5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

4/2015

Gorila a já. Knížka o přátelství, které nemá hranice

7.4.2015

„České vydání mé knihy je fantastické!" Tak zakončila náš rozhovor Frida Nilsson, švédská spisovatelka knih pro děti, jejíž kniha Gorila a nedávno vyšla v nakladatelství Portál. Povídala jsem si s ní nejen o její knize, ale i o tom, jak bychom se měli chovat k dětem.

Celý článek

Hry a aktivity s vajíčkami

7.4.2015

Děti si poměřují, zda je vajíčko větší než jejich hlava.

Celý článek

Jak ťuká na skořápky

7.4.2015

Jak se líhnou ptáčci a kuřátka z vajíček? Nejprve se musí vejce pořádně vykroužit, pak je třeba si s ním pěkně pohrát a nakonec mu najít pohodlné hnízdečko. A pak už si jen představujeme, jaký ptáček se asi vylíhne... Jaké ptáčky znáte? A chodí nějací k vám do školky na okno?

Celý článek

Já ten koláč nesmím, paní učitelko

7.4.2015

Zhruba u 8 % dětí tedy potravinová alergie vzniká a přibližně u 2 % až 4 % dospělých přetrvává. Alergie na potraviny propukne méně často až v dospělém věku, pokud se to však stane, bývá dost nebezpečná. „Pokud je malé dítě kojeno či je mu nabídnuta lahvička s kojeneckou výživou, nabízíme mu kromě kalorií a vitaminů také miliardy bílkovinných znaků. Lékaři nazývají tyto originální znaky odbornějším výrazem -antigény. Drtivá většina těchto bílkovinných antigénu (např. části syrovátky, bílku či lepku) je pro zdravé děti výhodná a měla by projít fyziologickým trávením, ovšem za velkorysé tolerance slizniční obranyschopnosti. Bohužel ale až u 8 % malých dětí jsou výživné bílkoviny pochopeny buňkami slizniční imunity trávicího traktu jako agresor-vetřelec a jsou zahájeny nepřiměřené obranné kroky, které ve svém důsledku poškodí sliznici střev i systém trávení. Po lavinovitém biochemickém šíření krví a tkáněmi ovlivní nakonec i celý organismus," vysvětluje na stránkách České iniciativy pro astma alergolog a imunolog MUDr. Martin Fuchs.

Celý článek

Školka v přírodě

7.4.2015

Školka v přírodě je téma, které mateřské školky rozděluje - některé s ní mají výborné zkušenosti a opakovaně tyto akce pořádají, jiné školky jsou zdrženlivější a mají za to, že dlouhodobější výjezdy jsou vhodnější až pro školáky.

Celý článek

Povinná předškolní docházka.

7.4.2015

Zavedení povinného předškolního vzdělávání má své příznivce i odpůrce. A argumenty obou stran stojí za zvážení. V nedávné době proběhly dvě veřejné diskuse na toto téma, kde měli možnost vyjádřit se zástupci obou názorových proudů.

Celý článek

Učíme děti

7.4.2015

Mezi lákadly v podobě televize, počítačů, mobilů a ostatní rychlé zábavy se dá snadno přeslechnout šustění stránek a klouzavý let očí po řádcích se zdá být příliš pomalý. V tomto souboji nám nejde o vítězství, postačila by remíza. „Existuje spousta faktorů, které jsou pro posouzení nějaké knížky důležité, alespoň pro mne, jako kvalita papíru, barva, celková struktura. A hlavně její vůně. Nemůžu se seriózně začíst do knihy a necítit její vůni. Bylo mi vysvětleno, že na veřejnosti se to nesluší. Tak se to snažím dělat skrytě. Dost rychle zapomínám názvy děl a jména autorů, ale docela dobře si pamatuji texturu papíru, vůni, ořízku, barvu desek a podobně. Tyhle věci jsou skutečně identifikační prvky a v mých očích tvoří identitu knihy mnohem víc než její název a autor," říká Josef Schovanec, autor knihy O kolečko míň aneb Můj život s autismem.

Celý článek

Žádná souvislost mezi očkováním a autismem neexistuje

7.4.2015

Říká to áětský psychiatr prof. Michal Hrá I Íčka z pražské Fakultní nemocnice v Motole. Autismusje poálejeho názoru přeáevším sociální porucha, která může být různě závažná. Tento rozhovor je první ze série jubilejních interview s autory a ilustrátory Portálu.

Celý článek

BATOLATA VE ŠKOLCE

7.4.2015

V jednotřídní mateřské škole na malé vesnici začíná všední pracovní den. Jako první, krátce před sedmou hodinou ranní, včera i dnes se svou maminkou, která tráví čas na mateřské dovolené a do práce tedy dnes a ani zítra jistě nepospíchá, vchází do šatny dvouletý Matýsek. Chlapec již při vstupu pláče, vzlyká, zmateně pobíhá, natahuje ruce k mamince a žádá si její objetí. Ta z něj umanutě svléká oblečení a plní jím skříňku, utírá mokré oči a nos a přitom dítěti neustále melduje vysněný bezchybný scénář, jak ji dnes synek překvapí, nebude plakat, postaví letadlo, sedne si ke stolu, vypije čaj, půjde sám na záchod a stáhne si slipy a punčošky a bude si hrát s Aničkou od sousedů... Maminka předává vzpínajícího a naříkajícího synka paní učitelce se slovy „musí si zvykat", mezi dveřmi ještě v rychlosti podává plyšového méďu, který by měl suplovat dnešní bolestné odloučení, a mizí. Vřískající „školáček" eskortuje paní učitelku na židli, méďu odmítá, umíní si místo v jejím klíně a od pláče nepomůže ani laskavé a chlácholivé slovo učitelky a slib, že maminka již určitě brzy přijde.

Celý článek

Souhlasím se zavedením povinné předškolní docházky

7.4.2015

Reaguji na informaci z lednového čísla týkající se povinné předškolní docházky poslední rok před nástupem do školy. Naprosto souhlasím, aby tato povinná docházka byla zavedena, jen mne mrzí, že to má trvat ještě dva roky.

Celý článek

Povinný ročník děti do školek nepřivede

7.4.2015

Mření názoru na povinný poslední ročník mateřské škole, členky APV chápou, že je potřebné dosáhnout toho, aby do mateřské školy HM 7P sociálně slabého prostredí.

Celý článek

1 2 
6666