5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

9/2008

Informatorium 3-8 č.9/2008

Marie Těthalová, 5.11.2008

Listopadové vydání časopisu Informatorium 3-8 přináší rozhovor s Tatjanou a Pavlem Kopřivovými; tématem je respekt k dítěti a citlivé výchovné vedení. Je cizí jazyk klíčem k „velkému“ světu, nebo ne? Jak má učitelka rodičům sdělovat „špatné“ zprávy? Na tyto otázky odpovídají články v tomto čísle. V ohlédnutí do historie jsme se zamysleli nad mýtem o bezstarostném dětství v Čechách předminulého století. Nabízíme také pohled do singapurských školek, náměty pro tvořivou práci s dětmi a právní poradnu.

Celý článek

719.jpg

Jak být poslem špatných zpráv?

Daniela Kramulová, 5.11.2008

Nepříjemným zprávám se každý člověk raději vyhne. Nerad je slyší, ani sdělování takových informací není zrovna příjemné. Přesto je čas od času vyslovit musíme. Jsouli určeny rodičům, je třeba pečlivě vážit slova i situace, v nichž padnou.

Celý článek

Každý člověk potřebuje uznání od druhých

Marie Těthalová, 5.11.2008

Sebeúcta, dobrý pocit z vlastní existence, nám pomáhá překonat životní těžkosti. Tento základní kámen životního růstu ale často zviklávají různá negativní hodnocení. S psychology Tatjanou a Pavlem Kopřivovými jsme si povídali o tom, jak se k dětem chovat s respektem a přitom je vychovávat.

Celý článek

Dítě? Dříve jen majetek, dnes rovnoprávná bytost!

Marie Těthalová, 5.11.2008

O tom, že se v průběhu času mění pohled na mnohé věci a události kolem nás, asi nikdo nepochybuje. I vztah dospělých k dětem prošel během času velkou proměnou.

Celý článek

Stavebnice pro hravé děti

Jitka Horová, 5.11.2008

Barevná plastová víčka připomínají puntíky na letních šatech, mističky pro panenky, veselé počítadlo nebo pestrobarevnou stavebnici.

Celý článek

Singapurské školky se zaměřují na vzdělávání

Marie Těthalová, 5.11.2008

Známé Lví město, jak se přezdívá Singapuru, je proslulé svou čistotou a bezpečím. Pro maminku dvouleté Ellie, Češku Kamilu, se na čas stalo domovem.

Celý článek

Cizí jazyk klíč k "velkému“ světu

Marie Těthalová, 5.11.2008

Nejspíše se shodneme na tom, že znalost cizího jazyka nám může výrazně usnadnit život. Domluvíme se na dovolené, můžeme si přečíst zajímavou knihu, která ještě nebyla přeložena do češtiny, a při sledování filmu v původním znění se nemusíme unavovat čtením titulků.

Celý článek

Autopohádky

Marie Těthalová, 5.11.2008

Kdyby se skupina Chinaski nerozhodla malinko „vybočit“ ze své tvorby, Autopohádky Jiřího Marka by možná zůstaly zapomenuty, zapadlé v knihovnách.

Celý článek

Vyber si hru podle jména

Lenka Ryšavá, 5.11.2008

Kniha je plná jednoduchých, avšak nápaditých her pro děti od 3 do 10 let.

Celý článek

Autopohádky

Mgr. Marie Těthalová, 5.11.2008

Jiří Marek, Chinaski Praha, Universal 2008

Celý článek

Obrázky z malovaného hedvábí

Markéta Lukáčová, 5.11.2008

Malba na hedvábí patří ke složitějším technikám. S několika tipy je ale zvládnou i menší výtvarníci a hedvábné rámečky mohou prozářit nejedno okno třídy.

Celý článek

Strach má velké oči aneb Kdo je statečnější?

Alena Kutílková, 5.11.2008

O malé Zuzance by se dalo říci, že je statečné a nebojácné děvčátko. Ve svých šesti letech se o sebe umí docela dobře postarat. Ráno se oblékne, pečlivě si zapne všechny knoflíčky, a dokonce si sama učeše dlouhé vlasy do culíku.

Celý článek

Houby, kam se podíváš!

5.11.2008

Loňská houbařská sezona byla štědrá, vyprávěli jsme si zážitky ze sběru hub a vytvořili lesní prostředí ve třídě. Každý přinesl něco, co našel v lese, ať už to byl tvarově zvláštní klacík, žalud, mech, nebo listí. Nejvíce jsme se chlubili úlovkem hub – přinesli jsme voňavé hříbky, klouzky, kozáky. Někdo se odvážil sebrat houbu nejedlou, a dokonce i jedovatou, proto jsme si povídali o nebezpečí těchto hub. Stavba lesa se nám zdařila, některé maminky naaranžovaly lesní květináčky, mističky a houbové zahrádky – les nám rostl a rostl. A jak nám to ve třídě krásně vonělo! Hub jsme měli tolik, že jsme si vzali nožíky a začali je krájet na plech na sušení. Při práci jsme si povídali o životě v lese, jak se máme chovat v lese, co do lesa nepatří. Paní učitelka nám zahrála pohádku Pod hříbkem, kde zvířátka našla úkryt před deštěm. Pohádku jsme nakreslili a povídali si děj příběhu. Zalíbila se nám básnička o muchomůrce a hříbku: „V černém lese zvaném Hůrka červená se muchomůrka, červená se panenka, že jí kouká sukénka, červená se, moc se stydí, že ji soused hříbek vidí.“ Říkadlo nás inspirovalo k výrobě dvou klobouků – pro hříbečka a muchomůrku. S klobouky na hlavě jsme si povídali jako ty houbičky v lese. O čem asi? O tom, jaké je počasí, co máme rádi, jaká je naše kamarádka, co budeme dělat, když nás někdo sebere. Pro některé z nás to byl úkol těžký, ale s pomocí jsme to zvládli. Sousedy hříbečka a muchomůrku jsme namalovali a lesík plný hub máme teď i v šatně na nástěnce. Pozor, vybírejte dobře – některé jsou jedovaté!!!

