5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Mačkaná batika

Mačkaná batika

Autor: Alena Isabella Grimmichová | Datum: 10.2.2010 | Vydání: 2/2010

Pokud chceme v domácích podmínkách barvit velké kusy látek, bývá problém s rovnoměrností nabarvení a vzoru. Mačkaná batika je vhodná právě pro práci s velkou plochou.

Mačkaná batika

Co budeme potřebovat? Látku (my jsme použili hedvábí, které má vynikající vlastnosti a hodí se do interiéru na závěsy i na přehozy), barvu ta textil Chevas (prášková barva, která se prodává ve většině drogerií), ocet, přírodní provázek nebo gumu, staré punčochy. Látku namočíme ve vodě s octem v poměru asi 10:1, ocet lépe zafixuje barvy.

Vyždímanou látku položíme na omyvatelnou plochu a pravidelně namačkáme do co nejmenšího objemu. Namačkanou látku vsuneme do punčochy (na větší množství látky použijeme punčocháče, a pokud je látka tak silná, že se ani tam nevejde, jednoduše ji svážeme provázkem). Je důležité co nejpravidelnější namačkání, aby vzor byl rozprostřen pravidelně na celé ploše.

Látku v punčoše pevně svážeme a dáme do barvicí lázně, kterou jsme připravili podle návodu na sáčku. Po řádném obarvení a vymáchání punčochu opatrně rozstřihneme a nabatikovanou látku vyjmeme. Znovu několikrát vymácháme a vyžehlíme. Pokud jsme použili hedvábí, žehlíme za vlhka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 2/20010


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666