5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

5/2009

Matematika v mateřské škole

Anna Stopenová, 13.5.2009

Základní prvky matematiky se objevují v praktickém životě a děti předškolního věku se s nimi seznamují naprosto přirozeně. Počítají, kolik mají sourozenců, na prstech ukazují, kolik jim je let…

Celý článek

Dětem i dospělým chybí hlubina lidské bezpečnosti

Mgr. Marie Těthalová, 13.5.2009

Dnešními dětmi a sem tam i dospělými někdy doslova zmítá neklid, nepokoj. Těkají od jednoho ke druhému a neumějí se uklidnit. O příčinách tohoto stavu a o tom, že každý člověk potřebuje, aby ho někdo objímal, jsme si povídali s psycholožkou Jiřinou Prekopovou.

Celý článek

V Keni stojí rodina na prvním místě

Mgr. Marie Těthalová, 13.5.2009

Keňa, bývalá britská kolonie, země rovníkové Afriky, kde najdete dlouhé písečné pláže, palmy, vyprahlou savanu i studené hory. Země oplývající bohatou a krásnou přírodou, v níž nacházejí svůj domov lidé mnoha kultur.

Celý článek

Informatorium 3-8 č.5/2009

Marie Těthalová, 13.5.2009

Květnové Informatorium vám nabídne rozhovor se známou psycholožkou a průkopnicí pevného objetí Jiřinou Prekopovou. Také si přečtete, jak se utvářejí a rozvíjejí matematické představy předškoláků. Představíme vám život a dílo Rudolfa Jedličky, zakladatele ústavu pro děti s tělesným handicapem, a zavedeme vás až do daleké Keni a seznámíme vás s tamním způsobem výchovy. Nechybí náměty pro tvořivou práci, tentokrát v čísle najdete inspiraci pro uspořádání kloboukového dne. Číslo uzavírá tradiční právní poradna. Tak pěkné čtení!

Celý článek

762.jpg

Teaching with Bear

Jana Pokorná, 13.5.2009

Celý článek

Zachraňme Černé ouško

13.5.2009

Když se malý pejsek Černé ouško nedopatřením ocitl sám v kosmu, bylo to pro jeho „páníčky“ Šárku a Lukáše těžké. Co si bez svého štěkajícího kamaráda počnou? Jak mu mohou pomoci? Rozhodnou se proto, že se mu vydají na pomoc, a nejlepší na tom je, že si s nimi napínavé vesmírné dobrodružství mohou užít i další děti. Knihu plnou bludišť, hádanek a úkolů napsali Jiří a Alena Nevěční a vydalo ji nakladatelství Portál.

Celý článek

Prvorozené dítě

Mgr. Marie Těthalová, 13.5.2009

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

Mgr. Helena Müllerová, 13.5.2009

Ochrana proti plagiátorům

Celý článek

Pa n e n k y jd o u d o s v ět a

Hana Novotná, 13.5.2009

V naší mateřské škole maminky a učitelky šily, pletly, háčkovaly a oblékaly panenky podle poslední módy. Společnými silami zde přišlo na svět 22 panenek. Každou panenku jsme představili, pohoupali v kolébce, vyplnili jsme potřebné údaje do „křestních listů“ s fotografi í a nyní panenky pošleme do světa. A proč jsme se rozhodli zapojit do projektu Českého výboru UNICEF? Každá panenka představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti hlavním smrtelným chorobám. Projekt „Panenka“ je jednou z forem, jak každý z nás může pomáhat ohroženým dětem.

