5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

1/2008

Informatorium 3-8 č.1/2008

Marie Těthalová, 9.1.2008

Lednové číslo časopisu Informatorium 3-8 nabízí rozhovor se Soňou Koťátkovou; tématem společného povídání je hra předškolních dětí. V článku Jiná barva, jiná řeč najdete inspiraci k tomu, jak do třídy začlenit dítě jiného etnika, a v příspěvku Maminko, na slovíčko! se zamýšlíme nad komunikací učitelů s rodiči. Můžete se také podívat, jak vypadá rodinná výchova v sousedním Německu. A pokud vás často pobolívá hlava, nezapomeňte na naši rubriku, která se věnuje zdravotní problematice; tématem je tentokrát právě bolest hlavy.

Celý článek

711.jpg

Už mě zase bolí hlava

Marie Těthalová, 9.1.2008

Bolest hlavy čas od času potrápí každého z nás. Nepříjemný a obtěžující pocit má mnoho příčin, proto bychom se nad nimi měli zamyslet dříve, než sáhneme po osvědčené pilulce.

Celý článek

Jiná barva, jiná řeč

Marie Těthalová, 9.1.2008

Česká republika se (podle statistik) z původně tranzitní země stává imigračním státem.

Celý článek

Maminko, na slovíčko!

Marie Těthalová, 9.1.2008

Kontakt učitelky a rodičů se vytváří prostřednictvím komunikace. Sdělování běžných „provozních“ záležitostí i případných problémů bychom však určitě neměli uvádětvětou z titulku.

Celý článek

Dítě se během hry zbavuje napětí

Marie Těthalová, 9.1.2008

Každý z nás si někdy hraje; možná si to nepřiznáme, ale všichni v sobě máme (možná už jen) malý kousek hravosti, která nás provázela dětstvím. Se Soňou Koťátkovou z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity jsme si povídali o tom, proč si děti hrají a co pro ně hra znamená.

Celý článek

Putování za nejmocnějším kouzlem

9.1.2008

Když malá Josefínka najde zdánlivě obyčejný prstýnek, neví, že se díky němu dostane do pohádkové říše.

Celý článek

Dokud nejde o život, je vše dovoleno

Marie Těthalová, 9.1.2008

Ilona Jeníčková strávila více než rok v německé rodině. Získala nejen cenné zkušenosti s cizí kulturou a odlišným stylem výchovy, ale také se zdokonalila v němčině a našla nové přátele.

Celý článek

Rozvoj tvořivosti a klíčových kompetencí dětí

Marie Těthalová, 9.1.2008

Potřebují tvořivost jen umělci?

Celý článek

Vocabulary Activities Oxford basics for children

Iva Hennová, 9.1.2008

Mary Slattery Oxford University Press

Celý článek

portál

9.1.2008

K. Fichnová, E. Szobiová

Celý článek

Parádivé prasátko Pašík

Mgr. Marie Těthalová, 9.1.2008

Veselá pohádka o prasátku, které mělo jiné představy o prasečí hygieně, pobaví a rozesměje malé i větší děti. Malý Vašík Pašík Va se prostě rozhodl, že bude jiný než jeho bráškové. Nebudeme ale předbíhat; přečtěte si pohádku a pak si společně zahrajte na malá prasátka i jiná zvířátka na dvorečku.

Celý článek

Masopust je za dveřmi

Eva Štanclová, 9.1.2008

K tradicím naší mateřské školy patří masopustní průvod. Už se těšíme, na ten, který proběhne letos, a stále vzpomínáme na loňský, který se nám velmi vydařil. Připravili jsme nejen veršovanou „žádost“ o to, abychom mohli v průvodu projít městem, ale i pásmo masopustních tanečků, písní, básní a říkadel. Děti se naučily nejen „klasické“ masopustní texty, ale i ty nové, které jsem si pro tuto příležitost sama napsala. Dopoledne se všichni účastníci průvodu sešli u městského úřadu ve Velvarech. Přednesla jsem masopustní žádost, text předala paní starostce i s diplomem na památku a paní starostka nám udělila svůj souhlas. Masopustní radovánky mohly propuknout. Naše děti předvedly část svého vystoupení, a potom studenti ze SOŠ Velvary zahráli hru o sv. Dorotě. Protože zde bylo přibližně 200 dětí a u budovy městského úřadu byly poněkud stísněné podmínky, odvedla jsem všechny děti k „Panské hospodě“, kde jsme všichni společně vytvořili obrovský kruh. Zde vystoupily děti ze ZŠ Velvary, MŠ Vraný a naše děti s druhou částí programu. Přihlížely ještě děti ze ZŠ Vraný, MŠ Velvary a ZVŠ Velvary. Děti měly pěkné masky a na průvod se přišlo podívat mnoho dalších lidí. Když celý průvod obešel náměstí, zamířili jsme k opravenému bývalému „špejcharu“, kde se nyní pořádají výstavy muzea. Ve dvoře čekalo na děti občerstvení. Všichni si moc chválili hlavně koláčky, ale nakonec ani z masopustních šišek nezůstal ani drobeček. Také teplý čaj byl velice příjemný a paní kuchařky měly plné ruce práce, aby nasytily a napojily hladové krky. Rozešli jsme se spokojeně a už se těšíme na příští rok, že se opět sejdeme v tak hojném počtu. A protože jsme si s dětmi hodně povídali o starých řemeslech v souvislosti s masopustním průvodem ve Velvarech a dětem se velice líbily tanečky, hry, básničky, říkadla a písničky o řemeslnících, uskutečnil se ve školce navíc ještě masopustní jarmark. Děti na jarmark vyráběly různé rekvizity z papíru a přitom si procvičily vystřihování, nalepování, skládání a vybarvování. Navlékaly korále, modelovaly jitrničky a koláčky, zavazovaly uzel a kličku u pytlů s moukou pro mlynáře a střevíčků pro ševce. Celý týden byl ve znamení příprav na páteční jarmark a všechny děti se velice těšily, že si na jarmarku nakoupí dárečky pro maminky, tatínky a další rodinné příslušníky. Ať žije masopust a za rok na shledanou!

