5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Asistent pedagoga podpoří individuální přístup k dětem

Asistent pedagoga podpoří individuální přístup k dětem

Autor: Helena Dvořáková | Datum: 5.12.2012 | Vydání: 10/2012

Pedagogický asistent je poměrně nová pomáhající profese. Pozitivní výsledky pedagogické asistence se pomalu projevují v každodenní školní i mimoškolní praxi v péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a o různě znevýhodněné děti.

Asistent pedagoga podpoří individuální přístup k dětem

Vojtovi jsou čtyři roky. Má nastoupit do mateřské školy, ale situace pro něj není stejná jako pro jiného chlapce jeho věku. Vojta má totiž oční vadu, která mu znemožňuje bezproblémovou účast na programu mateřské školy. Potřebuje pomalejší tempo, speciální pomůcky, individuální péči a podporu. Nikdy také nebyl v zařízení tohoto typu, je zvyklý na bezvýhradnou péči matky, čímž se situace stává citově vypjatou.

Paní učitelka, třebaže vstřícná a chápající, má na starosti ještě 26 dalších dětí, a tak nemůže Vojtovi poskytnout péči na úrovni, kterou potřebuje. Musí svou pozornost rozdělovat rovnoměrně mezi celou třídu a tak je zde přítomnost asistenta vhodným řešením.

Pro děti s určitou poruchou může asistent znamenat pomoc při vstupu do „normálního“ života. Dokáže jim poskytnout tolik důležitý individuální přístup a zachovat přijatelné tempo pro plnění zadaných úkolů. Při dodržování doporučení odborníků (dětského lékaře, poradenského pracovníka) o nejvhodnějším postupu a za spolupráce s rodiči a učiteli může asistent docílit větší soběstačnosti svěřence.

Pedagogický asistent – pomocník nebo narušitel?

Odpověď na výše uvedenou otázku se liší podle konkrétní osobnosti vyučujícího a aktuálních poměrů v daném zařízení. Přítomnost další osoby ve třídě může být pro učitele novou zkušeností. Po překonání prvopočátečního ostychu však může být vzdělaný kolega, který po domluvě převezme jistou část stávajících povinností učitele, vítanou pomocí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666