5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

1/2009

Porozumět si s druhými není vůbec snadné

Marie Těthalová, 7.1.2009

Lidstvo se skládá z jednotlivých osobností, které si spolu rozumí více či méně a někdy také vůbec ne. O komunikaci, porozumění a spolupráci a také o rozvoji individualit jsme si povídali s Josefem Valentou.

Celý článek

Slovenské mateřské školy čeká reforma

Marie Těthalová, 7.1.2009

školství už za sebou má velké změny. Školy si samy tvoří své školní vzdělávací programy a učitelé se již tolik nesoustředí na předávání znalostí, ale vedou děti k získávání dovedností důležitých pro život.

Celý článek

Sněhové hrátky s papírem

Jitka Horová, 7.1.2009

I když už je zima „v plném proudu“, sněhová nadílka na sebe může nechat chvíli čekat. Čekání na „opravdovou“ sněhovou nadílku nám pomůže přečkat papírová chumelenice.

Celý článek

Cholesterol dobrý sluha, ale zlý pán

Marie Těthalová, 7.1.2009

Naše tělo se bez cholesterolu neobejde, kdyby jej nemělo, nedokázalo by tvořit některé hormony ani vitamin D. Přesto je tato látka pro mnohé z nás strašákem, hrozbou, která nás ohrožuje na životě.

Celý článek

Věčný začátečník v mateřské škole

Daniela Kramulová, 7.1.2009

Chronicky nemocné dítě… Sotva si zvykne na režim a ostatní děti ve třídě, znovu onemocní. Když se vrátí, kamarádi si už nehrají na námořníky ani na kadeřnice a v nových hrách s ním nikdo nepočítá. Dítě se tak stává věčným nováčkem a potřebuje, aby mu dospělí návrat usnadnili.

Celý článek

Učíme se v projektech

Marie Těthalová, 7.1.2009

Málokdo z nás dokáže dělat věci „jen tak“, beze smyslu. Potřebujeme vidět cíl, ke kterému jdeme, vizi, jež nás vede dál. Tuto přirozenou tendenci naplňuje projektové vyučování.

Celý článek

Dětská psychoterapie a poradenství

Marie Chmelařová, 7.1.2009

O tom, že dítě není dospělý, není třeba nijak zvlášť pochybovat.

Celý článek

Bilingvní rodina

Marie Těthalová, 7.1.2009

Jazyk a řeč jsou nositeli mnoha významů.

Celý článek

Informatorium 3-8 č.1/2009

Marie Těthalová, 7.1.2009

Lednové číslo časopisu Informatorium 3-8 otevírá nový ročník rozhovorem s Josefem Valentou; tématem byla komunikace a spolupráce mezi lidmi. V našich školách se pomalu „zabydluje“ projektové vyučování, téma, které najdete v lednovém čísle. Nabízíme vám také rady, jak pracovat s dítětem, které je často nemocné, a jak „udržet na uzdě“ hladinu cholesterolu. Víte, jak probíhá reforma slovenského školství? I tomuto tématu jsme v lednovém čísle dali prostor. Informatorium 3-8 dále nabízí náměty pro vaši tvořivou práci s dětmi i právní poradnu.

Celý článek

758.jpg

Zimní pohádka

Alena Kutílková, 7.1.2009

Celou noc vytrvale poletovaly vločky, krajinu přikryl bílý sníh. Všude, kam se člověk podíval, ležela bílá peřina. Studená a měkoučká.

Celý článek

Správná hračka 2008

PhDr. Jaroslava Cardová, 7.1.2009

Celý článek

Angličtina s předškoláky

Mgr. Iveta Buryanová, 7.1.2009

Předškolní děti jsou velice zvídavé a na angličtinu se vždycky těší. Pro výuku barev jsem si udělala vlastní pomůcku a používám ji velmi často. Nejprve se děti učí barvy pomocí hry TOUCH. Tato hra je trošku živější, ale děti ji hrají velice rády. Když řeknu „red“, děti musí najít věc v této barvě v prostoru a dotknout se jí. Barvy střídám a děti hledají. Dalším krokem je vybarvení bubliny na papíře. Pro každou barvičku jsem si udělala jednu bublinu; bubliny mají různé tvary a velikosti, důležité je, aby se opravdu lišily. Pokud to dítě zvládne, písmenka si přepíše na čáru. Když už máme vybarveny všechny bubliny (vybarvujeme pouze bublinu té barvy, kterou se učíme), hrajeme hru BINGO. Nejprve v jednodušší formě - děti malými lístečky zakrývají bublinu s barvou, kterou řeknu. Složitější forma hry je, že pokud dítě zakryje 3 barvičky vedle sebe nebo pod sebou, zakřičí bingo a získává bod. Jindy se ptám: „What is this?“ , a děti přiloží prst na danou barvu a řeknou: „This is red.“ A v neposlední řadě používám tuto pomůcku i při zadávání dobrovolného domácího úkolu. Rodiče se ptají: „What is this?“ a ukážou na barvičku. Dítě jim odpoví: „This is red.“

