5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Informatorium

8/2009

Odpovídáme na vaše dotazy

Mgr. Helena Müllerová, 8.10.2009

Dítě po úraze

Celý článek

Učíme v projektech

Jana Pokorná, 8.10.2009

Je trochu zvláštní, že se navzdory tolikrát „omílaným“ klíčovým kompetencím v našich školách stále učí jednotlivé izolované předměty a že se málokdy setkáme s jejich propojením.

Celý článek

Kampak běžíš, ježku? Přece do listí!

Markéta Lukáčová, 8.10.2009

Za okny podzim maluje listy do nádherných barevných kombinací. Když si je doneseme domů, často hnědnou a lámou se. Textilními listy můžeme školku vyzdobit na delší dobu a zaručeně se v nich bude líbit i bodlináčům z brambor.

Celý článek

Italské děti studují už od školky

Mgr. Marie Těthalová, 8.10.2009

Dětství jako čas „sladkého nicnedělání“ v mnoha zemích trochu „nabourávají“ snahy o co nejčasnější vzdělávání. I italští předškoláci, zejména ti, kteří se dostanou do některé prestižní školy, mají na programu kromě her i řadu předmětů, které bychom u nás našli až v rozvrhu školáků.

Celý článek

Nešikovné dítě potřebuje naše pochopení

Mgr. Marie Těthalová, 8.10.2009

Každý jsme se v životě potkali s nějakým nešikou – člověkem, kterému všechno padá z rukou, zápasí i s obyčejnými úkony, každou chvíli něco rozbije, rozlije nebo převrhne a působí jako „hromdopolice“.

Celý článek

Když se rodič psychicky zhroutí…

PhDr. Daniela Kramulová, 8.10.2009

Pokud někdo z rodičů či blízkých příbuzných vážně onemocní, nastává náročné období nejen pro dospělé, ale i pro jejich malé děti. Ač neznají podrobnosti, okamžitě vycítí, že se s jejich bezpečným světem něco děje. Jde-li o onemocnění psychické, bývá pro ně často situace ještě nepřehlednější.

Celý článek

Ideály a realita českého předškolního vzdělávání

Eva Svobodová, Jana Veselá, 8.10.2009

V prosinci loňského roku jsme vás oslovili s dotazníkem publikovaným pod názvem Jak se vede učitelkám mateřských škol. Ani jsme netušili, s jak velkou odezvou se dotazník setká. Vyplněný dotazník nám zaslalo 643 res pondentů.

Celý článek

Integrace je tvořivý proces nejde sama od sebe

Mgr. Marie Těthalová, 8.10.2009

Zapojení dětí, které mají nějaký handicap, mezi zdravé vrstevníky, stojí podle psycholožky Lenky Filípkové rozhodně za to, navíc tím podle ní získají úplně všichni, kdo se na tom podílejí.

Celý článek

Informatorium 3-8 č.8/2009

Marie Těthalová, 8.10.2009

Říjnové vydání časopisu Informatorium 3-8 otvírá téma integrace dětí s handicapem. Další velkým tématem, které čtenářům nabízíme, jsou ideály a realita českého předškolního vzdělávání. Máte ve třídě dítě, jehož maminka nebo tatínek procházejí náročným životním obdobím a psychicky se zhroutili? Nebo se potýkáte s tím, jak pracovat s dítětem, které je nešikovné a stále mu něco padá z ruky? I na tyto otázky nabízíme odpověď. V říjnovém čísle nechybí náměty pro tvořivou práci, právní poradna ani pohled za hranice. Tak pěkné čtení!

