdobíme obálky a dopisní papír. Obálku je vhodné ozdobit v levém dolním rohu, aby vzor nerušil funkčnost obálky, a zároveň můžeme vzor opakovat na zadní straně. U dopisního papíru si místo na vzor vyberte podle libosti. Můžete třeba drobnými květy pokrýt celý jeden okraj listu, nebo jako v našem případě umístit květ na složený papír a dopis napsat na čistý vnitřek. S květinami je třeba postupovat s citem, méně je někdy více. Dále si vytvoříme těžítko. My jsme vybrali na těžítka pořádné, těžké kameny. Aby nepůsobily na stole nepatřičně, zjemnili jsme je květy růží. Postup je stejný. Na čistý kámen přilepíme květiny. Pokud chcete, aby více zářily, můžete kámen předem natřít bílou akrylovou barvou. Kameny je dobré na závěr přestříkat jednou vrstvou bezbarvého laku.

Celý článek

Když kvet ou tulipány

Alena Kulhánková, 10.5.2013

HRY PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU

Celý článek

Relaxační pohybové hry

Mgr. Veronika Bílková, 10.5.2013

V dnešním uspěchaném světě potřebují naše tělo a duše relaxovat. Relaxační hrou organismus nabere nových sil k dalším výkonům, uvolní celé tělo a do dětské duše přinese radost a klid.

Celý článek

Cesta ke čtení aneb Rodiče čtou dětem

Michaela Červinková, 10.5.2013

V dnešní hektické době se stále více setkáváme s dětmi, které tráví většinu času u počítače nebo u televize s pohádkou na DVD. Pouhý fakt, že si rodič udělá na své dítě čas a intenzivně se mu věnuje, je nesmírně důležitý. Učitelky v mateřských školách poznají, zda si rodiče se svým dítětem doma čtou, alespoň před spaním. Pravidelné předčítání dětem je dnes důležitější než kdy dříve. Čtení chrání děti před závislostí na televizi a počítačích, upevňuje citový vztah rodičů a dítěte a zachraňuje vzájemnou komunikaci. Prohlubuje vzájemné vazby. Dítě se cítí v bezpečí, důležité a milované. Rozšiřuje se jeho slovní zásoba, myšlenkové obzory a také postupně získává pozitivní vztah ke knihám. Láska ke knize by měla být rozvíjena již v dětství, a to pravidelným hlasitým předčítáním. Mateřské školy mohou - a také by měly - domácí čtení doplňovat. U nás ve školce používáme knihu několikrát denně. Navštěvujeme pravidelně knihovnu. Dětem tím ukazujeme pozitivní vztah ke knize samotné, posilujeme fantazii, soustředěnost a rozšiřujeme slovní zásobu. Pro důležitost čtení a předčítání dětem se naše MŠ Lešenská zapojila do projektu „Celé Česko čte dětem alespoň 20 minut denně“. V březnovém týdnu jsme nabídli rodičům ve třídě Sluníček možnost přijít mezi nás po obědě nebo odpoledne a předčítat pohádku či příběh dětem ze své oblíbené knihy. Ze strany rodičů nebyl tak velký zájem, ale i přesto se našli některé maminky, babičky i tatínkové a zapojili se do spolupráce. Rodiče, kteří četli, se dětí ptali v průběhu čtení na různé otázky. Zapojili je do čteného textu a ukazovali dětem obrázky. Odezva u dětí byla úžasná. Každý den se děti těšily, kdo přijde a co nám bude číst za pohádku. Za odměnu děti vždy zatleskaly a předaly rodiči poděkování formou diplomu. Čtení s rodiči velice pozitivně působilo na děti a jejich psychiku. Podpořilo vztah ke knize samotné, a tak si přejeme, aby těchto chvilek bylo více. Těšíme se na další týden čtení, který pro děti zase uspořádáme. Děkujeme rodičům, že je pro ně budoucnost dětí důležitá, protože i malá časová investice může pro dítě znamenat velký přínos.