Celý článek

Slavnost dýní

Jana Černochová, 5.11.2008

Podzimní příroda je nejen krásná, ale nabízí pestré využití svých darů. Stačí se dívat pozorně kolem sebe, jak zajímavá a rozmanitá je těsně před zimou. Pro děti nám dává jeden nápaditý obyčej, hodně starý, ale pro děti vždy přitažlivý – dýňová strašidla. Naší MŠ letos velice pomohli rodiče. Nosili dýně rozmanitých tvarů a různých velikostí. My učitelky jsme je s dětmi vyřezaly a nazdobily větvičkami, jablíčky, šípky a listy. Každá byla jiná; děti zapojili svou fantazii naplno a posadili je na čestné místo uprostřed zahrady. Pomáhaly vyzdobit altán svými podzimními obrázky a výtvory. Strašidla měla dobrý výhled na děti a ony zase na ně. Však bylo na co se dívat: soutěže s míči, kreslení strašidel na chodník, zápolení s chůdami, házení šiškami do košů… Největší veselí opakovaně propukalo u „Slepého střelce“. Pro děti z nejmenších tříd to byly zážitky naprosto nové a v prosluněném počasí nezapomenutelné. Hrdě si nechaly připnout medaili „Čestný řád dýňového království“. Pro ty, kdo nevědí, kde se Dýňové království nachází, poradíme: Stačí projít starým dutým stromem, pak pořád rovně a cestou neztratit nadšení, fantazii a dětský pohled na svět.

Celý článek

Přiletěl k nám drak

Ivana Krumpová, 5.11.2008

Příchod podzimu se promítá ve změně přírody, pozoruhodně zbarvených listů na stromech, dozrávajícího ovoce, ale také v krátících se dnech a pochmurném počasí. Pro podzim je typické větrné počasí a je tak hlavní sezonou pro výrobu a hry s papírovými draky. Vítr, studený déšť a blátivé cesty nás k pobytu venku moc nelákaly, a tak jsme si vymýšleli různé činnosti a hry, které by nám pobyt venku vynahradily. Jedno dopoledne proběhlo ve znamení počasí, které je „na draka“. Nejdříve jsme se proměnili v stromy – napodobovali jsme růst stromu z podřepu do stoje se vzpažením rukou vysoko nad hlavou a protažením svalů až do konečků prstů. Stromům narostly větve – rukama jsme napodobovali pohyb větví, kývání do stran, dbali jsme na správné dýchání, s výdechem jsme se střídavě ukláněli vpravo, vlevo, napřimovali jsme se vždy při nádechu. Potom jsme si hráli na vítr; barevný ubrousek jsme pouštěli „po větru“. Napodobovali jsme také různou sílu větru; malý vánek jsme vytvořili tak, že jsme do ubrousku jemně foukali, silný vítr jsme ztvárnili tak, že jsme běhali v prostoru a ubrousek nechali vlát nad hlavou. A protože bylo ve třídě „větrno“, schovali jsme se ve „strachovém“ pytli. Ze samého deště se „rozpršelo“. „Kapi, kapi, kap, přihnal se k nám mrak. Kapky z něho padají, do trávy si lehají.“ Děti si zahrály na kapičky deště, procvičily pohyb paží a následné uvolnění – relaxaci vleže. Navodili jsme pocit uvolnění od nohou, k trupu, rukám, krku až k hlavě a se zavřenýma očima a pravidelným klidným dýcháním relaxovali. K uvolnění nám pomohla i relaxační hudba (nahrávka zpěvu ptáků). Potom jsme si povídali o tom, jak se každý cítil, co mu bylo příjemné, co si představoval. Rozvíjeli jsme základní pohybové dovednosti, prostorovou orientaci, pohybovou koordinaci, obratnost, vytrvalost, pohotovost, překonávání překážek, tělesnou zdatnost, pocit přátelství a kamarádské vztahy.

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

Mgr. Helena Müllerová, 5.11.2008

Kvalifikace vychovatelky ŠD

Celý článek

Vyber si hru podle jména

Lenka Ryšavá, 5.11.2008

Zuzana Pospíšilová Praha, Portál 2008

Celý článek

Stavebnice pro hravé děti

Jitka Horová, 5.11.2008

Barevná plastová víčka připomínají puntíky na letních šatech, mističky pro panenky, veselé počítadlo nebo pestrobarevnou stavebnici.

Celý článek

1 2 
6666