Celý článek

765.jpg

Týden dětských radovánek

Svatava Frgálová, Božena Spáčilová, 8.10.2009

V naší mateřské škole se snažíme dětem i rodičům nabízet po celý rok stále nové a netradiční činnosti. Ovšem akce „týden dětských radovánek“ se stala již akcí tradiční. Protože jsme malá vesnická mateřská škola, zážitky z ní si již několik let předávají ti starší mladším, dokonce se chtějí, přes svůj „věk“, některých akcí zúčastnit. Náplň soutěží a her se obměňuje, ale vždy slouží především k pobavení dětí i dospělých. I na konci minulého školního roku začaly oslavy kresbou křídami na chodníku před mateřskou školou. Počasí sice trochu zlobilo, ale přesto aspoň nepršelo, takže naše „obrazová galerie“ vydržela po celý den a mohli si ji prohlédnout všichni kolemjdoucí. Malí výtvarníci se snažili! Občas sice bylo více barviček na oděvu a na těle, ale to snad vadilo jen trochu učitelkám a možná víc doma maminkám – dětem tedy určitě ne!!! Děti si v tento slavnostní den vyvěsily také své třídní absolventské tablo, na téma „vláček jede do světa“, protože je za pár dní čekalo velké loučení se školkou. V úterý pak oslavy pokračovaly. Děti si na školní zahradě zkusily, jak těžký je život sportovce, který se snaží dosáhnout co nejlepší výsledky ve své disciplíně. Ono to někdy nejde i při velké píli a snaze… „Dětská školková olympiáda“ prověřila, jak děti umějí skákat v pytlích, házet do dálky i na cíl, zvládnout chůzi na chůdách, překážkovou dráhu projít s vejcem na lžíci apod. K tomu patřily diplomy a medaile, které si malí sportovci hrdě odnášeli domů. Ve středu jsme si vyjeli společně za zvířátky do ZOO Olomouc a děti se těšily ze společného poznávání zvířátek. Využily i přímého kontaktu se zvířátky tam, kde je to dovoleno. Ve čtvrtek pak všichni nezasvěcení kroutili hlavami nad tím, cože to na hlavách mají ti drobečci z MŠ? No to byl přece „kloboukový den“. Děti měly za úkol doma si připravit netradiční pokrývku hlavy. Ve školce si pak potvrdily, že je důležité nejen to, co máme na hlavě, ale především v hlavě. V soutěži „Máte pod čepicí?“ odpovídaly na záludné otázky a přesvědčily o tom sebe i paní učitelky. S tím, co krášlí naše hlavičky v tento den, jsme se pochlubili také místním občanům průvodem po vesnici. Bylo na co koukat – maminky i děti se snažily. No a v pátek, to nás čekalo dopravní hřiště. V bezpečnostních vestičkách a vybaveny helmami si děti vyjely na svých vozidlech – kolech, tříkolkách, koloběžkách i odrážedlech. Zkrátka, každý se vydal na místní hřiště, kde jsme si jako „opravdoví řidiči“ vyzkoušeli svou zručnost v řízení svého vozidla, ale cestou jsme si zopakovali i dopravní značky. Snad dětem akce trochu pomohla k tomu, aby se na vozovce pohybovaly bezpečněji.

Celý článek

Pohádky pro naše děti

Mgr. Marie Těthalová, 8.10.2009

Celý článek

Učíme v projektech

Jana Pokorná, 8.10.2009

Celý článek

Odpovídáme na vaše dotazy

Mgr. Helena Müllerová, 8.10.2009

Dítě po úraze

Celý článek

Putování se sluníčkem

Eva Ederová, 8.10.2009

Vybaveni batůžky se svačinou, dobrou nála dou a spoustou energie jsme podnikli pochod s cílem dojít na Michalovickou Putnu. Na děti čekala stanoviště s úkoly, kde si prověřily své znalosti o naší planetě Zemi. Samozřejmě za splněný úkol nechyběla odměna, proto všem cesta rychle a příjemně ubíhala. Počasí nám opravdu přálo, malým turistům se dobře šlapalo a zakrátko už byl i cíl cesty na dohled. Komu ještě stačily síly, vylezl až na rozhlednu zříceniny hradu Michalovice a byl za to odměněn nádherným výhledem na celé okolí Mladoboleslavska. K dobré náladě u táborového ohně přispěla i kapela FAIR PLAY GRASS. Nechybělo ani tradiční opékání vuřtů. Posilnit se totiž potřebovali ještě naši malí rytíři, protože je čekal výcvik od skupiny historického šermu HARGOR. Rytíři nás pobavili všechny, a hlavně naše malé princezny se už nemusí bát, že je nikdo neochrání! Spokojenost rodičů a dětí, vysoká účast (přes sto dětí v doprovodu rodičů) nás opět přesvědčila o tom, že naše úsilí stálo za to! Děkujeme všem zúčastněným, všem hostům i organizátorům akce.

Celý článek

Podzimní sklizeň

Alena Kutílková, 8.10.2009

Bylo jedno jablíčko. Krásně červené se žlutou skvrnkou. Pevně se drželo větve na staré jabloni. Přímo naproti visela na statné hrušni žlutá hruška. Na první pohled zralá tak akorát k nakousnutí.

Celý článek

Kampak běžíš, ježku? Přece do listí!

Markéta Lukáčová, 8.10.2009

Za okny podzim maluje listy do nádherných barevných kombinací. Když si je doneseme domů, často hnědnou a lámou se. Textilními listy můžeme školku vyzdobit na delší dobu a zaručeně se v nich bude líbit i bodlináčům z brambor.

Celý článek

Prostírání pod horký čaj

Jitka Horová, 8.10.2009

Podzimní příroda se ukládá ke spánku, chladné počasí nás zahání k topení a horkému čaji. Třetí neděli v říjnu slavíme takzvané havelské posvícení. K čaji napečeme koláče. Makové, tvarohové, povidlové… A pod hrnek patří pěkné podzimní prostírání.

Celý článek

1 2 
6666