Celý článek

Cestovatelská škola v přírodě

Mgr. Ilona Tauchmanová, 10.5.2013

V Mateřské škole Sloupno je škola v přírodě vždycky tím nejlepším završením školního roku. Zaměstnanci, ale hlavně děti se vždycky moc těší. Ta loňská se nesla v duchu „Cestování po kontinentech“, ale hlavně v rámci našeho ročního projektu S pastelkou objevujeme svět“. Cílem naší školy v přírodě je pomoci dětem v oblasti zdraví, rozvoje pohybových dovedností, zdatnosti, obratnosti a hlavně odvahy. Vždyť týden bez maminky a tatínka je už pořádná odvaha. Velký význam přikládáme v působení na rozvoj samostatnosti dítěte, jednak v sebeobsluze, ale též v oblasti rozhodování - utváření svého postoje, názoru a tím rozvoje osobnosti dítěte. Na školu v přírodě vyrážíme vždycky vlakem přímo do Krkonoš, kde velkou výpomocí nám jsou místní dobrovolní hasiči, kteří nám vezou všechna zavazadla. Naše velké objevování začalo rozdělením do družstev, kde každý tým bojoval za čest svého kontinentu. Proměnili jsme se během večerního táboráku v Číňany, kteří zápolili za Asii, indiány za Ameriku, černochy za Afriku a Skoty za Evropu. Celý týden nás provázela naše hymna „Naše země kulatá je….“ a vlajka ve tvaru zeměkoule. Po celý týden jsme soutěžili v různých disciplínách a sbírali vlaječky na své makety zeměkoulí. Vyrobili jsme si různé doplňky na sebe a v těch jsme také přicestovali zase zpátky k maminkám, kde jsme je přivítali naší společnou hymnou. To ale bylo na nádraží pozdvižení, když z vlaku vystupovali černoši, indiáni, Číňani a Skoti. Každý den jsme vyráželi za krásami Krkonoš, uspořádali jsme pyžamovou diskotéku, módní přehlídku, kterou ocenily hlavně holčičky, vyráběli jsme různé věci z přírodnin, no prostě bylo toho spousta a máme na co vzpomínat. Už se těšíme na další ročník školy v přírodě.

Celý článek

I tatínkové si umějí hrát

Taťána Vítovcová, 10.5.2013

Už potřetí si v naší školce kromě dětí hráli i jejich tatínkové, dědečkové a strýčkové. Tentokrát se museli pekelně soustředit u hry PEXESO. Vylosované dvojice si mohly vybrat z různých druhů pexes - pohádkové, písmenkové, zvířecí anebo pexeso s trpaslíky. Bylo vidět, že děti doma pořádně trénovaly a nejednou se stalo, že si obrázky na pexesu pamatovaly lépe než tatínkové. Během celého soutěživého odpoledne se mohli všichni občerstvit malými dobrotami a asi po hodině hraní, kdy se hráči mezi sebou střídali a měnili, jsme mohli poblahopřát absolutním vítězům a předat jim zaslouženou výhru. Nakonec si ale za opravdivou snahu a výdrž vysloužili odměnu všichni - děti i tatínkové.

Celý článek

Nejkrásnější kapka vody

Mgr. Iva Jarošová, 10.5.2013

Byla jedna kapka, která bydlela v řece. Možná, že ji znáte. Kapička se leskla ve dne odrazem slunce a večer později odrazem večerních světel nebo hvězd. A najednou z ničeho nic si řekla: „Jsem nejhezčí a nejkrásnější!“

Celý článek

POZOROVÁNÍ TŘÍDY

MŠMT ČR, 10.5.2013

Celý článek

Mateřská škola komunikuje s rodiči

Jana Pokorná, 10.5.2013

Ladislava Lažová Praha, Portál 2013

Celý článek

Psychická odolnost v každodenním životě

Mgr. Marie Těthalová, 10.5.2013

Monika Gruhl, Hugo Körbächer Praha, Portál 2013

Celý článek

1 2 
6666