5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

5/2014

Půjdeme zpět k pramenům aneb Projektové dny

Eva Salčáková, 9.5.2014

„Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu,“ jsme mohli zpívat pokaždé, když jsme přijížděli z našich výprav za poznáním… Ale vraťme se na začátek. Máme kolem sebe spoustu obyčejných věcí, které jsou pro nás v životě důležitější, než si vůbec uvědomujeme.

Celý článek

Petřík má doma dvě maminky

PhDr. Daniela Kramulová, 9.5.2014

Dětí, které žijí se dvěma maminkami nebo naopak se dvěma tatínky, není mnoho. Přesto se s nimi občas můžeme v mateřské škole setkat. Máme v takovém případě s dětmi mluvit o tématu sexuální í orientace, přestože bychom to jinak v plánu vůbec neměli?

Celý článek

K práci v mateřské škole mě přivedla láska k dětem

Mgr. Marie Těthalová, 9.5.2014

Mezi pedagogy, kteří 28. 3. obdrželi Medaili MŠMT ČR, je i ředitelka mateřské školy v Ponětovicích Bc. Kamila Vlachová. Kromě blahopřání jsme jí z redakce zaslali i otázky týkající se její pedagogické práce.

Celý článek

Plavu si, ani nevím jak…

Mgr. Marie Těthalová, 9.5.2014

Plavání, základní dovednost, která nám může zpříjemnit horké léto, ale také zachránit život. A proto je dobré začít s ním co nejdříve. Plavecká instruktorka Marta Čudová se plavání s dětmi věnuje od roku 1993, zkušeností má proto opravdu hodně.

Celý článek

V čem může být křesťanská mateřská škola jiná než ostatní?

Eva Muroňová, 9.5.2014

Rodiče si od ní slibují různé: že na jejich dítě budou hodnější, že se mu budou více věnovat, že tam jejich dítě se zvláštními potřebami bude lépe ošetřeno - že pedagogický personál „více vydrží“, nebo že je to školka dobře vybavená.

Celý článek

Co se děje na louce

Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová, 9.5.2014

NÁMĚTY PRO TVOŘIVOU PRÁCI Květen je v plném rozpuku… Jaro vrcholí a my se na procházkách můžeme těšit z nepřeberného množství barev a vůní. Spolu s námi si pestrost přírody užívají také nejmenší obyvatelé trávníků, luk, parků, lesů…

Celý článek

Kouzelný máj je brána do léta

Alena Kulhánková, 9.5.2014

HRY PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU

Celý článek

Bonboniéra pro maminku

Mgr. Marie Těthalová, 9.5.2014

Maminka dostala od dětí k svátku matek (letos 11. května) krásnou bonboniéru. Některým bonbonům ale něco chybí. Pěkně je dokresli.

Celý článek

Létací balonky

Mgr. Marie Těthalová, 9.5.2014

Děti dostaly ve školce létací balonky. Který balonek je nejvýše? A který nejníže? Který je výše než balonek s kytičkou a níže než balonek s medvídkem?

Celý článek

Pokora

PhDr. Václav Mertin, 9.5.2014

Velmi jednoduché to na světě zřejmě mají lidé, kteří vědí všechno, a úplně všechno, co dělají, je vždy zcela správné. S tímto přístupem se setkáváme i u některých odborníků, kteří také mají pokaždé a na všechno správný názor.

Celý článek

Malíř na návštěvě ve školce

Anna Dubová, 9.5.2014

Jako spousta jiných škol jsme se i my zapojili do projektu Celé Česko čte dětem s cílem pěstovat u dětí kladný vztah ke knize. Hlasité předčítání v přátelské atmosféře je spolehlivý způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivým jako televize nebo počítač, jak nenásilně rozvíjet jeho jazykové dovednosti, všeobecné vědomosti a formovat jeho vlastní návyk a pozdější potřebu číst si. Nejdříve dětem pravidelně četly učitelky, pak jejich řady rozšířili rodiče, prarodiče a sourozenci, ale i pan ředitel a kolegové ze základní školy, pan starosta, zdravotní sestřička apod. Ojedinělým zážitkem však pro děti byla návštěva akademického malíře Lubomíra Anlaufa s manželkou, kteří jsou známými ilustrátory několika knih a dětských časopisů. Zatímco Eva Anlaufová předčítala pohádku, malíř k ní průběžně kreslil obrázky, které pak dětem daroval. Na ukázku donesli pohádkové knihy, které ilustrovali, z nichž dvě s věnováním obdržely děti jako dárek, a trpělivě dětem odpovídali na jejich zvídavé a nekonečné otázky. Bylo to velmi příjemně strávené dopoledne pro všechny zúčastněné a pro děti to byl zážitek, který jim dodnes připomínají darované knihy a obrázky, které zdobí třídy naší mateřské školy.

Celý článek

PRÁVA A POVINNOSTI RODIČŮ

ČŠI, 9.5.2014

Jaká jsou práva a povinnosti rodičů dětí umístěných v mateřské škole?

Celý článek

UKONČENÍ PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

ČŠI, 9.5.2014

Kdy může ředitelka mateřské školy rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání dítěte v mateřské škole?

Celý článek

Agrese a agresivita v předškolním a mladším školním věku

Jana Pokorná, 9.5.2014

Jan Svoboda, Praha, Portál 2014

Celý článek

Co to tady cinká?

Mgr. Marie Těthalová, 9.5.2014

Irena Klimková, ilustrace Edita Plicková, Praha, Portál 2014

Celý článek

Dítě se speciálními vzdělávacími potřebami

Mgr . Šárka Spurná, Mgr. Olga Šaffová, 9.5.2014

Mateřská škola pro každé dítě - tak zní heslo nového ministra školství Marcela Chládka. Chystá se zpřístupnit přípravné ročníky v mateřských školách všem předškolákům, ne tedy jen dětem ze sociálně slabších rodin či ze sociálně znevýhodněného prostředí, týká se to i dětí s odkladem povinné školní docházky.

Celý článek

1 2 
6666