Celý článek

Pohyb nás baví!

Zdeňka Zemčíková, 9.1.2008

K tradicím naší mateřské školy patří novoroční sportovní dopoledne pro děti a rodiče. Loni jsme je pořádali už popáté. V sobotu ráno se sešli děti a rodiče, prarodiče, tety, sourozenci, paní učitelky a členové Sokola Bojkovice ve sportovní hale a svou zdatnost prokazovali v těchto zajímavých disciplínách: chůze po laně stočeném na podlaze, kotoul na velké žíněnce, skákání na rehabilitačních míčích, slalom, procvičování hmatu, prolézání strachovým pytlem, házení kroužků na cíl, trefování míčků fl orbalovými holemi do malé branky a přelézání švédských beden. Po doběhnutí do cíle každý dětský soutěžící dostal sladkou odměnu. Odměnou pro vítěze, ale i ostatní soutěžící byly pěkné věcné ceny, na kterých se vedle mateřské školy podíleli členové Sokola a zřizovatel MŠ Město Bojkovice. Na závěr nechyběly ani kulaté perníkové medaile. V zimě si rádi užíváme i bobování, sáňkování a hry se sněhem. Svah u MŠ máme již hezky uježděný, tak zkoušíme, kdo dojede co nejdál, jak jsme šikovní při vyhýbání kamarádům při jízdě z kopce, jak umíme udělat velké sněhové koule a pomocí lopat ke sjíždění vytvářet sněhové bariéry a bunkry. Oblíbenou a taky atraktivní součástí našeho předškolního vzdělávání je saunování. Do sauny, kterou máme v suterénu školky, chodíme každý týden, děti se velmi těší, protože „v ní vypotíme a z těla dostaneme všechny bacily“. A aby nám na těle nezůstal žádný bacil, tak svá těla osprchujeme odstředěnou vodou (někdo studenou - podle odvahy dětí) nebo se v rouše Adamově proběhneme po zasněžené školní zahradě. Hlavně rychle zpět do sprchy a teplé sauny. Na závěr si odpočineme na lehátku, sníme jablko, namastíme zrůžovělé tvářičky, vysušíme mokré vlasy a poslechneme si pohádku od paní učitelky.

Celý článek

Sněhulákový den

Bc. Miroslava Havrincová, 9.1.2008

Loňská zima byla skoupá na sníh. Děti se těšily na zimní sporty, tradiční radovánky, stavění sněhuláků. Naučily se písničky a básničky o sněhulácích, ale ani tato snaha sněhovou pokrývku nepřinesla. Na sníh jsme tentokrát čekali zbytečně. Proto jsme se zařídili po svém. Děti si vytvořily svého sněhuláka nejen s učitelkami na jednotlivých třídách v MŠ, ale také se svými rodiči doma. Výsledkem byla nádherná výstava, která se všem velice líbila. Dovedete si představit 100 sněhuláků vytvořených z vaty, polystyrenu, textilu apod? Byla to nádhera! Navíc děti ve Sněhulákový den přišly v bílém oblečení a nechyběly jim nosíky, metličky ani hrnce na hlavě. Všechny děti za odměnu dostaly sněhulákové medaile, sladkou odměnu a na závěr je čekalo poslední velké překvapení - pozdravit je přišli dva živí sněhuláci. Děti si o sněhulácích zazpívaly písničky, přednesly básničky, zatančily si s nimi a po takovém rozloučení už nebyly smutné, že venku není sníh.

