5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

3/2009

Soukromé školky nejsou jen pro bohaté mazánky

Marie Těthalová, 11.3.2009

Občas mě cestou do práce míjí barevný mikrobus plný dětí. Prckové připoutaní bezpečnostními pásy vesele švitoří a šofér je veze do školky, která má anglický název a podle něj by měla sídlit ve slunné zahradě. Určitě se, stejně jako děti, které do školky cupitají s maminkou za ruku, těší, co pěkného na ně čeká.

Celý článek

Přetěžování a nejistota mohou způsobit, že se dítě začne světa bát

Marie Těthalová, 11.3.2009

Bojíte se, máte někdy z něčeho strach? Asi bychom nenašli člověka, který by na tuhle otázku odpověděl jednoznačně „ne“. Strach nás může paralyzovat, ale také nám pomáhá přežít. O strachu, úzkosti a potřebě bezpečí a jistoty jsme si povídali s psychologem Janem Vymětalem.

Celý článek

Efektivní rodičovství krok za krokem

Marie Těthalová, 11.3.2009

Proč se děti chovají tak divně?

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

Helena Müllerová, 11.3.2009

Výjimečné zařazení do vyšší platové třídy

Celý článek

Zelená travička, veselá slepička

Jitka Horová, 11.3.2009

I když ještě leckde leží sníh a po ránu je pěkně mrazivo, jaro je doslova za dveřmi. Jestli se nemůžete dočkat zelené travičky, zkuste si s námi vytvořit jednoduchou dekoraci. A nezapomeňte, že tu za chvíli budou Velikonoce!

Celý článek

V Británii se na chodníky nekreslí

Marie Těthalová, 11.3.2009

Velká Británie, země, kde je spousta věcí jinak než v Čechách. Neexistují tu odklady školní docházky a školní zralost nikdo netestuje, ve školkách se nevaří, a když děti pustíte, aby si křídou kreslily na chodník, dopustíte se přestupku.

Celý článek

Ode zdi ke zdi

Daniela Kramulová, 11.3.2009

Bujaré veselí a vzápětí usedavý pláč. Anebo obráceně. Některé děti mívají náladu jako na houpačce, a pokud se jich sejde ve třídě víc, má učitelka o „zábavu“ postaráno. Mnohdy se sama sebe ptá, jestli se dá prudkým výkyvům v chování nějak předejít a jestli nesignalizují problémy, které by neměla přehlédnout.

Celý článek

Informatorium 3-8 č.3/2009

Marie Těthalová, 11.3.2009

Březnové Informatorium 3-8 vám nabízí rozhovor s psychologem Janem Vymětalem na téma strach a obavy. Víte, jak to chodí v soukromých školkách? Pokud ne, rádi vás do nich zavedeme na návštěvu. Jestli máte ve vaší školce dítě, které jde doslova ode zdi ke zdi, a nikdy nevíte, co od něj můžete čekat, osloví vás další náš článek. Pozveme vás také do Velké Británie – víte, že se tam kreslení na veřejné chodníky přísně trestá? V časopise najdete také náměty, jak s dětmi vytvořit jarní dekorace, a nechybí tradiční právní poradna.

Celý článek

760.jpg

Šimonovy pracovní listy 13

Marie Chmelařová, 11.3.2009

Zábavné počítání, hravá abeceda a poznávání světa

Celý článek

Efektivní rodičovství krok za krokem

Mgr. Marie Těthalová, 11.3.2009

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

Mgr. Helena Müllerová, 11.3.2009

Výjimečné zařazení do vyšší platové třídy

Celý článek

Pod vysokým smrkem aneb Sešli jsme se v mraveništi

Ivana Krumpová, 11.3.2009

Na naší planetě Zemi žijí kromě větších zvířat i drobní živočichové. I když jsou maličcí, jsou přesto velmi užiteční. Pojďte tedy s námi nahlédnout do lesní říše živočichů - mravenečků, jejichž život je podobný životu nás, lidí.

