5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

6/2008

Jak vypadá „učitelka snů“?

Marie Těthalová, 4.6.2008

Když se rodičů, kteří zapisují dítě do mateřské školy, zeptáte, co je pro ně důležité, většina z nich odpoví, že je pro ně důležité, jaká bude ta jejich učitelka. Program, kroužky nebo vybavení školky jsou často až na druhém místě.

Celý článek

Informatorium 3-8 č.6/2008

Marie Těthalová, 4.6.2008

Červnové číslo Informatoria 3-8 vám představí koncept rodinné terapie; dozvíte se, jaké problémy přivádějí rodiny k psychologům a terapeutům. Patří kroužky do programu mateřské školy? Stejnou otázku jsme si položili v redakci, odpověď najdete v aktuálním čísle. Zamysleli jsme se i nad tím, jak vypadá „učitelka snů“, a hledali jsme i „recept“ na mokré nehody. V čísle najdete i náměty pro vaši tvořivou práci a nezapomněli jsme ani na legislativu a pohádkové hraní.

Celý článek

716.jpg

Terapie je východiskem z rodinné krize

Marie Těthalová, 4.6.2008

Kudy ven ze začarovaného kruhu trápení a bolesti? Jednou z možností, kterou mohou využít lidé potýkající se s problémy, je rodinná terapie. Se Šárkou Gjuričovou, jež této práci zasvětila svůj profesní život, jsme si povídali o tom, co rodiny přivádí do terapie a jak jim lze pomoci.

Celý článek

O unavené vařečce

Alena Kutílková, 4.6.2008

Maminka má ráda, když je v bytě pořádek. Pečlivě rovná všechny věci na svá místa. Boty seřadí vzorně do botníku, vyžehlené košile pověsí na ramínka, aby se nezmačkaly, do vázičky na stole dá čerstvé květiny.

Celý článek

Pedigová sluníčka

Markéta Lukáčová, 4.6.2008

Rašící zelené větvičky stromů a keřů v zahradách nám v tuto roční dobu poskytnou nejen vyhledávaný stín a ochranu před stále intenzivnějšími slunečními paprsky, ale mohou posloužit i jako materiál ke tvoření.

Celý článek

Jak vyzrát na mokré nehody

Marie Těthalová, 4.6.2008

Šestiletý Adámek je šikulka, krásně kreslí a maluje, umí spoustu říkanek a básniček a všichni z něj mají radost. Pohodu kalí jen občasné mokré nehody.

Celý článek

Patří kroužky do mateřské školy?

Marie Vrkoslavová, 4.6.2008

Zájmová činnost dětí ve formě kroužků je často skloňovaným tématem nejen mezi pedagogy, ale také mezi rodiči. Většina rodičů cítí tlak společenského, technického a informačního rozvoje a snaží se stimulovat děti k rozvoji jejich schopností již od raného věku.

Celý článek

Magie papíru

Veronika Nádeníčková, 4.6.2008

Kniha Magie papíru je určena všem, kdo rádi potěší někoho blízkého vlastnoručně vyrobenou pohlednicí nebo přáním.

Celý článek

O unavené vařečce

Alena Kutílková, 4.6.2008

Maminka má ráda, když je v bytě pořádek. Pečlivě rovná všechny věci na svá místa. Boty seřadí vzorně do botníku, vyžehlené košile pověsí na ramínka, aby se nezmačkaly, do vázičky na stole dá čerstvé květiny.

Celý článek

Zlínský škrpálek

4.6.2008

Třetí ročník Festivalu mateřských škol v dubnu byl nezapomenutelným zážitkem pro více než tři tisíce diváků. Ti se v průběhu dvouhodinového programu vystřídali při podívané na malé umělce v Městském divadle ve Zlíně. Vystoupení na Zlínský škrpálek si připravilo osmnáct školek, téměř tři sta dětí. Myšlenka nové kulturní tradice zlínského regionu, která by prezentovala práci mateřských škol, vzešla z práce Občanského sdružení ředitelů mateřských škol Zlínského kraje. Hlavní organizátorkou Škrpálku je ředitelka zlínské MŠ Stonožka Jana Moučková, která na adresu akce řekla: „Všichni byli vystoupením dětí dojatí, jedno představení bylo lepší než druhé… Rok od roku je totiž program kvalitnější. Velký dík za to patří šikovným učitelkám, které s dětmi vystoupení připravily.“ Letos mohli diváci vidět paletu žánrů jako pohybová cvičení, dramatizaci, zpěv, tanec, hraní na hudební nástroje. Konkrétně děti vystoupily například s pohádkou O veliké řepě, předvedly představení v angličtině, vystoupení Zubař, taneček Mach a Šebestová, co dělají broučci na jaře, country tanec, mažoretky, jak se straší a čaruje nebo jak vypadá louka ve dne a v noci, a byli tam také loupežníci. Ze zlínských školek se Škrpálku zúčastnila zhruba polovina, přidaly se k nim i některé vesnické školky - z Brumova-Bylnice, Velkého Ořechova a Březolup. „Důvodem účasti školek na přehlídce je ukázat, že s dětmi aktivně pracují. Kvalitní veřejné vystoupení je přirozeným výsledkem celoroční tvořivé práce s dětmi,“ přibližuje Jana Moučková. Záštitu nad akcí měla paní primátorka Irena Ondrová a podívat se přijela také delegace z partnerského města Trenčín. Zlínský škrpálek podpořil i Český svaz žen, který reprezentovala paní Königová. Na akci vystoupil také sbor Soukromé střední školy pedagogické a sociální Zlín. Součástí kulturní přehlídky bylo v Městském divadle Zlín otevření výstavy výtvarných prací žáčků mateřských škol. Hlavním tématem kreseb a koláží byl strom života, na jehož adresu Jana Moučková řekla: „Mateřská škola je pro každého člověka základem života, tam se dítě učí žít mimo zázemí rodiny a začíná samostatně růst, proto jsme zvolily toto symbolické téma.“ Asi nejzajímavějším dílem byl strom vyrobený celý z plastových lahví se vzkazem „Třiďte odpad, chcete takový strom života?“ Což dokazuje, stejně jako celá letošní přehlídka, že děti z mateřských škol jsou velmi šikovné.

Celý článek

Dítě a mateřská škola

Radmila Burkovičová, 4.6.2008

Soňa Koťátková

Celý článek

Magie papíru

Veronika Nádeníčková, 4.6.2008

Diane Maurer-Mathison

Celý článek

Velká kniha

4.6.2008

lidových obyčejů a nápadů pro šikovné ruce

Celý článek

1 2 
6666