Celý článek

Integrace dětí různých národností

7.1.2009

Naše mateřská škola pracuje již několik let v programu Začít spolu (ZaS), dětem nabízíme široké spektrum činností. Záleží nám na spokojenosti každého dítěte i na vytváření atmosféry pohody a vzájemné důvěry při spolupráci s rodinou. Možná i díky tomu k nám před časem rodiče z Japonska přihlásili tříletého chlapce a jeho pětiletou sestru. K prvnímu vstupu a seznámení svých dětí s novým prostředím využila rodina tlumočnici. O této alternativě uvažovali rodiče i v blízké budoucnosti. Po zralé úvaze nakonec zavedli každému ze svých dětí notýsek a požádali o možnost každodenního zápisu učitelkou (adaptace na prostředí, zda si dítě hrálo, jakou mělo náladu, co ho zaujalo, co jedlo či zda odmítalo pokrm, mimořádná událost…). Oba sourozenci zůstali spolu. Maminka si každý den jednotlivé informace překládala do angličtiny a sdělovala své dotazy, přání, poděkování do téhož sešitku. Fotila si aktualizované informační vývěsky. Své děti vybízela k projevu zdvořilostních návyků v češtině. Často se zúčastňovala se svými dětmi akcí pořádaných školou. Při jednom divadelním představení skoro neslyšně vysvětlovala svým dětem obsah pohádky O třech prasátkách. Druhý den Ryonka a Shintaró donesli leporelo plné obrázků a japonských znaků. Byli jsme překvapeni: Pohádka O třech prasátkách je na celém světě úplně stejná. Uplynul více než rok a Ryonce bylo šest let. Podle japonských zákonů musela ještě v dubnu zahájit školní výuku. Rodina se stěhovala narychlo do Prahy. Nastal čas loučení. Poslední den u nás, poslední den s nimi. Na tento den si většina dětí nachystala drobné dárečky (kamínek, kytičku natrhanou cestou do školky, autíčka, plyšáka, obrázek, sladkosti). Aniž bychom cokoli tušili, čekala úplně všechny děti (84) nadílka od paní Mikami, dárečky vonící exotikou. My dospělí jsme neskrývali slzy dojetí. Tak snad zase někdy SAJÓNALA - nashledanou!

Celý článek

Bilingvní rodina

Mgr. Marie Těthalová, 7.1.2009

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

7.1.2009

Zařazení do platové třídy

Celý článek

inspirace z praxe

7.1.2009

Vidět a být viděn

Celý článek

Hravé sportování ve škole

Eva Gardošová, 7.1.2009

Na léta školou povinná vzpomínáme my dospěláci jako na období radostné a bezstarostné. Určitě se shodneme i na tom, že jsme měli ve škole nejraději hodiny tělesné výchovy. Snad jsme to tedy vzali za správný konec, když se první návštěva předškoláků MŠ Hastrmánek v ZŠ Helsinská uskutečnila v moderně vybavených tělocvičnách budovy. Hravé sportování ve škole proběhlo v dopoledních hodinách a samozřejmě se na děti přišli podívat i rodiče. Měli se na co dívat. V prostorné a moderně vybavené tělocvičně byla připravena jednotlivá stanoviště, kde družstva předškoláků a družstva prvňáčků soupeřila o vítězství. Náročnost jednotlivých disciplín se stupňovala věkem dětí právě proto, aby bylo soupeření regulérní. Při skákání v pytlích startovali prvňáci ve větších pytlích než předškoláci, běh po kladině se podobal běhu po švédských lavičkách a cesta strachovým pytlem byla pro prvňáčky delší než pro sportovce z mateřské školy. Pingpongový míček na lžíci se rovnal tenisovému míčku na cívce, a proto i tato disciplína spravedlivě rozlišovala věk dětí. Ve dvou dalších tělocvičnách, připravily paní učitelky ze základní školy doprovodný sportovní program, při kterém nám velmi zodpovědně asistovaly žákyně vyšších ročníků. Přeskoky přes švédskou bednu s rozběhem, plížení po lavičkách, překážková dráha, míření míčem do koše, to všechno si mohly děti vyzkoušet. Závěr hravého sportování ve škole se odehrál ve velké tělocvičně, kde vedoucí učitelka MŠ Dana Havlíková odměnila malé sportovce čokoládou. Prvňáci se rozloučili s kamarády předškoláky a popřáli jim dobrou chuť k obědu. No opravdu. Ředitelka ZŠ Alena Heršálková nás pozvala na oběd do školní jídelny. Po takovém sportovním klání předškolákům svíčková s knedlíkem velmi chutnala. Děkujeme i kuchařkám za příjemnou tečku za návštěvou ve škole.

Celý článek

1 2 
6666