5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

10/2007

Perníčkové pečení

Miroslava Vrzalíková, 19.12.2007

K tradicím naší mateřské školy patří pečení perníčků. Ani minulý rok jsme na ně nezapomněli. Paní kuchařky připravily těsto, děti si přinesly vykrajovátka a mohlo se začít. Nálada byla opravdu předvánoční - ve třídě svítil stromeček, děti uždibovaly kousky těsta, popíjely bylinkový čaj a pojídaly sušené ovoce - švestky, jablíčka i hrušky. Pečení perníčků provonělo celou školku. Další den do školky přišly maminky, na které čekalo zdobení perníčků. Přišly nejen maminky, ale i babičky, a objevil se i jeden tatínek. Ty nejkrásněji nazdobené perníčky si odnesly děti domů, zbylé jsme využili k výzdobě tříd. Posezení s rodiči bylo velmi příjemné, přátelské, zpívali jsme koledy, popíjeli punč a pojídali sladké dobroty. A protože perníčků bylo opravdu hodně, napadlo nás, že půjdeme na koledu a zároveň popřejeme pěkné Vánoce i lidem v obci. Šest dětí se převléklo do valašských krojů a s doprovodem ostatních a košíkem perníčků chodily a koledovaly v penzionu pro seniory, na městském úřadě… Koleda potěšila malé i velké.

Celý článek

Napíšeme Ježíškovi

Jitka Horová, 19.12.2007

Dopis pro Ježíška můžeme hodit do speciální poštovní schránky, předat vánočnímu pošťákovi, který chodí v některých městech první adventní neděli, nebo jej dát za okno.

Celý článek

Stavebnice, která se dá jíst

Markéta Lukáčová, 19.12.2007

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Tato slova naprosto vystihují i žhavou výtvarnou novinku - stavebnici PlayMais. Děti určitě ocení jednoduchost a rychlost.

Celý článek

Advent plný her a tvoření

Karla Juříková, 19.12.2007

Předvánoční období není jen dobou těšení se na dárky a stromeček. I když pro mnohé z nás už Vánoce ztratily svůj duchovní význam, nemusíme se v adventu omezit jen na shánění „těch nejlepších“ dárečků.

Celý článek

Čertí hrátky pro malé i velké

Mgr. Marie Těthalová, 19.12.2007

Mikulášská nadílka je už za námi a některé děti se možná čertíka na řetězu trochu vylekaly. Jejich obavy se ale určitě rozplynou, pokud si s nimi na čerty zahrajeme.

Celý článek

Předvánoční dovádění

Marie Petrová, 19.12.2007

Minulý rok jsme se rozhodli, že připravíme pro děti a rodiče předvánoční dovádění v mateřské školce. Sešli jsme se v 16 hodin u stříbrného smrku na zahradě. Děti po úvodním povídání odešly po barevných cestičkách hledat vánoční poklad. Já jsem zatím seznámila rodiče s programem a aktuálními zprávami týkajícími se naší Duhové školky. Děti se vrátily rozzářené, protože jim skřítci poschovávali po zahradě ozdoby na stromeček, a jimi jsme pak společně ozdobili zmíněný smrk. Bylo krásné se dívat na tatínky, jak vyzdvihují své děti, které z nich dá ozdobu výš. Po zazpívání koled jsme se rozešli do jednotlivých tříd a následoval další program. Máme tři třídy. Koťátka probouzela zimní královnu. Rodiče si s dětmi vyrobili nádherný vánoční svícen z jablka a sušeného ovoce. Sluníčka zas navštívila světýlková víla, která obdarovala přítomné vánočním světlem, pro které si pak rodiče s dětmi vyrobili společně lucerničku. Víle také děti pošeptaly svá vánoční přání. Třída předškolních Vrabčáků předvedla rodičům formou tvořivé dramatiky plejádu her, zvuků a písní završenou malbou na okenní skla. Tady bylo těžké akci ukončit. Rodiče malování natolik zaujalo. Na všech třídách si společně děti a rodiče zazpívali koledy a zacinkali na rolničky. Ve všech očích se odrážela světýlka prskavek při této dojemné chvíli. Měli jsme připravené pohoštění, kávu, čaj, cukroví. Odcházeli jsme pozdě večer, na cestu nám zářily vánoční prskavky a rozsvícený stromeček na zahradě. Měli jsme velkou radost, když rodiče nešetřili chválou a všichni jsme na chvíli zapomněli na předvánoční shon.

