5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > My first songs and rhymes

My first songs and rhymes

Autor: Jana Pokorná | Datum: 7.9.2011 | Vydání: 7/2011

Naše mateřská škola už několik let nabízí „angličtinu hrou“. Inspirací k jednotlivým lekcím i metodických rad najdu v publikacích i časopisech spoustu (mimo jiné i v Informatoriu 3–8 a v knize Ivy Hennové Angličtina pro předškoláky, kterou před časem vydal Portál).

My first songs and rhymes

Chyběl mi však „zásobník“ písniček, jimiž lze výuku malých dětí dobře doplnit. Kolekce tří CD, kterou nabízí ve svém internetovém obchodě Jitka Netušilová (www.anglictina-hry.cz), je příjemným obohacením mé pracovní knihovničky.

Kolekci tvoří tři tematické celky. První CD je plné písniček o cestování a dopravních prostředcích. Najdete tu „staré známé“, jako jsou The Wheels on the Bus, London Bridge is Falling Down nebo This Old Man. Druhou část kolekce věnovali autoři písničkám o zvířátkách. A že jich je! Nejen Old Macdonald had a Farm, ale také Fife Little Ducks nebo Chick Chick Chicken. Poslední CD nabízí pestrou sbírku písniček na téma pohybových aktivit. Takže kromě Head Shouldres Knees and Toes třeba Jelly on the Plate. Velkou předností recenzované kolekce je, že je doslova nabitá písničkami. Na tři CD se vešlo necelých osmdesát písní, což je skutečně úctyhodné číslo. Za uznání stojí i provedení nahrávky. Čisté dětské hlasy doplněné sem tam dospělými zpěváky, nevtíravý doprovod, který zpěváky příjemně doplňuje, a příjemně svižné, přitom ale rozumné tempo. Některé písničky jsou náročnější, děti se v nich setkají například s průběhovým časem, ale to nevadí. Je dobré, když si dospělý všechna CD nejdříve několikrát poslechne a vytipuje si songy, které obsahují co nejvíce slov, která už děti znají. Ale neznámé, dosud neprobírané mluvnické jevy rozhodně nejsou na závadu.

Kolekci mám teprve krátce, pořídila jsem si ji před prázdninami, ale už jsem s ní stačila pracovat ve školce. K tematickému celku, který jsme v duchu nadcházejících prázdnin věnovali cestování, vybrala písničku The Little Blue Train. Společně jsme malovali modrý vláček a spoustu dalších dopravních prostředků, balili kufr na prázdniny a učili se veselou písničku. A věřte nebo ne, naši předškoláci ji nakonec zazpívali ještě lépe než děti z nahrávky. Už se moc těším, jak se – až se školní rok rozběhne – zase s dětmi „vrhneme“ na naše hraní v angličtině. Tentokrát s dalším, velmi příjemným pomocníkem. Vydařenou kolekci ráda doporučím všem pedagogům, kteří učí předškolní a mladší školní děti angličtinu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666