Celý článek

Staročeská májka na naší zahradě

Alžběta Šebáková, 13.5.2009

Filozofi e naší mateřské školy spočívá ve spolupráci s rodinou a v pořádání společenských a kulturních aktivit. Snažíme se nejrůznějšími akcemi během školního roku zapojit do společné činnosti rodiče s dětmi. Nabízíme jim možnost prožívat společně mimořádné chvíle. Rodina dává dítěti největší základy, které potřebuje k životu ve společnosti a škola je zde i proto, aby pomohla rodičům najít správný směr ve výchově dětí. Chceme pro naše děti a jejich rodiče vytvořit školu nejen jako zdroj získávání poznatků, ale zejména místo pohody, radosti, zdraví a společných prožitků. Společné akce s rodiči se již staly tradicí. K nejoblíbenějším patří táboráky na zahájení školního roku, zahradní slavnosti, vánoční besídky a živý Betlém, tříkrálové zpívání, pochovávání basy, vynášení Moreny, oslava Dne matek a další. Letošní školní rok se neobejde bez májky, kterou staví tatínkové na školní zahradě vždy na začátku měsíce května. Maminky naopak dětem zajistí barevné stuhy. Úkolem dětí je přivázání své stužky na májku dříve, než bude hrdě vztyčena u vchodu do mateřské školy. Tento obřad se neobejde bez zpěvu hymny naší mateřské školy – každá třída má svou vlastní sloku. Součástí májové oslavy bývá folklorní vystoupení souboru Zobáček. V areálu školní zahrady paní učitelky připravují stanoviště, na kterých děti plní pohybové, výtvarné a pracovní aktivity. Za každý splněný úkol děti dostanou razítko. Pak již nic nebrání tomu, aby paní kuchařky dětem za splnění všech úkolů předaly špekáček k opékání, osvěžující nápoj a samozřejmě pamlsek na přilepšenou. U táboráku s rodiči pak děti tráví celý zbytek odpoledne. Barevné stužky na májce denně vítají příchozí až do dne dětí, kdy nás bude čekat slavnostní kácení májky.

Celý článek

Barevný týden dětské radosti

Jana Pacáková, 13.5.2009

Snažíme se, aby si děti v naší školní družině každé odpoledne, které u nás stráví, opravdu užily. Letos jsme pro ně připravili barevný týden, který se pořádá v řadě jiných škol a školek, a kromě toho, že každý den měl svou barvu, jsme pro děti chystali i zábavný program. V červeném pondělku si vyráběli karnevalové masky a škrabošky. Zelené úterý nachystalo společný turnaj ve stolní hře „ Člověče, nezlob se“. V bílou středu jsme šli hledat schovaného sněhuláka do blízkého lesoparku. Čtvrtek měl barvu modrou; na děti čekaly závody a soutěže v tělocvičně. Krásnou tečkou za naším týdnem byl žlutý pátek, kdy nám pozvaná loutkoherečka předvedla divadelní představení. Žáci naší ŠD byli z barevného týdne nadšeni. „Na našem týdnu byl nejkrásnější čtvrtek, kdy jsme soutěžili v tělocvičně,“ „získala jsem první místo ve skoku do dálky,“ říkali. Jiné žáky zaujala středa, kde museli cestou za sněhulákem plnit úkoly. Hezké na našem týdnu bylo i to, že v barvách daných dnů chodili oblečeni nejen žáci a vychovatelky ŠD, ale i třídní učitelé, a dokonce i náš pan ředitel.

Celý článek

Jak se vyznat ve svém městě

Jitka Tůmová, 13.5.2009

Námětem, základní linkou ročního plánu, který jsme v předchozím školním roce realizovali v naší mateřské škole, bylo místo, kde žijeme – Batelov, městečko na Vysočině.

Celý článek

Štístko a Škodílek

Eva Gardošová, 13.5.2009

Žili, byli dva skřítkové. Jeden se jmenoval Štístko a druhý Škodílek. Jejich maminka s nimi měla velké trápení. Malí skřítkové se totiž pořád prali, hádali, neuměli se spolu shodnout prostě vůbec na ničem.

Celý článek

Květnové kvetení

Jitka Horová, 13.5.2009

Když se v květnu stromy obalí barevnými květy, máme před očima doslova zázrak přírody. Jarní kolotoč barev, tvarů a vůní nám přináší inspiraci pro tvorbu, protkávanou květinovými motivy.

Celý článek

V Keni stojí rodina na prvním místě

Mgr. Marie Těthalová, 13.5.2009

Keňa, bývalá britská kolonie, země rovníkové Afriky, kde najdete dlouhé písečné pláže, palmy, vyprahlou savanu i studené hory. Země oplývající bohatou a krásnou přírodou, v níž nacházejí svůj domov lidé mnoha kultur.

Celý článek

Novinky z organizace OMEP

Mgr. Pavla Petrů-Kicková, 13.5.2009

Celý článek

1 2 
6666