Celý článek

Adventní tradice ve školce

Eva Gardošová, 19.12.2007

První sníh rozdává dětem spěchajícím do školy studené vločky na dlaně, na řasy i na čepice, ale především úsměv a jiskřičky štěstí v očích. „Paní učitelko, padá sníh a brzy budou Vánoce,“ sděluje každé z dětí jako velkou novinu při příchodu do třídy. Odhrnuji záclonu z okna, abych potěšila děti pozorující zasněžené kamarády a stromy na školní zahradě. Blíží se čas Vánoc. Adventní období v mateřské škole je plné očekávání a těšení. U nás došlo během pár let k několika změnám, které ovlivnily pravidelné předvánoční akce. Sloučení se základní školou a s mateřskou školou Sluníčko, která s námi sdílí společné prostory, přineslo zajímavé podněty při práci s dětmi a nové možnosti spolupráce se základní školou. Mikuláš je doprovázen spoustou malých hodných čertíků, kteří rádi zavítají do školky spolu s andělem, aby rozdali mikulášskou nadílku dětem a připomněli jim odpolední čertovské rojení v tělocvičně základní školy, kam mohou přijít i s rodiči. Pod maskami čertíků na nás vykukují známé tvářičky dětí, které chodily do naší mateřské školy a rády se vracejí. MŠ Sluníčko zve rodiče v adventním čase na posezení při koledách, vyrábějí adventní věnce a svícny, děti přednesou vánoční básně a zazpívají. I kamarádi z jiných tříd jsou spolu s rodiči zváni a mohou si prožít příjemné předvánoční odpoledne. Naše MŠ Hastrmánek zůstává věrná tradici vánočních besídek spojených s ochutnávkou cukroví. Koledy, básničky a tanečky vždy potěší uspěchané rodiče a naplní je pocitem štěstí. Děti předávají rodičům dárečky a nadšeně se pouští do vánoční hostiny. Cukroví od maminek chutná báječně. Jen maminky si dělají starosti, jestli to jejich cukroví je opravdu nejlepší. Jsem přesvědčená o tom, že advent v mateřské škole je plný zážitků, překvapení a radosti. O to nám jde. Nám všem, kdo děláme svou práci s nadšením a láskou k dětem.

Celý článek

Čertí rejdění

Irena Burová, 19.12.2007

Každým rokem připravujeme pro naše děti v MŠ různé akce - a také předvánoční. Velmi vydařenou akcí bylo „čertí rejdění“. V úterý 6. 12. 2006 navštívilo naši MŠ divadlo Rolnička, které dětem zahrálo „Mikulášskou pohádku“. Poté Mikuláš s čertem nadělili dětem sladkou odměnu. Po jejich odchodu jsme začali rejdit my. Děti ze třídy Koťat a Myšáků si vyrobily papírové rohy a ocasy. Oblékly si červené nebo černé tričko a kalhoty, paní učitelky jim pomohly s připevněním rohů a ocasů, začernily je uhlím a začalo čertí rejdění. Paní učitelky připravily „peklo“ pro naše malé čertíky a čertice, kteří prorejdili celou školku, hráli hry, tancovali. Proběhla dokonce i „sněhová bitva“ s papírovými koulemi. Děti byly z celé akce opravdu nadšené; už se všichni těšíme na příští rok, co zase společně vymyslíme.

Celý článek

Udělali jsme si papírový strom

Lenka Hučková, Jana Veselková, 19.12.2007

Děti z naší mateřské školy se, podobně jako všechny děti, těší na Vánoce. Adventní čas se jim snažíme zpříjemnit zajímavými činnostmi, loni jsme například společně vyrobili i adventní kalendář z krabiček od zápalek. Potřebovali jsme karton, zelenou barvu, tvrdý bílý papír, zlaté stužky, krabičky od zápalek a lepidlo. Z kartonu jsme vystřihli tvar stromečku, který jsme natřeli zelenou barvou. Z bílého papíru jsme vystříhali pytlíčky, ozdobili jsme je, převázali je stužkou a napsali čísla. Pytlíčky jsme pak nalepili na krabičky od zápalek a připevnili na stromeček. V každé krabičce na děti čekalo malé překvapení. Voňavou vánoční atmosféru doplnil krásný betlém s figurkami z kukuřičného šustí. A protože byly děti při přípravách moc šikovné a maminky nezůstaly pozadu a napekly na besídku spoustu dobrého cukroví, připravili jsme na nástěnku v šatně pro všechny malé andělské překvapení. Andělské tvářičky pro naše andílky.