Celý článek

Jaro, už se tě nemůžeme dočkat

Jana Černochová, 11.3.2009

Nejmilejší roční období - jaro - většina z nás vyhlíží s velkou netrpělivostí. Loni jsme čekání na jaro vyplnili spoustou zajímavého tvoření. Nápadů a výtvarného materiálu bylovíc než dost, děti vytvořily malované i kreslené šátky z hedvábného papíru, malovaly veselá sluníčka na papírové hrnky a jejich zásluhou se uvelebily na žebříku i tuší vyvedené slepičky. Papír je pro nás kouzelný materiál - děti si vyzdobily papírové pantofl e, polepily papírová vajíčka barevnými ústřižky, anebo je pomalovaly vodovými barvami. Všechnu tu krásu lemoval papírový plot. A kde je hospodářství, tam musí být i pec. Ta naše vyrostla opět z papíru a polepili jsme ji „kachlemi“, natřeli tuší a vyzdobili sluníčky. Nechyběla ani polínka, která si děti donesly z vycházky. Naše pec nebyla totiž obyčejná. Uměla péct dobroty z keramické hlíny - pletýnky, housky a rohlíky, na které děti vytvořily překrásné ošatky a misky a vyzdobily je glazurou. V keramickém kroužku ožili také půvabní hlinění ptáčci a keramická sluníčka, děti je navlékly na pevné dráty, přidaly k nim barevné keramické kuličky a pak už stačilo výzdobu naaranžovat do košů se zelenými větvičkami. Vystavením naše tvoření nekončí - práce s hlínou a glazurami je u nás oblíbená, děti mají své výrobky vystavené v prostorách školy a nejvíce se těší na to, až si své výtvory odnesou domů. A tak jejich pokojíčky zdobí strašidýlka i andělíčci, kočky i myši, talířky a hrníčky. Jsou to první hmatatelné výsledky jejich úsilí, a kdo ví, třeba i začátky vážného zájmu o jakékoli tvoření.

Celý článek

Setkání s ptačí rodinkou

Hana Krišandová, 11.3.2009

V ruce držím knihu se zajímavými informacemi z ptačí říše. Na druhé straně vnímám skupinku svých zvídavých předškoláků. Jak zajímavě, s trochou humoru a se vším, co k mé výchovné práci patří, říši ptačích rodin přiblížit?

Celý článek

Mlsný vrabeček

Alena Kutílková, 11.3.2009

Malé hejno švitořících vrabců se sneslo na zelenou louku posetou drobnými kvítky sedmikrásek. Povídali si asi o tom, jak se jim letělo nad rozkvetlou alejí ovocných stromů. Vzpomínali možná na mladého vrabčáka Zvědavku, který si sedal na ploty zahrádek a okukoval, co na nich jejich majitelé vysévají a vysazují.

Celý článek

Jarní přáníčka s faleš nou ražbou

Markéta Lukáčová, 11.3.2009

V jednoduchosti je krása, říká se, a technika falešné ražby právě k těm snazším patří. Tyto plastické pozdravy jara si s těmi z dílen starých mistrů nezadají a pomohou vám přivolat první kvítky.

Celý článek

Cesta za pokladem

Eva Gardošová, 11.3.2009

Jedno odpoledne prozářilo potemnělou zahradu mateřské školy Hastrmánek množstvím rozsvícených baterek, doprovázejících děti s rodiči na cestě za pokladem. Letošní putování sídlištěm, při kterém na stanovištích plnily děti jednotlivé úkoly, jsme zaměřili tak trošku ekologicky. První úkol na dobrodružném putování pomohli dětem vyřešit rodiče. Ekologický minikvíz přiměl dospělé přemýšlet o tom, kam s vybitou baterií či rozbitou lednicí. Slalom mezi plastovými lahvemi naplněnými vodou a míření barevnými víčky do označených krabic vyzkoušely šikovnost a rychlost soutěžících. Ale pozor! Žádné švindlování. Rodiče museli nést děti na zádech, jinak by nedostali barevné razítko na kartě. Další stanoviště prokázalo obratnost dětí, když s prutem lovily zlaté rybky z kádí. Rychlostní závod s plechovkami a stavba hradu zahřály soutěžící na další putování za pokladem. Políčka hrací karty se pomalu zaplňovala barevnými razítky a cíl se blížil. U nedaleké základní školy si děti vyzkoušely, jak umí třídit odpad. Do kontejnerů označených žlutě, modře a zeleně nosili plastové lahve, papír i sklo. A co patří do červeného kontejneru? Věřte nebo nevěřte, děti to ví. Dobře, co uděláte s prázdnou plastovou lahví, než ji odnesete do kontejneru? A děti zase nezklamaly. Musím pochválit rodiče, protože platí stará pravda: Příklady táhnou. Běh pro plastovou lahev a následné sešlápnutí nebo zmáčknutí děti určitě okoukaly doma. Prostory školní budovy byly tajemné. Na chodbách nesvítila světla, a tak se bez baterek vůbec nemohlo pokračovat v pátrání za pokladem. I na pracovní list, ve kterém děti škrtaly, co do lesa nepatří, si musely posvítit. U interaktivní tabule hledali soutěžící domečky pro zvířátka a konečně se při světle mohli trošku rozkoukat. Hurá! Na kartě jsou všechny úkoly splněny. Cesta k pokladu je volná! Poslední napínavé okamžiky hry podbarvovaly rozsvícené lampiony umístěné na stromech. A tam, zavěšené na větvích, čekaly klíče k pokladu. Truhla ukrývala pro děti zaslouženou odměnu. Naše cesta za pokladem skončila. Byla napínavá i poučná a děti ji zvládly na jedničku. Jestlipak vy dospělí víte, že svůj poklad máte doma? Ano, jsou to vaše děti, kterým záleží na životním prostředí.

Celý článek

1 2 
6666