Celý článek

Hry bez sněhu

Pavlína Spívalová, Ludmila Knoppová, 9.1.2008

Taky se vám zdála loňská zima skoupá na sníh? Chybělo vám lyžování, bruslení a koulování? Děti s učitelkami z MŠ Havlíčkova na lakomou paní Zimu vyzrály - uspořádaly si zimní hry bez sněhu. Speciální základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči nabídla školce prostory v tělocvičně ke sportovním aktivitám, což učitelky s dětmi s radostí přivítaly. K nápadu uspořádat zde soutěže v netradičních disciplínách chyběl jen krůček. Celou akci zahájily „krasobruslařky“, které se vznášely v tónech hudby a nikomu vůbec nevadilo, že místo elegantních bruslí jejich nožky „zdobily“ mikrotenové sáčky, které po parketách tělocvičny nádherně klouzaly. Byly vystřídány nadějnými hokejisty, kteří s hokejkami v ruce bránili čest svého družstva jako lvi (jen museli občas dávat pozor, aby jim soupeř nepřišlápl v zápalu hry mikrotenovou „brusli“). Po lyžařském slalomu následoval hod sněhovou vločkou do koše, což nebylo vůbec snadné, protože taková polystyrenová vločka bývá pěkně umíněná a lítá si, kam chce. Nejvíce legrace si děti užily při závodech na „saních“, protože jízdu na igelitové tašce tažené spolužákem nezažijí každý den. Do školky se všichni vraceli bohatší nejen o medaili, ale především o krásné zážitky. Chtěli bychom vyjádřit svůj dík vedení Speciální základní škole pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči, že nám umožňuje využívat jejich tělocvičnu pro naše tělovýchovné aktivity v průběhu celého školního roku.

Celý článek

Pracovní řád ve školství

9.1.2008

Pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí stanovuje vyhláška č. 263/2007 ze dne 4. října 2007.

Celý článek

Rozvoj tvořivosti a klíčových kompetencí dětí

Mgr. Marie Těthalová, 9.1.2008

Katarína Fichnová, Eva Szobiová Praha, Portál 2007

Celý článek

Sedmáci v MŠ

Jitka Mařáčková, 9.1.2008

Mateřská škola Pohádka v Hradci Králové od loňského roku sídlí v jednom z pavilonů základní školy Mandysova a společně vytvářejí jeden právní subjekt. Díky magistrátu města Hradce Králové, který financoval veškeré úpravy i zařízení, jsme se dočkali opravdu nové pohádkové mateřské školy. Naše zkušenosti se soužitím „pod jednou střechou“ se základní školou jsou velmi dobré a předurčují spolupráci, která nám předtím chyběla. Začali jsme návštěvami v prvních třídách, pozváním prvňáčků do Pohádky a akcemi realizovanými společně s prvním stupněm. I žáci vyšších ročníků však projevili zájem podívat se do mateřské školy. A tak jsme společně vymysleli v rámci občanské nauky v ZŠ projekt „Pomoz mi, poraď mi a já to dokážu“. Určené dopoledne žáci 7. B navštívili po skupinách třídu Čertíků a Hastrmánků. Spolu s předškolními dětmi vyráběli v jedné třídě skřítky z brambor, v druhé třídě pomáhali s přípravou mrkvového salátu, s výrobou obří mrkvičky, zeleninového divadélka nebo s postavením zeleninové zahrádky. Většina žáků sedmé třídy na sebe vzala funkci opravdových poradců a pomocníků a nechala pracovat menší děti. Někteří školáci se tak zabrali do hry a chtěli předvést své schopnosti, že využívali předškoláky jen jako asistenty. Všem se však výrobky podařily a hlavně si to spolu - malí i velcí - v pohodové atmosféře užili. V současné době jedináčků nebo maximálně dvou dětí v rodinách polovina „sedmáků“ nemá mladšího sourozence. Chtěli jsme jim proto ukázat, že děti v tomto věku zvládnou již hodně věcí, ale někdy potřebují radu nebo pomoc od staršího a zkušenějšího. Chce to jen trochu trpělivosti, ochoty a porozumění. Menším dětem jsme dali možnost před školáky předvést, co již dovedou, a odstranit jejich ostych z větších kamarádů. Spolu jsme strávili pěkné dopoledne, které uteklo jako voda. Sedmáci zvládli svou roli na jedničku a spolu s paní učitelkou si za svou účast zaslouží velkou pochvalu. Pomohli nám, zavzpomínali na svá školková léta a ujistili nás, že v současné době by tady klidně i spali. My slibujeme, že se dočkáme dalších společných akcí a že si na ně vyhradíme více času, aby si i ti starší stihli v Pohádce pohrát.

Celý článek

1 2 
6666