Celý článek

Štědrý den ve škole

19.12.2007

Již druhý rok se v naší malé škole ve Fryšavě uskutečnila Vánoční noc ve škole. Jak již název napovídá, šlo o to, alespoň maličko si zkrátit čekání na Štědrý den a společně se spolužáky a učitelkami prožít o trochu víc času než jen ve školních lavicích během vyučování. Však někteří se na ni těšili už od začátku školního roku! Sešli jsme se ve škole vybaveni spacáky, karimatkami, igelitkami plnými dárků pro kamarády, krabičkou cukroví od maminky a obrovským úsměvem na rtech spolu s tajemným očekáváním toho, co se letos bude dít… Tradičně proběhl boj o „místo na spaní“ -protože je nás ve škole jen sedmnáct, nebyl problém vměstnat se do jedné třídy. Naše pozvání přijali i šesťáci - loňští absolventi, z čehož jsme měli obrovskou radost. Stromek jsme nazdobili již během dopoledního vyučování, a tak program mohl začít. Vánoční kvíz prověřil naše znalosti z doby adventní, zvyků a obyčejů, Vánoc… Nějak jsme se s tím poprali. Poté následovaly různé zábavné hry. A pak nadešel okamžik, na který se všichni asi nejvíc těšili - rozdávání dárků, kterých pod stromečkem byla opravdu kupa. Nechyběly ani společné dárky - knihy, hry, pomůcky, autodráha, které byly koupené ze sponzorského daru Unie rodičů fungující při ZŠ. Obdarován byl opravdu každý, a nejen proto, že již 14 dní před nadílkou si každý vylosoval svého „tajného kamaráda“, kterému připraví dárek. Před spaním jsme si ještě zazpívali, zhlédli kousek pohádky, a i když bylo usínání těžké a lumpárnami se to i potmě jen hemžilo, nakonec všichni spánku podlehli. A ráno? Vstávání, úklid, snídaně… a hurá se učit.

Celý článek

Andělé, bílí poslové Vánoc…

19.12.2007

Netradiční a efektní vánoční dekoraci v podobě anděla v bílém šatu zvládnou vytvořit i malé děti. Stačí, když jim pomůžeme. Práce nám půjde lépe od ruky, když si společně zazpíváme vánoční koledy.

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

PhDr. Marta Jurková, 19.12.2007

Hodnocení v MŠ

Celý článek

ANGLICKÉ PÍSNIČKY PRO DĚTI

Kateřina Hamplová, 19.12.2007

Celý článek

NEDOKONČENÉ POHÁDKY

Mgr. Marie Těthalová, 19.12.2007

Celý článek

POHÁDKOVÁ ANGLIČTINA

Kateřina Hamplová, 19.12.2007

Celý článek

Horská škola v přírodě

Mgr. Yvona Dluhošová, 19.12.2007

Mezi hřebeny hor a lesy, v nejvýchodnějším cípu naší republiky, kde se spojují hranice tří států, leží malebná rázovitá obec Hrčava. Mnozí z vás určitě o Hrčavě již slyšeli, někteří ji dokonce i navštívili. Ale málokdo v ní může několik dní v roce bydlet jako děti z naší mateřské školy. V obci je již několik let stálá škola v přírodě pro předškolní děti, kam s dětmi již sedm let velmi rádi jezdíme. Pobýváme v ní minimálně jednou ročně, často dvakrát i třikrát, v různých ročních obdobích. Nacházíme zde totiž vše potřebné pro relaxační a poznávací pobyt - ubytování pro 20 dětí ve skromné, ale čisté, útulné a účelně zařízené stylové budově, dobrou stravu, milý a vstřícný personál. A to vše v klidném, shonu vzdálenému prostředí, obklopeni pouze přírodou a čistým vzduchem. Děti zde prožijí několik pěkných dní naplněných mnoha zajímavými činnostmi a zážitky, zaměřenými především na environmentální výchovu. Od roku 2004, kdy se provozovatelem stala Vita Ostrava - občanské sdružení, jsou pro děti připravovány takto zaměřené programy, které dětem předkládají místní zaměstnankyně. Stejně tomu bylo i koncem listopadu 2006, kdy jsme si na Hrčavě opět objednali pobyt, tentokrát s programem „Čekání na Vánoce“. V jeho rámci se děti dověděly něco o předvánočních tradičních zvycích, ale především si mnohé samy vyzkoušely - výrobu svíčky a svícnu, pečení a zdobení perníčků, lití olova, pouštění skořápek se svíčičkou. Krásnou předvánoční atmosféru prožily také při procházení „vánoční spirály“ sestavené z větviček a svíček. Domů si děti odvezly balíček s některými svými výrobky a společně s námi pak pěknou předvánoční náladu a příjemný pocit z pohodově prožitých dní. Po zkušenostech s touto nadstandardní výchovně-vzdělávací aktivitou máme za to, že děti obohacuje po všech stránkách. Doufáme proto, že budeme na Hrčavu, do terénního ekologického střediska Tetřev, jezdit i nadále. Snad bude dlouho zachováno k současnému účelu a my tam s dětmi strávíme ještě mnoho krásných chvil.

Celý článek

1 2 3 
6666