5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Lékem na cukrovku není jen inzulin, ale i pevná vůle

Lékem na cukrovku není jen inzulin, ale i pevná vůle

Autor: Marie Těthalová | Datum: 5.9.2012 | Vydání: 7/2012

Za posledních dvacet let se počet diabetiků v České republice zdvojnásobil. Poslední dostupné statistiky uvádějí přibližně 760 tisíc lidí s cukrovkou. A toto číslo není konečné – počet diabetiků stoupá a navíc je v populaci mnoho lidí se zatím nepoznanou cukrovkou.

Lékem na cukrovku není jen inzulin, ale i pevná vůle

Diabetiků 1. typu (jejich onemocnění je dědičné a spočívá v autoimunitním zánětu, který napadá buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní) je v České republice asi 7,5 %, kdežto téměř 92 % tvoří diabetici s cukrovkou 2. typu. I u ní lékaři mluví o dědičných vlivech, které se ale spojí s nesprávnou výživou, neustálými stresy v zaměstnání či v rodině, nadváhou a sedavým způsobem života. Diabetes 2. typu je civilizační choroba. Dobrá zpráva je, že rizikové faktory můžeme ovlivnit sami. Diabetoložka MUDr. Jana Psottová uvádí kromě zmíněných nepříznivých okolností i kouření.

Jak se diabetes pozná? Lidé, kteří chodí pravidelně, tedy jednou za dva roky na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři, mají svým způsobem „vystaráno“. Podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví je totiž součástí preventivní prohlídky vyšetření glykemie, které se provádí každé dva roky, a to od pětačtyřiceti let věku. V případě, že máme cukrovku „v rodině“, může lékař toto vyšetření provádět i dříve, případně mimo vyhláškou stanovený interval. MUDr. Psottová uvádí i další příznaky, které by nás měly motivovat k návštěvě lékaře. „Mezi nejčastější klinické příznaky patří zvýšená žízeň, a tudíž zvýšený příjem tekutin a časté močení ve dne i v noci. Dalším příznakem je hmotnostní úbytek bez omezení příjmu potravy a při nezměněné chuti k jídlu, únava, malátnost a nechutenství. Setkáváme se i s přechodnými poruchami zrakové ostrosti a opakujícími se infekcemi se svěděním – jedná se o močové a kožní infekce a infekce v pohlavních orgánech, a to jak u mužů, tak u žen,“ vysvětluje. Seznam příznaků doplňují problémy s dolními končetinami, například brnění v nohou. „Je nutno zdůraznit, že to jsou příznaky necharakteristické a mohou se vyskytovat i z jiných důvodů, než je onemocnění cukrovkou,“ dodává diabetoložka. Nejjednodušším vyšetřením, které vede ke stanovení diagnózy, je změření hladiny krevního cukru, a to nejlépe opakované.

Nejen léky, ale i nový životní styl

„Základem léčby každého typu cukrovky je diabetická dieta a s ní spojená režimová opatření. Bez jejího co nejdůslednějšího dodržování nelze cukrovku nikdy správně léčit. Jestliže nemocný diabetickou dietu nedodržuje, není úspěšná ani léčba léky, ani léčba inzulinem,“ říká MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková. Tablety nebo injekce tedy samy o sobě nic nevyřeší. Aby léčba byla úspěšná, musí člověk s diabetem trvale dodržovat dietní a režimová opatření. K nim podle MUDr. Psottové patří samozřejmě pravidelná pohybová aktivita, diabetik by také neměl kouřit a je potřeba, aby spolupracoval se svým ošetřujícím lékařem.

Jak by měl vypadat jídelníček diabetika? Podle diabetoložky Psottové je diabetická dieta v podstatě racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni, nejen lidé s cukrovkou. „V prvé řadě je nutné omezit všechny přímé cukry, tedy nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny, jako jsou dorty, zákusky, zmrzliny a sladká jídla, dále pak sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje, všechny džusy…,“ vypočítává lékařka. „Doporučuji nekonzumovat tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, pivo a další alkoholické nápoje. Také doporučuji nekonzumovat bílé pečivo (housky, rohlíky, veky) ani černé pečivo (většinou se do něj přidává karamel) a jakékoli výrobky z bílé mouky. Diabetik by také neměl jíst sušené ovoce. Měl by se vyhýbat hroznovému vínu, švestkám a hruškám.“

Toho, co člověk s cukrovkou nemůže, je poměrně dost. Jaké potraviny mu diabetoložka naopak doporučuje? „Měl by konzumovat celozrnné pečivo nebo obyčejný chléb. Maso by měl jíst pouze libové,“ zdůrazňuje. „S přílohami by měl být opatrný; když si chce dát knedlíky, tak nejvýše dva. Vhodnější přílohou jsou rýže, těstoviny nebo brambory. Zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitaminy, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukru. Je ale vhodné omezit mrkev, hrášek a kukuřici. Ovoce by měl diabetik jíst pouze jednou denně, a to k dopolední svačině. Jídlo by se mělo rozdělit do 4–6 malých porcí denně s tím, že večer bychom měli konzumovat opravdu jen malou porci,“ říká lékařka.

S cukrovkou je spojen jeden mýtus – tou správnou léčbou je konzumace potravin označených jako „dia“. MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková tento mýtus vyvrací. „Konzumace speciálních potravin určených pro diabetiky není nutná. Každý potravinářský výrobek prodávaný na našem trhu by měl být správně označen. Na obalu nebo kartičce přiložené k výrobku by mělo být uvedeno množství sacharidů, tuků, bílkovin a energie obsažené ve sto gramech výrobku a případně název použitého umělého sladidla.“

Ke změnám ve stravování patří také úprava pohybového režimu, jež svědčí i nám, kteří diabetes nemáme. „Pro všechny pacienty s cukrovkou je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň půl hodiny denně, tak aby se zpotili. Může to být jakýkoli pohyb, který je člověku příjemný – svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole… Denně by každý člověk měl ujít deset tisíc kroků,“ doporučuje MUDr. Psottová. Změny, které jsou potřebné pro nastolení zdravějšího životního stylu, se nedají udělat ze dne na den. Možná i proto by bylo dobré na nich pracovat i v případě, že nás cukrovka netrápí. Pravidelný pohyb a střídmá strava prospějí všem, nejen diabetikům.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666